A kor elĹ‘rehaladtával a vesĂ©k folyadĂ©k kiválasztĂł Ă©s mĂ©reganyag eltávolĂtĂł kĂ©pessĂ©ge termĂ©szetes mĂłdon, fokozatosan csökken. MinĂ©l idĹ‘sebb valaki, annál nagyobb az esĂ©lye, hogy ez kĂĽlönfĂ©le tĂ©nyezĹ‘k hatására kĂłros mĂ©rtĂ©kűvĂ© váljon Ă©s orvosi kezelĂ©st igĂ©nyeljen.
A vese számos funkciĂłt biztosĂtĂł szerv – egĂ©szsĂ©gĂĽnk vĂ©delmĂ©ben, a homeosztázis, azaz a szervezet belsĹ‘ egyensĂşlyának fenntartásában alapvetĹ‘ fontosságĂş. LegfĹ‘bb feladata, hogy kiszűrje a vĂ©rbĹ‘l a mĂ©reganyagokat, de többek között a szervezet sĂł- Ă©s vĂzháztartásáért, valamint a vĂ©rnyomást Ă©s a kalcium-anyagcserĂ©t szabályozĂł hormonok előállĂtásáért is felel.
A vesék egyenként átlagosan egymillió érgomolyagot és vesecsatornácskát (együttesük a nefron) tartalmaznak, amelyek apró szűrőként működnek. Ahogy egyre idősebbek leszünk, egyre kevesebb működőképes nefronnak kell ugyanazt a feladatot ellátnia. Bizonyos fokig az egészséges nefronok képesek átvenni az idő során rájuk háruló többletfeladatot, azonban ha ezek valamilyen betegség, behatás következtében tömegesen károsodnak, a vesék nem képesek többé szerepüket megfelelően betölteni.
Gyorsan kialakulĂł, akut vesebetegsĂ©g esetĂ©n többnyire a vese működĂ©se kĂłrházi kezelĂ©ssel 6-8 hĂ©t alatt akár teljesen mĂ©rtĂ©kben helyreállĂthatĂł. ElĹ‘fordulhat, hogy a funkciĂłvesztĂ©s már nem állĂthatĂł meg, csupán lassĂthatĂł. Ekkor krĂłnikus vesebetegsĂ©grĹ‘l beszĂ©lĂĽnk. A romlás mĂ©rtĂ©ke Ă©s ĂĽteme változĂł lehet, de maga a betegsĂ©g ebben az esetben visszafordĂthatatlan.
A krónikus vesebetegség kialakulásának hátterében leggyakrabban olyan népbetegségek állnak, mint a cukorbetegség és a magas vérnyomás, sokszor ezek együttes jelenléte. Emellett napjainkban az elégtelen folyadékfogyasztás és a gyógyszerek meggondolatlan vagy eltúlzott mértékű használata is növeli a vesebetegek számát.
A vesĂ©k károsodása következĂ©ben a vizelettel ĂĽrĂtett anyagok mennyisĂ©ge lecsökken, a mĂ©reganyagok felhalmozĂłdnak a szervezetben. Ezt az állapotot gyakran fáradĂ©konyság, Ă©tvágytalanság, sápadtság, Ă©melygĂ©s Ă©s bĹ‘rviszketĂ©s tĂĽnetei kĂsĂ©rik, amelyek sokszor már csak elĹ‘rehaladott állapotban okoznak panaszokat a betegeknek.
Az idĹ‘ben felismert vesebetegsĂ©g kezelhetĹ‘, progressziĂłja lassĂthatĂł. Fontos, hogy ebben háziorvosunk segĂtsĂ©gĂ©t kĂ©rjĂĽk, aki egy vĂ©rvĂ©tel, valamint egy vizeletvizsgálat kiĂ©rtĂ©kelĂ©sĂ©vel ellenĹ‘rizheti, hogy a vesĂ©k milyen hatásfokkal választják ki a mĂ©reganyagokat. Ha a vese szűrĹ‘kĂ©pessĂ©ge 10 ml vĂ©r/perc alá csökken (GFR – glomeruláris filtráciĂłs ráta), vesepĂłtlĂł kezelĂ©s szĂĽksĂ©ges, mert ilyenkor a vĂ©rben felhalmozĂłdott mĂ©reganyagok Ă©letveszĂ©lyes állapotot idĂ©zhetnek elĹ‘. A művesekezelĂ©s során ezeket az anyagokat egy mestersĂ©ges szűrĹ‘ Ă©s egy dialĂzisgĂ©p segĂtsĂ©gĂ©vel távolĂtják el a vĂ©rbĹ‘l.