A fĂĽlzĂşgás Magyarországon körĂĽlbelĂĽl 400.000 embert Ă©rint. A betegek Ă©letkor szerinti megoszlása az elmĂşlt Ă©vtizedek alatt jelentĹ‘sen megváltozott, az 55 Ă©v feletti korosztályrĂłl a 30-as Ă©veikben járĂłkra tolĂłdott. Kevesen tudják, hogy a gyĂłgyszeres kezelĂ©s mellett számos alternatĂv gyĂłgymĂłd is lĂ©tezik a fĂĽlzĂşgás kezelĂ©sĂ©re.
A fĂĽlzĂşgással (tinnitus) egyĂĽtt Ă©lĹ‘ szemĂ©lyek olyan hangokat hallanak egyik vagy mindkĂ©t fĂĽlĂĽkben, melyeket környezetĂĽk nem. Ez a sĂpolás, kattogás, morajlás, sistergĂ©s, dĂĽbörgĂ©s rendkĂvĂĽl zavarĂł, csökkenti a koncentrálĂłkĂ©pessĂ©get, megnehezĂti az elalvást Ă©s állandĂł frusztráciĂłt eredmĂ©nyez. Mivel a beteg nem tudja kikapcsolni a hangforrást, állandĂłan szorong, hogy mikor mĂşlik el vagy jön elĹ‘ ismĂ©telten a hang, amely emeli a stressz-szintet, esetenkĂ©nt ördögi körben erĹ‘sĂtve a tĂĽneteket.
Hátterében fülészeti és neurológiai betegségek, bizonyos szervi betegségek, vagy akár trauma, például hirtelen erős zaj, hangos zene állhat. A legtöbb esetben a fülcsengés összefüggésbe hozható a fül elégtelen vérellátásával, amikor a sejtekhez, szövetekhez nem jut elegendő oxigén.
Ha valaki tartĂłsan, egy-kĂ©t napon tĂşl sem hall jĂłl vagy zĂşg a fĂĽle, sĂĽrgĹ‘sen fĂĽl-orr-gĂ©gĂ©szhez, kell fordulnia, hogy tisztázzák a tĂĽnet hátterĂ©t. MinĂ©l hamarabb kezdik el a kezelĂ©st, annál nagyobb esĂ©ly van a problĂ©ma megszĂĽntetĂ©sĂ©re. MĂg az elsĹ‘ hetekben 50% felett van a gyĂłgyultak aránya, a hĂłnapok mĂşltával egyre csökken a valĂłszĂnűsĂ©ge annak, hogy az orvosok segĂteni tudnak a bajon. A gyĂłgyszeres kezelĂ©s mellett alternatĂv gyĂłgymĂłdok is lĂ©teznek, mint pĂ©ldául az autogĂ©n trĂ©ning, a hipnĂłzis, vagy az oxigĂ©n regenerálĂł erejĂ©t felhasználĂł hiperbár oxigĂ©nterápia.
A hiperbár oxigĂ©nterápia során a páciensek egy speciális kialakĂtásĂş kamrában (Ăşn. keszon kamrában) a normál lĂ©gköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os, orvosi tisztaságĂş oxigĂ©nt lĂ©legeznek be. A belĂ©legzett oxigĂ©n a szokványos körĂĽlmĂ©nyekhez kĂ©pest 15-20-szoros koncentráciĂłban Ă©ri el a sejteket, szöveteket, javul a belsĹ‘ fĂĽl vĂ©rkeringĂ©se – a trauma vagy más szervi betegsĂ©g miatt kialakult duzzanat gyorsabban hĂşzĂłdik vissza, a fĂĽlzĂşgás csökken, akár meg is szűnhet. Nemzetközi kutatási eredmĂ©nyek arrĂłl tanĂşskodnak, hogy az idĹ‘ben ellátott Ă©s hiperbár oxigĂ©nterápiával gyĂłgyĂtott páciensek 82%-ánál kedvezĹ‘ állapotváltozás tapasztalhatĂł.
A fĂĽlzĂşgással kĂĽszködĹ‘k általában vĂ©gsĹ‘ kĂ©tsĂ©gbeesĂ©sĂĽkben jutnak el a hiperbár oxigĂ©nterápiáig. Amikor már minden szakorvost vĂ©gigjártak, amikor a hagyományos eljárások nem működnek, akkor fedezik fel, illetve keresik ezt a mĂłdszert. EredmĂ©nyessĂ©ge jĂłl kimutathatĂł, olykor a pácienst is meglepi a fĂĽlzĂşgás, a zajok megszűnĂ©se vagy jelentĹ‘s mĂ©rsĂ©klĹ‘dĂ©se. MinĂ©l korábbi fázisban kerĂĽl alkalmazásra – szakorvosi javallatra –, annál nagyobb az esĂ©ly arra, hogy a terápia hatĂ©konyan segĂt állapotuk javĂtásában.