Művészek és orvosok rég elfeledett arcokat alkotnak újra, abból a korból valókat, amikor még nem volt képes az ember a vizuális rekonstrukcióra, illetve akikről életükben nem készülhetett arckép.
A minta a koponyacsont, az emberi test részének az a szerkezete, amely talán a legtovább áll ellen az idő múlásának. A körülötte levő hús és izom, az élő szövetek a bőrrel ma már rekonstruálhatóak. Így válik felismerhető egy koponya formája alapján az arc, a mimika, a lélek üzenetének kifejeződése.
Az arcrekonstruktőrök racionális információkból képesek a hiányzó tereket formába gondolni, majd két-, illetve három dimenzióban megalkotni.
„Az arcrekonstrukciĂł hitelessĂ©gĂ©t a rendelkezĂ©sre állĂł adatok határozzák meg” – magyarázza KĹ‘nig Frigyes, a KĂ©pzĹ‘művĂ©szeti Egyetem rektora. A hitelessĂ©g fĂĽgg attĂłl, hogy a valaha Ă©lt szemĂ©lyrĹ‘l a koponyán kĂvĂĽl milyen egyĂ©b informáciĂł – fotĂł, festmĂ©ny, rajz – áll rendelkezĂ©sre.
Ezek a rekonstrukciĂłk nem arrĂłl szĂłlnak, hogy milyenek voltak, hanem hogy milyenek lehettek. Az arcrekonstrukciĂł ma már nemcsak a művĂ©szetet, hanem a kriminalisztikát Ă©s az orvostudományt is szolgálja. Az igazságĂĽgyi orvos szakĂ©rtĹ‘k számára hasznos lehet azonosĂtásra, Ă©s a plasztikai sebĂ©szeteken is vĂ©geznek arcmĂłdosĂtĂł eljárásokat az arra igĂ©nyt tartĂł pácienseken.
Az sem ritka, hogy egy nagyszülő orrát vagy állát tekinti mintának a „megrendelő”. A modern arcszobrászok kivételes anatómiai ismeretekkel rendelkeznek, igen jó megfigyelők, akiknek az átlagember számára kevésbé észrevehető részletek a legfontosabbak.
A tĂ©márĂłl rendeznek kiállĂtást 2011. november 4-27-ig a Magyar KĂ©pzĹ‘művĂ©szek Ă©s IparművĂ©szek SzövetsĂ©gĂ©nek kiállĂtĂłtermĂ©ben Az "ArcrekonstrukciĂł" cĂmű tárlat a Magyar KĂ©pzĹ‘művĂ©szeti Egyetem rektorának, Prof. KĹ‘nig Frigyesnek Ă©s az egyetem MűvĂ©szeti AnatĂłmia, Geometria Ă©s Rajzi TanszĂ©ke munkatársainak Ă©s az egyetem hallgatĂłinak arcrekonstrukciĂłs rajzait mutatja be. Az arcrekonstrukciĂłs rajzok a perkátai rĂ©gĂ©szeti lelĹ‘hely feltárásán elĹ‘kerĂĽlt, az eddig legteljesebb kun szállástemetĹ‘ anyagát dolgozzák fel.
A Perkáta- Nyúli-dűlő lelőhelyen 2009 és 2011 között lezajlott régészeti feltárásnak eredményei kiemelten fontosak a kora középkori magyar történelem, valamint a magyarországi kunok története szempontjából. A feltárást Kovács Loránd Olivér vezette.
A Magyar Nemzeti MĂşzeum – Nemzeti Ă–röksĂ©gvĂ©delmi Központ Ă©s a Magyar KĂ©pzĹ‘művĂ©szeti Egyetem egyĂĽttműködĂ©sĂ©vel lehetĹ‘sĂ©g nyĂlt a feltárt rĂ©gĂ©szeti anyagnak a kĂ©pzĹ‘művĂ©szet eszközeivel törtĂ©nĹ‘ megjelenĂtĂ©sĂ©re, melynek a magyar archeolĂłgia terĂĽletĂ©n is hagyományai vannak.
Az elkĂ©szĂĽlt művĂ©szi arcrekonstrukciĂłk segĂtsĂ©get nyĂşjtanak a leletek rĂ©gĂ©szeti, antropolĂłgiai tudományos feldolgozásában, mindamellett megelevenĂtik a mai kor embere számára a közĂ©pkori Magyar Királyság terĂĽletĂ©re letelepĂtett kunok arcvonásait, segĂtsĂ©gĂ©vel közel kerĂĽl Ă©s megelevenedik a mĂşlt. RĂ©g elfeledett arcok nĂ©znek vissza ránk az idĹ‘ messzi távolábĂłl.
A kiállĂtás anyagát könyv formátumban a Semmelweis KiadĂł jelenteti meg. A kiállĂtást 2011. november 4-Ă©n 18 Ăłrakor Dr. Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora nyitja meg.
forrás: Napidoktor.hu
A.C. Interactive