Gyógyító növények fogyasztóvédelmi szemmel

A gyógynövények olyan gyógyító hatású anyagokat tartalmazó növények, amelyek a Magyar Gyógyszerkönyvben és a külön jogszabályokban gyógynövényként, illetve drogként szerepelnek.

Közülük egyesek hatóanyaga kis mennyiségben gyógyszer, nagyobb adagban mérgező, illetve kábító hatású lehet.

Némely növény gyógyító vagy éppen mérgező hatását az ősember is hamar felismerte. Az ókori kultúrákban (mezopotámiai, kínai, indiai, egyiptomi, görög-római) az i. e. VI. évezredtől kezdve már több száz gyógynövényt tartottak számon. Honfoglaló őseink táltosai is jól ismerték a gyógynövények hatását. Vajon a XXI. század embere mennyit tud erről az évezredes tapasztalatokon nyugvó tudományról?

A növények hatóanyag tartalom miatt értékes, gyűjtésre érdemes, felhasználásra kerülő részét drognak nevezzük. Ez lehet a növény szára, virága, vagy akár gyökere.

GyĂłgynövĂ©nyt elsĹ‘sorban gyĂłgynövĂ©nyszakĂĽzletekben, drogĂ©riákban lehet kapni, de bizonyos esetekben Ă©lelmiszerboltokban is forgalmazhatĂłk (pl. bodzavirág, lenmag, szurokfű). Ahhoz, hogy a fogyasztĂł biztonsággal vásárolhasson gyĂłgynövĂ©nyt, tudnia kell, hogy gyĂłgynövĂ©ny csak elĹ‘re kiszerelt – aromatartĂł, fĂ©nyvĂ©dĹ‘ ",  zárt csomagolásban hozhatĂł forgalomba.  A gyártĂłnak/forgalmazĂłnak a csomagoláson jĂłl olvashatĂłan fel kell tĂĽntetni a következĹ‘ket:

  • Magyar Ă©s latin nĂ©v
  • Kiszerelt tömeg
  • ElőállĂ­tĂł, importálĂł, kiszerelĹ‘ cĂ©g neve, szĂ©khelye Ă©s telephelye
  • HatĂłsági forgalomba hozatali engedĂ©lyszám
  • KiszerelĂ©s kelte, felhasználhatĂłság határideje

Termék alkalmazási és/vagy elkészítési javaslata

A forgalomba hozható gyógynövények körét a jogszabályban egy külön, ún "pozitív lista" határozza meg, amely minden gyártóra/forgalmazóra egyaránt kötelező érvényű.

A gyógynövények fogyasztását az utóbbi években igen nagy népszerűség övezi, nyugodtan állíthatjuk, hogy szinte divattá vált már ezen termékek használata. A piacon ennek megfelelően igen nagy választék található, ezért fontos a fogyasztónak pontosan tudni, hogy mit is vásárol valójában.

A gyógynövények fogyasztása – mint minden emberi szervezetbe kerülő élelmiszeré – különös körültekintést igényel, hiszen helytelen felhasználásuk esetén hatásuk nem veszélytelen.

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség Élelmiszerbiztonsági Osztálya folyamatosan ellenőrzi ezeket a termékeket, a legutóbbi vizsgálat 2004 augusztusában fejeződött be. A vizsgálat a gyógynövények besugárzottságának laboratóriumi ellenőrzésére irányult, figyelemmel a forgalmazással kapcsolatos jogszabályra. Az ionizáló energiával történő kezelés célja a kórokozó szervezetek elpusztítása, a romlási folyamatok késleltetése. A mikrobiológiai tisztaság elérése miatt a gyártóknak lehetőségük van ugyan gyógynövényeik besugárzására, ezt a tényt azonban minden esetben fel kell tüntetni a terméken.

Ez történhet "ionizáló energiával kezelt", vagy "sugárkezelt" megjelöléssel, de az ionizáló energiával kezelt élelmiszerek nemzetközi jele is feltüntethető a csomagoláson. Ennek elmulasztása jelölési hibának minősül, és megtévesztheti a fogyasztót. Ezért van különösen nagy jelentősége a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség akkreditált laboratóriumának: ez a laboratórium kizárólagos lehetőséggel rendelkezik ennek ellenőrzésére. Kedvező hír, hogy a megvizsgált 120 gyógynövényből mindössze egyetlen olyan ionizáló energiával kezelt terméket találtunk, amelyen nem volt feltüntetve a besugárzottság ténye.

Mire figyeljünk vásárlás előtt?

  • NĂ©hány gyártĂł átlátszĂł tasakban hozza forgalomba termĂ©kĂ©t, az ilyen kiszerelĂ©srĹ‘l azonban vásárlĂłkĂ©nt már az ĂĽzletben megállapĂ­thatjuk, hogy a csomagolás nem vĂ©di a termĂ©ket a fĂ©nytĹ‘l. Ilyen termĂ©ket tehát ne vásároljunk!
  • SzintĂ©n gyakori hiba, ha a termĂ©k nem Ăşn. "dĂ©zsmabiztos", tehát a tartalma kĂĽlsĂ©relmi nyomok nĂ©lkĂĽl is megváltoztathatĂł.
  • A termĂ©k alkalmazási Ă©s/vagy elkĂ©szĂ­tĂ©si javaslatának feltĂĽntetĂ©se a csomagoláson szintĂ©n jogszabályi előírás. A gyĂłgynövĂ©nyek helyes, biztonságos felhasználásához, Ă©s a kĂ­vánt hatás elĂ©rĂ©sĂ©hez elengedhetetlen, hogy a jelölĂ©s ezen rĂ©sze is maradĂ©ktalanul teljesĂĽljön.
  • A fogyasztĂł számára jelentĹ‘s biztonsági kĂ©rdĂ©s, hogy egyĂ©rtelmű-e az alkalmazási Ă©s/vagy elkĂ©szĂ­tĂ©si javaslat szövege a csomagoláson. Sok esetben igen fontos tudni, hogy az adott drogot kĂĽlsĹ‘leg, vagy belsĹ‘leg kell-e felhasználni, Ă©s azzal is tisztában kell lenni a termĂ©k használata elĹ‘tt, hogy az egyes gyĂłgynövĂ©nyrĂ©szeket áztatással, forrázással, vagy esetleg fĹ‘zĂ©ssel kell-e elkĂ©szĂ­teni.
  • SzintĂ©n biztonsági kĂ©rdĂ©s a gyĂłgynövĂ©nyek forgalmazási engedĂ©lyĂ©nek megfelelĹ‘sĂ©ge, Ă©s az engedĂ©lyben megadottak szerinti Ă©rtĂ©kesĂ­tĂ©s. A gyártĂłknak/ forgalmazĂłknak engedĂ©lyeztetĂ©si kötelezettsĂ©gĂĽk van, amelyet jelenleg a GyĂłgynövĂ©nykutatĂł IntĂ©zet (GYNKI) minĹ‘sĂ­tĹ‘ laboratĂłriuma vĂ©gez. GyĂłgynövĂ©nyt kizárĂłlag az IntĂ©zet vizsgálata alapján kiadott Ă©rvĂ©nyes bizonyĂ­tvány birtokában lehet belföldi kiskereskedelmi fogyasztĂłi forgalomba hozni.
  • Annak ellenĂ©re, hogy ma már a gyĂłgyszergyárakban ezrĂ©vel kĂ©szĂĽlnek szintetikus gyĂłgyszerek, a növĂ©nyvilág továbbra is a gyĂłgyĂ­tás kincsestára marad. Több mint kĂ©tszáz hazai növĂ©nyfaj gyĂłgyhatását ismeri el a tudomány, s legalább ötvennek a termesztĂ©sĂ©vel nagyĂĽzemi mĂ©retekben is foglalkoznak. TöbbsĂ©gĂĽkbĹ‘l gyĂłgytea kĂ©szĂĽl, sokat pedig gyĂłgyszer-alapanyagkĂ©nt dolgoznak fel.

 

forrás: archívum
(Patika Tükör – 050305)

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölĹ‘k használata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.