Az ENSZ Egészségügyi Szervezete (WHO) és a különféle nemzetközi szervezetek már az 1990-es években felismerték, hogy a világ fejlett országaiban felborulóban van a demográfiai egyensúly.
Az aktĂv korĂşak száma hazánkban is csökken, az orvostudomány fejlĹ‘dĂ©sĂ©nek köszönhetĹ‘en pedig egyre több idĹ‘s ember Ă©ri meg a hetvenedik, nyolcvanadik Ă©letĂ©vĂ©t. Az atomizálĂłdott családokbĂłl kiszorulnak az idĹ‘sek, többsĂ©gĂĽk magányosan tengeti napjait.
SzociolĂłgiai vizsgálatok, statisztikai adatok sokasága bizonyĂtja: a nyugdĂjasok helyzete sem társadalmi, sem egĂ©szsĂ©gĂĽgyi-mentális, sem anyagi szempontbĂłl nem megnyugtatĂł. Egyre fontosabbá válik a szociális munkában az idĹ‘sgondozás, hiszen egyre több szerep hárul az e korosztályhoz tartozĂłk ellátásában, Ă©letminĹ‘sĂ©gĂ©nek megĹ‘rzĂ©sĂ©ben, társadalmi integráciĂłjában az állami ellátĂłrendszer intĂ©zmĂ©nyeire, illetve a kĂĽlönfĂ©le egyházi, civil szervezetekre.
SzĹ‘ke GyulánĂ©, a II. KerĂĽleti Ă–nkormányzat I. Gondozási Központjának vezetĹ‘je – több Ă©vtizedes szakmai mĂşltjának köszönhetĹ‘en – nemcsak az idĹ‘sek anyagi, mentális, egĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©máit, hanem az ezek megoldására, kezelĂ©sĂ©re hivatott megoldási mĂłdokat: tehát az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi, szociális ellátási lehetĹ‘sĂ©geket is ismeri. Mint mondja, a második, sokak által elitnek tartott kerĂĽletben ugyanĂşgy megtalálhatĂłk a sĂşlyos anyagi gondokkal kĂĽszködĹ‘ nyugdĂjasok, mint az ország szegĂ©nyebb tĂ©rsĂ©geiben, kistelepĂĽlĂ©sein.
A szakember ugyanakkor a legfőbb, az előrehaladott korúak életminőségét befolyásoló tényezőnek mégsem az anyagi ellehetetlenülést, hanem az e korosztály közérzetét, mentális, sőt fizikai állapotát is meghatározó rászorultság-, kiszolgáltatottság- és feleslegességérzetet tartja. Ma az idősek többsége afféle párialétet kénytelen élni, s a tevékeny élet után meg kell elégedniük az "eltartotti" státusszal – mondja a szakember.
A többgeneráciĂłs családmodell megszűnĂ©sĂ©vel, az idĹ‘sekre nem mint segĂtĹ‘társakra, hanem mint "nehezĂ©kre" tekint közvetlen környezetĂĽk is, ahogy a társadalom is. A társadalombiztosĂtás felosztĂł-kirovĂł rendszere erĹ‘sĂti a tudatot az aktĂvakban, hogy Ĺ‘ket terhelik a már munkakĂ©ptelenek (idĹ‘sek, betegek, fogyatĂ©kkal Ă©lĹ‘k) eltartásának, gondozásának terhei, a rászorultak Ă©letminĹ‘sĂ©ge ugyanakkor elválaszthatatlan a ma munkakĂ©pes korĂşak által megteremtett anyagi feltĂ©telektĹ‘l.
A kĂ©rdĂ©sre, hogy a mĂ©g tevĂ©keny nyugdĂjasok, a fizikailag Ă©s szellemileg is friss idĹ‘sek tudását, tapasztalatait hogyan fordĂthatná a maga javára a társadalom, a szakember azt válaszolja: egy, az általa vezetett intĂ©zmĂ©ny felmĂ©rĂ©sĂ©nek tanĂşsága szerint az idĹ‘sek közĂĽl sokan valĂłban szeretnĂ©nek mĂ©g aktĂvan rĂ©szt venni a társadalom Ă©letĂ©ben.
A szakember a civil szervezeteknĂ©l látja annak a lehetĹ‘sĂ©gĂ©t (a karitatĂv munkátĂłl a gyerekfelĂĽgyeletig), hogy hasznossá tehessĂ©k magukat a korosabb emberek is. MĂg tĹ‘lĂĽnk nyugatabbra már számos munkaalkalmat kĂnálnak a nyugdĂjas korĂşaknak is, addig nálunk a munkaerĹ‘piacon mĂ©g a jĂłval fiatalabbak is nehezen tudják Ă©rtĂ©kesĂteni tudásukat, kĂ©pessĂ©geiket.
T. Puskás Ildikó
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 041004)