Ha valaki rosszul lesz az utcán, baleset Ă©ri, a betegtĹ‘l, a hozzátartozĂłktĂłl, a helyszĂnen tartĂłzkodĂł bámĂ©szkodĂłktĂłl nem minden esetben nyerhetĹ‘ pontos informáciĂł a törtĂ©ntekkel kapcsolatban.
KĂĽlönösen igaz ez akkor, ha eszmĂ©letlen embert találunk egyedĂĽl. Ilyenkor sokat segĂthet a feltalálási helyszĂn vizsgálata. A sĂ©rĂĽlĂ©s vagy a beteg megtalálásának helyszĂne nagyon sok mindenrĹ‘l árulkodhat, mĂ©g egy laikus számára is. Földön fekvĹ‘ eszmĂ©letlen ember állványzat, fa alatt, lĂ©pcsĹ‘ tövĂ©ben magasrĂłl törtĂ©nt esĂ©sre hĂvhatja fel a figyelmet.
Vigyázat! GerinctörĂ©s gyanĂşja esetĂ©n a beteg mozgatása csak kellĹ‘ körĂĽltekintĂ©ssel, szakavatott segĂtsĂ©ggel törtĂ©nhet, kĂĽlönben a gerincvelĹ‘ is sĂ©rĂĽlhet, Ă©s a beteg lebĂ©nulhat!
Megbontott elektromos háztartási gép, fali csatlakozó, szabadtéren leszakadt nagyfeszültségű vezeték a sérült mellett áramütés lehetőségét veti fel. Esetenként a sérültön áramjegy is látható.
Vigyázat! A sĂ©rĂĽltet csak a helyisĂ©g áramtalanĂtása után szabad megközelĂteni, megĂ©rinteni!
Szétszórt gyógyszeres dobozok, üres italosüvegek, búcsúlevél öngyilkosságra, mérgezésre terelheti a gyanút.
Vigyázat! A helyszĂnen talált gyĂłgyszeres ĂĽveg nem bizonyĂtĂ©k a mĂ©rgezĂ©sre, csak annak gyanĂşját vetheti fel!
Szintén öngyilkosságra utalhat a járó motorú gépjármű mellett fekvő eszméletlen is, zárt garázsajtó mellett. Hasonlóképp kell gondolkodnunk, ha a helyiségben gázszag van!
Vigyázat! Tűz- és robbanásveszély miatt égő cigarettával a helyiségbe lépni tilos! Még becsöngetni sem javasolt olyan lakásba, ahonnan gázszag szivárog, mert a csengő használata közben keletkező elektromos szikra is robbanást idézhet elő. Ha ilyen helyiségbe kell bejutni, nem hangsúlyozható eléggé az, hogy a mentést végzőnek önmagára is vigyáznia kell.
Egy-két perces szellőztetés után lépjünk csak be a helyiségbe, lehetőleg egy légvétellel. Igyekezzünk elzárni a gázcsapot, ablakokat nyitni, szellőztetni, és kimenni a helyiségből. Csak ezután, ismételt bemenetel alkalmával keressünk sérültet.
Vihar után a szabadban talált eszméletlen beteg esetén gondoljunk a villámcsapás lehetőségére!
Vigyázat! Ha tart még a vihar, az elsősegélynyújtót is érheti villámcsapás.
Italbolt közelében földön fekvő személynél alkoholos befolyásoltság lehetősége merülhet fel.
Vigyázat! Attól, hogy valakit szórakozóhely közelében találunk a földön fekve, egyáltalán nem biztos, hogy az illető részeg, rosszullétének egyéb komoly oka is lehet!
KözlekedĂ©si baleset helyszĂnĂ©n viszonylag egyĂ©rtelmű a sĂ©rĂĽlĂ©s mechanizmusa, de sokszor több sĂ©rĂĽltre kell számĂtani.
Vigyázat! Az elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtás során csak a lehetĹ‘ legszĂĽksĂ©gesebb mĂ©rtĂ©kben változtassuk meg a helyszĂnt, mert az fontos a baleseti helyszĂnelĹ‘k számára. Vigyázzunk saját testi Ă©psĂ©gĂĽnkre!
A betegnél található gyógyszerekből, az esetleg nála lévő zárójelentésekből vagy a betegségére vonatkozó, legfontosabb adatokat tartalmazó kártyácskáról megtudhatjuk, hogy a bajbajutott például inzulinos cukorbeteg, epilepsziás, vagy éppen magasvérnyomás-betegségben szenved. Ezekből az adatokból következtethetünk például a vércukorszint emelkedésére vagy éppen csökkenésére, lezajlott epilepsziás rohamra, netán agyvérzésre.
Értékes információk a környezettől
A bámészkodók, a szemtanúk, a hozzátartozók is értékes információkkal szolgálhatnak a történtekkel kapcsolatban. Minden apró jel, a történések, a kialakuló panaszok sorrendje mind-mind fontos lehet.
Panaszkodott-e a beteg pĂ©ldául mellkasi fájdalomra, fulladásra, nehĂ©zlĂ©gzĂ©sre, mielĹ‘tt összeesett? Volt-e görcsrohama? Sápadt, verĂtĂ©kes volt-e, esetleg ellenkezĹ‘leg, arcbĹ‘re kivörösödött, vagy szederjesen elszĂnezĹ‘dött?
PrĂłbált-e már valaki beavatkozni, segĂtsĂ©get nyĂşjtani, ha igen, milyen lĂ©pĂ©seket tett? HĂvta-e már valaki a mentĹ‘t?
Van-e valaki mĂ©g a jelenlĂ©vĹ‘k között, aki tudna segĂteni a beteg ellátásában? Nem mindenki Ă©rez magában annyi erĹ‘t, hogy egyedĂĽl, mások szeme láttára odalĂ©pjen egy földön fekvĹ‘ szemĂ©lyhez. Ha látja, hogy mások ezt megteszik, felbátorodik, Ă©s rĂ©szt vesz az ellátásban.MĂ©g inkább számĂthatunk segĂtsĂ©gre, ha felkĂ©rjĂĽk erre a körĂĽlöttĂĽnk tartĂłzkodĂłkat.
Mindezek a tĂ©nyezĹ‘k segĂthetik az elsĹ‘segĂ©lynyĂşjtĂłt, nemcsak a bajbajutott ellátásában, de Ăgy a mentĹ‘knek is sokkal pontosabb informáciĂł adhatĂł, mĂ©g a kivonulást megelĹ‘zĹ‘en.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040401)