A szĂvkoszorúér megbetegedĂ©se a szĂvkoszorúér elmeszesedĂ©se rĂ©vĂ©n jön lĂ©tre. Ilyenkor a koszorúér belsĹ‘ falán zsĂr rakĂłdik le, s megindul az Ă©relmeszesedĂ©ses plakk növekedĂ©se.
A plakk elĹ‘bb-utĂłbb szűkĂĽletet okoz, Ă©s a vĂ©rkeringĂ©st gátolva csökkenti a szĂv oxigĂ©nellátását. Ez a nem kielĂ©gĂtĹ‘ oxigĂ©nellátás gyengĂti a szĂvet.
Eleinte a panaszok csak fizikai munka során jelentkeznek, ám ahogy a szűkĂĽlet nĹ‘, az oxigĂ©nellátás már nyugalomban sem lesz elegendĹ‘. Ilyenkor a betegnĂ©l – a bajt jelezve –, mellkasi fájdalom lĂ©p fel. Ez a fájdalom sugárzik a karokba, de kisugározhat az állkapocs felĂ© is, vagy a hátba. Ha a szĂvkoszorúér teljesen elzárĂłdik, kialakul a szĂvizominfarktus.
A szĂvkoszorúér-szűkĂĽlet kialakulását elĹ‘segĂtheti a magas koleszterin- vagy trigliceridszint, a nem kezelt, elhanyagolt magas vĂ©rnyomás, az emelkedett hĂşgysavszint okozta köszvĂ©ny, de a cukorbetegsĂ©g, a dohányzás, az elhĂzás, a mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd, a stressz is mind-mind hozzájárulhat a betegsĂ©g kialakulásához.
Mi történik a kivizsgáláskor?
A betegeket a kardiolĂłgus vizsgálja ki. A kivizsgálás során dĹ‘l el, hogy a baj orvosolhatĂł-e gyĂłgyszerrel, vagy műtĂ©t szĂĽksĂ©ges a gyĂłgyĂtáshoz. A kivizsgálás elsĹ‘ lĂ©pĂ©sei az Ăşgynevezett nem invazĂv eljárások, az EKG, a szĂvultrahang, a terhelĂ©ses EKG, a 24 Ăłrás Holter EKG-monitorozás Ă©s egyĂ©b, izotĂłpos eljárások. Ezen vizsgálatok eredmĂ©nye után már felmerĂĽlhet annak a lehetĹ‘sĂ©ge, hogy esetleg szĂvműtĂ©tet kell vĂ©gezni.
Ha ez a lehetĹ‘sĂ©g felmerĂĽlt, akkor szĂĽksĂ©ges a szĂvkoszorúér festĂ©se, a szĂvkatĂ©teres vizsgálat. A vizsgálat eredmĂ©nyĂ©nek ismeretĂ©ben a kardiolĂłgus belgyĂłgyász, a szĂvkatĂ©terezĂ©st vĂ©gzĹ‘ kardiolĂłgus Ă©s a szĂvsebĂ©sz egyĂĽttesen megbeszĂ©lik a gyĂłgyĂtás további lehetĹ‘sĂ©geit, Ă©s eldöntik a műtĂ©t szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©t. (A vĂ©gsĹ‘ döntĂ©st azonban a beteg hozza meg.)
A beteget a kardiolĂłgus rĂ©szletesen tájĂ©koztatja a műtĂ©t várhatĂł eredmĂ©nyĂ©rĹ‘l Ă©s kockázatairĂłl ugyanĂşgy, mint a beavatkozás elmaradásának esetleges következmĂ©nyeirĹ‘l. Ha a műtĂ©t eldöntetett, fontos az idĹ‘pont megválasztása is. ĂŤgy felkĂ©szĂthetjĂĽk a beteget arra, hogy a legjobb általános állapotában törtĂ©nhessen meg a beavatkozás.
Fontos, hogy a beteg műtĂ©tig megszabaduljon a testsĂşlyfeleslegtĹ‘l, mert a tĂşlsĂşly jelentĹ‘sen növeli a beavatkozás kockázatát. A dohányzás, a lĂ©gzĹ‘szervek állapotának rongálása rĂ©vĂ©n károsan befolyásolja a műtĂ©t kimenetelĂ©t, ezĂ©rt a legjobb, ha a beteg minĂ©l hamarabb abbahagyja e káros szenvedĂ©lyĂ©t. A szĂvműtĂ©t elĹ‘tt fontos a kĂĽlönbözĹ‘ fertĹ‘zĂ©sek elkerĂĽlĂ©se, az általános állapot erĹ‘sĂtĂ©se.
Műtéti eljárások
A koszorúérműtĂ©tek ma már igen gyakori eljárása a koszorĂşserek ballonos tágĂtása. Ennek az a lĂ©nyege, hogy a szĂvkatĂ©teres vizsgálat, az Ă©rfestĂ©s alkalmával az orvos – ha olyan eret talál, amely tágĂtásra alkalmas – egy speciálisan kikĂ©pzett katĂ©ter segĂtsĂ©gĂ©vel, melynek vĂ©gĂ©n felfĂşjhatĂł ballon találhatĂł, elvĂ©gzi el a tágĂtást. A szűkĂĽlethez Ă©rve a ballont felfĂşjja. Ennek ereje az Ă©rfalban levĹ‘ plakkot, szűkĂĽletet Ăşgy roncsolja szĂ©t, hogy közben az Ă©r fala kĂłrosan nem sĂ©rĂĽl meg. A ballon felfĂşjásának ideje 1-2 perc.
FelfĂşjt állapotban a ballon az eret idĹ‘legesen elzárja, ez átmenetileg mellkasi fájdalommal járhat. Ez teljesen normális jelensĂ©g, de nem árt, ha a páciens beszámol panaszárĂłl a beavatkozást vĂ©gzĹ‘ orvosnak. A ballon leengedĂ©se után a keringĂ©s a koszorĂşsĂ©rben rendezĹ‘dik, Ăgy a panaszok is megszűnnek. A tágĂtás eredmĂ©nyekĂ©ppen megszűnik a vĂ©rkeringĂ©s akadálya, s az eddig elzárt szövetek is megfelelĹ‘ tápanyaghoz juthatnak.
Ez az eljárás azĂ©rt zseniális, mert a korábbiakkal ellentĂ©tben nem kell a beteg mellkasát megnyitni, hanem a katĂ©teren keresztĂĽl, egy kis ágyĂ©ki szĂşrással megoldhatĂł a vĂ©rkeringĂ©si zavar, s nĂ©hány nap mĂşlva a páciens már munkakĂ©pes is lehet. Ezt az eljárást azonban nem lehet mindenkinĂ©l elvĂ©gezni Ă©s körĂĽlbelĂĽl az esetek 5 százalĂ©kánál a beavatkozást sĂĽrgĹ‘s szĂvműtĂ©t követi a szövĹ‘dmĂ©nykĂ©nt kialakulĂł Ă©rfalsĂ©rĂĽlĂ©s miatt.
A szĂvkatĂ©teres ballontágĂtás során az esetek közel felĂ©nĂ©l a tágĂtás mellett a szűkĂĽlet helyĂ©re, Ăşgynevezett stent (vagy sztent) beĂĽltetĂ©sĂ©re is sor kerĂĽlhet. A stent egy drĂłtbĂłl kĂ©szĂĽlt vagy fĂ©mcsĹ‘bĹ‘l lĂ©zerrel kivágott, hálĂłzatos falĂş csĹ‘, ami az Ă©rfal belĂĽlrĹ‘l törtĂ©nĹ‘ megtámasztását szolgálja. A stentet általában katĂ©teres tágĂtás során helyezik el a leszűkĂĽlt vagy elzárĂłdott Ă©rszakaszba. A ballon felfĂşjása következtĂ©ben a stent kitágul Ă©s belĂĽlrĹ‘l nyomĂłdik az Ă©rfalba.
A stent nem mágnesezhetĹ‘ fĂ©mbĹ‘l kĂ©szĂĽl, Ăgy nyugodtan áthaladhatunk vele pĂ©ldául repĂĽlĹ‘tĂ©ri fĂ©mdetektoron anĂ©lkĂĽl, hogy az jelezne. Mágneses rezonancia vizsgálatra (MRI) is mehet az, aki stenttel rendelkezik. Van már olyan stent is, amelyik hatĂłanyagot bocsát ki magábĂłl. Ez a hatĂłanyag hatĂ©konynak bizonyult a tágĂtott Ă©r visszaszűkĂĽlĂ©sĂ©nek megakadályozásában.
A koszorĂşserek szĂvsebĂ©szetĂ©ben a leggyakoribb beavatkozás a koszorĂşserek szűkĂĽletĂ©t áthidalĂł műtĂ©t, a bypass. A fĹ‘verőér, az aorta Ă©s a koszorĂşsĂ©rrendszer között a sebĂ©sz olyan összeköttetĂ©st igyekszik lĂ©trehozni, mely a szĂvizom megfelelĹ‘ vĂ©rellátását biztosĂtja. A bypass műtĂ©tekhez a beteg saját vĂ©náját vagy artĂ©riáját használja fel a sebĂ©sz. Ez lehet a lábszárbĂłl nyert felĂĽletes vĂ©na, de mellartĂ©ria, nĂ©hány esetben az alkar verĹ‘ere is.
A bypass műtĂ©t a beteg Ă©letkilátásait nagymĂ©rtĂ©kben javĂtja. A beavatkozás után csökkennek a mellkasi fájdalmak, s a betegnek általában kevesebb gyĂłgyszerre lesz majd szĂĽksĂ©ge.
A lábadozás időszaka
A szĂvműtĂ©tet követĹ‘ kĂ©t-három napban az operált beteg rendszerint elhagyhatja az intenzĂv osztályt. Ebben az idĹ‘szakban a betegek általában gyengĂ©k, lĂ©gzĂ©skor, köhögĂ©skor mellkasi fájdalomra panaszkodnak. A megfelelĹ‘ mĂ©ly lĂ©gvĂ©tel, a hörgĹ‘váladĂ©k felköhögĂ©se azonban fontos a tĂĽdĹ‘gyulladás megelĹ‘zĂ©sĂ©ben. A műtĂ©t után fellĂ©pĹ‘ mellkasi fájdalmat masszázzsal, gyĂłgytornával enyhĂthetjĂĽk.
A szövĹ‘dmĂ©nyek nĂ©lkĂĽl lábadozĂł beteg a szĂvsebĂ©szeti osztályt a műtĂ©tet követĹ‘ hetedik-tizedik napon hagyhatja el. Ezt követĹ‘en kardiolĂłgiai rehabilitáciĂłs osztályon folytatĂłdik a lábadozás. Itt mĂ©rik fel a szĂv állapotát szĂvultrahang, terhelĂ©ses EKG vĂ©gzĂ©se mellett, Ă©s itt nyĂlik lehetĹ‘sĂ©g egyĂ©b vizsgálatokra Ă©s kezelĂ©sekre.
A műtĂ©t után a betegek felĂ©nĂ©l szĂvburokgyulladás vagy mellhártyagyulladás lĂ©p fel. Ennek kĂsĂ©rĹ‘je lehet a mellkasi fájdalom, a száraz köhögĂ©s, a fulladás, de fellĂ©phet láz is. Az ilyenkor alkalmazott gyulladáscsökkentĹ‘ kezelĂ©ssel Ăşrrá lehetĂĽnk e panaszokon Ă©s tĂĽneteken. A lábszárbĂłl törtĂ©nĹ‘ vĂ©naeltávolĂtás következtĂ©ben mĂ©g sokáig fennmaradhat az Ă©rintett láb dagadása.
A vĂ©naeltávolĂtás helyĂ©n sokszor nehezebben gyĂłgyul a heg is. Az eltávolĂtott vĂ©na szerepĂ©t idĹ‘vel azonban átveszi a megmaradt vĂ©nás hálĂłzat, Ă©s akkor megszűnik a láb dagadása is. A gyĂłgyulási idĹ‘szak alatt rugalmas harisnya viselĂ©se javasolt.
A műtĂ©t után a fizikai aktivitást fokozatosan kell felĂ©pĂteni. ElĹ‘ször napi kĂ©tszer tĂz perc sĂ©ta javasolt, de csak sĂk terepen. A mellkas csontozatának gyĂłgyulásához körĂĽlbelĂĽl három hĂłnapra van szĂĽksĂ©g. Ezután már kocoghatunk, Ăşszhatunk, teniszezhetĂĽnk. A három hĂłnap elteltĂ©vel ismĂ©t javasolt egy terhelĂ©ses EKG-vizsgálat elvĂ©gzĂ©se, hogy a szĂv terhelhetĹ‘sĂ©gĂ©t objektĂv mĂłdon is meghatározzuk.
A műtĂ©t után talán mĂ©g fontosabb az ideális testsĂşly elĂ©rĂ©se Ă©s megtartása, a vitamindĂşs, rostokban gazdag táplálkozás. Ăśgyelni kell a vĂ©rnyomás alakulására, a vĂ©rzsĂrĂ©rtĂ©kekre, a hĂşgysav- Ă©s vĂ©rcukorszintre. Nem szabad dohányozni Ă©s alkoholt is csak mĂ©rtĂ©kkel ihatunk.
Nem elĂ©g a műtĂ©ten átesni, de utána mindent el kell követni annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a szűkĂĽlet ne jelentkezzen Ăşjra. A szexuális Ă©let a műtĂ©t után egy-kĂ©t hĂ©ttel már megengedett. A munkába visszatĂ©rĂ©s ideje fĂĽgg a beteg foglalkozásátĂłl. A munkába visszatĂ©rĂ©s idejĂ©nek optimális kiválasztásában segĂtsĂ©get nyĂşjt a terhelĂ©ses EKG eredmĂ©nye.
Dr. Szirmák Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör)