A herevezeték, melyben a herét ellátó erek, idegek, nyirokvezetékek futnak, egy viszonylag szabadon mozgó, 15-20 cm hosszú, ujjnyi vastagságú képlet.
A hasüregből indul, a lágyékcsatornán halad végig, és a herében ér véget. Mivel a here a burkai között viszonylag szabadon mozgó szerv, ezért előfordulhat, hogy hosszanti tengelye körül megcsavarodik.
Ez az állapot minden esetben külső mechanikus behatásra alakul ki, többségében gyerekeknél, illetve fiatal férfiaknál.
Vannak tipikus mozdulatok, amelyek előidézhetik. Ilyenek például a kerékpározás, a medencébe való ugrás, de minden, a herét érő hirtelen mozdulat előidézheti.
A csavarodás miatt elszorulnak a here artériái és vénái, egyszóval megszűnik, illetve jelentősen romlik a vérellátása. Az állapot huzamosabb fennállása a here elhalásához vezet.
ElkĂĽlönĂtĹ‘ diagnĂłzis:
- Heregyulladástól, mely lassan kialakuló és lázzal jár
- Hereráktól, mely fájdalmatlan kemény csomó a hereállományban
- Variokelétől (herevisszér), mely esetén vénás érgomolyagok találhatók
- HydrokelĂ©tĹ‘l (herevĂzsĂ©rv), mely lassan kialakulĂł, fájdalmatlan vĂzburok a here körĂĽl
Terápia
A herecsavarodás hirtelen kezdődik, és éles fájdalommal jár. Gyanúja esetén azonnal fel kell keresni a legközelebbi urológiai fekvőbetegosztályt, mert ha 4-6 órán belül nem kezelik, úgy a here elhal.
SzerencsĂ©s esetben kĂ©zzel visszafordĂthatĂł, de ezt követĹ‘en nĂ©hány hĂ©ten belĂĽl a herĂ©t viszonylag egyszerű, kis műtĂ©ttel rögzĂteni kell, hogy a kĂ©sĹ‘bbiekben ne fordulhasson elĹ‘ csavarodás. Az esetek többsĂ©gĂ©ben azonban műtĂ©ti feltárásra van szĂĽksĂ©g, Ă©s ilyenkor a here visszaforgatását egybe kell kötni a rögzĂtĹ‘-műtĂ©ttel.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030901)