Szeptemberben megjelenik az új kullancsgeneráció. A hónapokkal korábban lepetézett nősténykullancsok pusztulása után a kullancspeték elkezdték egyedfejlődésüket. Az optimális időjárásnak köszönhetően a petékből kikelő hatlábú kullancslárvák a talaj üregeiben élő kisrágcsálók fiókáin szívják meg magukat vérrel. A lárvák gúnyája ezután felreped és kilép belőlük a nyolclábú kullancsnimfa, mely az erdei állatokon szívja meg magát vérrel, s továbbfejlődés után "bőréből" kilépve már kifejlett nőstény-, vagy hímkullanccsá lesz.
Az egyedfejlődési állomásokon, az erdei vadakból szívott vérrel "veszik magukhoz" a kórokozó mikroorganizmusokat és oltják a következő áldozatukba. A háziállat és az ember megfertőzése azon múlik, hogy az adott földrajzi régióban az erdei állatok körében milyen kullancs terjesztette betegség honos, mert annak a kórokozóját oltja tovább a kedvenc háziállatba, vagy az emberbe.
A kullancs leggyakrabban a szúrásával (nyálával) fertőz. Ám a kullancs más fertőzési technikákkal is rendelkezik.
A kullancs székletében is vannak kórokozók. A széklet beszáradása után az felporzik, s így a közelben lévő állat és ember légúti fertőződést szenved. A bőrsebbe került széklet is fertőz.
Az elhalt kullancs testében élve maradnak a kórokozók és a tetem porladása után is megvan a széklet hez hasonlóan a belégzéses fertőződés lehetősége.
A kullancs terjesztette kórokozókkal fertőzött erdei állatok szennyezik a növényzetet és a természetes vizeket, ahol - közvetett úton - mi is megfertőződhetünk kullancs terjesztette betegséggel. A természetben legelő birka vagy kecske tején keresztül is fertőződhet az óvatlan kiránduló.
A kullancs vagy annak ürüléke lenyelésével is bekövetkezhet a fertőződés, elsősorban kutya és kisgyermek esetében.
A kullancs szakszerűtlen eltávolításakor is történhet fertőződés, ha a kullancs "feje" bennszakad a bőrben. A szétszakadt kullancs testéből kiömlő kórokozó-tartalmú testváladék fertőzi a csípett személyt, s ha körömmel tépték ki, még a körömágyi hajszálrepedésű sebeken keresztül az eltávolítást végző személy is fertőződhet. Ennek kivédésére szolgál a kullancseltávolító kanál, mely állatpatikákban és gyógyszertárakban kapható.
Dr. Kapiller Zoltán
drkapiller.hu
forrás: archívum
(Patika Tükör – 020919)