A szĂĽrke hályog napjainkra elterjedt kezelĂ©si mĂłdja, a hályog eltávolĂtása a szemorvosi tevĂ©kenysĂ©g leghálásabb rĂ©sze, hiszen a beteg látását az esetek 90-95 százalĂ©kában kĂ©pes visszaadni, Ăgy fontos eszköze az önállĂłság megĹ‘rzĂ©sĂ©nek, a munkakĂ©pessĂ©g Ă©s Ă©letminĹ‘sĂ©g javĂtásának.A cataracta műtĂ©ti megoldását, a hályogszĂşrást már az Ăłkori BabilĂłniában is ismertĂ©k. Az eljárás során az asszisztens leszorĂtotta a páciens fejĂ©t, mĂg orvosa egy tű vagy más hegyes eszköz segĂtsĂ©gĂ©vel az elszĂĽrkĂĽlt lencsĂ©t kimozdĂtotta eredeti helyĂ©rĹ‘l, ami Ăgy elsĂĽllyedt a szem hátsĂł-alsĂł rĂ©szĂ©ben.
Ez a fajta "operáciĂł" valamivel tisztább látást eredmĂ©nyezett, Ă©s nĂ©hányan visszanyertĂ©k a hályog következtĂ©ben elveszĂtett látásuk Ă©s munkakĂ©pessĂ©gĂĽk egy rĂ©szĂ©t.VándorlĂł hályogszĂşrĂłk mĂ©g a XIX. században is mindennapos jelensĂ©gnek számĂtottak.
A XX. század a cataracta gyĂłgyĂtásában Ăłriási fejlĹ‘dĂ©st hozott. Korszakos jelentĹ‘sĂ©gű volt a korábbihoz kĂ©pest a zárt tokos lencsekivonás technikája, amikor a szem elĂĽlsĹ‘ felszĂnĂ©n ejtett műtĂ©ti seben keresztĂĽl az elszĂĽrkĂĽlt lencsĂ©t - tokjával egyĂĽtt - egĂ©szben eltávolĂtották a szembĹ‘l, majd a sebet zárták. A kĂĽlönbözĹ‘ sebkĂ©szĂtĂ©si Ă©s sebzárási technikák kidolgozásával a műtĂ©tek biztonsága egyre nĹ‘tt.
Az optikai rehabilitáciĂłt kezdetben - az eltávolĂtott lencse törĹ‘erejĂ©t pĂłtlĂł - erĹ‘s (+10-13 dioptriás) szemĂĽveggel, esetleg a szem elĂĽlsĹ‘ felszĂnĂ©re helyezhetĹ‘ kontaktlencsĂ©vel oldották meg. A látási rehabilitáciĂłt - meglepĹ‘ mĂłdon - a második világháborĂş forradalmasĂtotta. Az angol pilĂłták szemĂ©be kerĂĽlt plexiszilánkokrĂłl (amelyeket nem sikerĂĽlt eltávolĂtani) kiderĂĽlt, hogy a sĂ©rĂĽlt szemek viszonylag jĂłl elviselik.
Riedly angol szemĂ©szorvos nevĂ©hez fűzĹ‘dik az a felismerĂ©s, hogy plexibĹ‘l a szembe beĂĽltethetĹ‘ műlencsĂ©t lehetne kĂ©szĂteni. A műlencsĂ©t kezdetben a szivárványhártya elĂ©, az elĂĽlsĹ‘ szemcsarnokba ĂĽltettĂ©k be.A kutatás azonban nem állt meg. A továbbiakban a műtĂ©ti technika fejlĹ‘dĂ©sĂ©vel Ă©s az ezt elĹ‘segĂtĹ‘ operáciĂłs mikroszkĂłp kifejlesztĂ©sĂ©vel lehetĹ‘vĂ© vált a nyitott tokos hályogkivonás Ă©s a műlencsĂ©nek az eredeti helyĂ©re, a hátsĂł szemcsarnokba törtĂ©nĹ‘ beĂĽltetĂ©se. EnnĂ©l a technikánál a lencsĂ©t nem egĂ©szben távolĂtják el.
A műtĂ©t során az elĂĽlsĹ‘ lencsetok meghasĂtása Ă©s rĂ©szleges kimetszĂ©se után a lencsemagot Ă©s a lencsekĂ©reg maradványait eltávolĂtják, helyĂĽkre behelyezik a műlencsĂ©t, majd a sebet zárják. A hályogsebĂ©szet ezen mĂłdja ma Magyarországon szĂ©les körben elterjedt, hozzáfĂ©rhetĹ‘, Ăgy minden cataracta miatt látáscsökkent beteg számára biztosĂthatĂł a műlencse-beĂĽltetĂ©s Ă©s az optimális optikai rehabilitáciĂł, aminek társadalombiztosĂtási feltĂ©telei is adottak.
Mivel a modern ember látását lehetĹ‘leg azonnal szeretnĂ© visszakapni Ă©s a gyĂłgyulási idĹ‘t is a legrövidebbre szeretnĂ© csökkenteni, a fejlesztĹ‘knek Ăşj kihĂvásokkal kellett megbirkĂłzni. A megoldást az összehajlĂthatĂł, puha (szilikonbĂłl vagy lágy akrilátbĂłl kĂ©szĂĽlĹ‘) lencsĂ©k adták. Ez a lencse lehetĹ‘vĂ© teszi a korábbinál kisebb, ezĂ©rt hamarabb gyĂłgyulĂł műtĂ©ti seb kĂ©szĂtĂ©sĂ©t. A legĂşjabb, s egyre terjedĹ‘ műtĂ©ti technika a phakoemulzifikáciĂł. Ezen műtĂ©t során elegendĹ‘ mindössze 2-3 mm-es sebet ejteni a szemen, amelyen keresztĂĽl a sebĂ©sz egy ultrahanggal működĹ‘ eszközt vezet be. Az ultrahang energiája aprĂł darabokra töri, mintegy elfolyĂłsĂtja a hályogot, Ăgy a lencsemagot könnyen ki lehet szĂvni a műszer központi csövĂ©n. A beĂĽltetett összehajthatĂł lencsĂ©k vĂ©gleges alakjukat vĂ©gleges helyĂĽkön veszik fel.
A műtĂ©ti seb kicsisĂ©ge miatt varratokkal törtĂ©nĹ‘ sebzárásra nincs is szĂĽksĂ©g. Ezzel a mĂłdszerrel a hályogműtĂ©t gyakorlatilag ambuláns műtĂ©ttĂ© egyszerűsödött. A technika általános elterjedĂ©sĂ©re azonban mĂ©g várni kell. A műtĂ©t elvĂ©gzĂ©sĂ©hez elengedhetetlen kĂ©szĂĽlĂ©k rendkĂvĂĽl költsĂ©ges, de egyre több szemosztályon megtalálhatĂł. Ugyanakkor az Ăşj műtĂ©ti technika a szemsebĂ©sztĹ‘l is speciális tudást, gyakorlatot kĂván.A phakoekmulzifikáciĂł egyelĹ‘re nem tudja teljesen kiszorĂtani a ma már "hagyományosnak" tekintett nyitott tokos műtĂ©tet, hisz maga a műtĂ©t az Ăşj technikával hosszabb ideig tart, ami egyes belszervi vagy mozgásszervi betegsĂ©geknĂ©l hátrányt jelenthet, másrĂ©szt kemĂ©ny lencsemag esetĂ©n megnĹ‘ a komplikáciĂłk veszĂ©lye.
A legjobb, ha a műtétről való döntést a beteg szemorvosával együttesen hozza meg. A döntésnél figyelembe kell venni a beteg napi életkörülményeitől függő látásigényét, a fennálló egyéb betegségeket, gyógyszer-túlérzékenységet és a szürke hályog állapotát egyaránt. A téma kapcsán el kell oszlatnunk egy félreértést, ami már-már kitörölhetetlenül befészkelte magát a köztudatba. A lézeres hályogműtétről van szó.
A cataractát lĂ©zerrel ma sehol a világon nem gyĂłgyĂtják! Amikor a laikusok errĹ‘l beszĂ©lnek, minden bizonnyal az elĹ‘bb rĂ©szletezett, ultrahanggal működĹ‘ phakoemulzifikáciĂłra gondolnak. A lĂ©zernek a hályogok kezelĂ©sĂ©ben - napjainkban - zöld hályog esetĂ©n, ha a szem belnyomásának normalizálására vagy egyensĂşlyban tartására a konzervatĂv (gyĂłgyszeres) kezelĂ©s nem elegendĹ‘, illetve a korábban már cataracta műtĂ©ten átesett szemben kialakult Ăşn. utĂłhályog esetĂ©n van lĂ©tjogosultsága.
Dr. Kabai Magdolna
szemész szakorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020401)