KörnyezetĂĽnkben hemzsegnek a baktĂ©riumok. Ezek nĂ©melyike az emberi szervezetbe bejutva, meghatározott körĂĽlmĂ©nyek között kĂłrokozĂłvá válhat. Ilyenkor jutnak szerephez az antibiotikumok. Ezek olyan gyĂłgyszerek, melyek vagy a baktĂ©riumok szaporodást gátolják meg a gazdaszervezetben, vagy a kĂłrokozĂł Ă©letfolyamataira hatva pusztĂtják el azt. Fontos kihangsĂşlyozni, hogy ez a gyĂłgyszercsoport nem hatĂ©kony a vĂrusok által okozott fertĹ‘zĂ©sekben.
A baktĂ©riumoknak van egy kĂĽlönleges tulajdonságuk: egyes csoportjaik hosszabb- rövidebb idĹ‘ alatt ellenállĂłvá válhatnak az antibiotikumokkal szemben. Ezt antibiotikum-rezisztenciának nevezzĂĽk. Ha egy baktĂ©riumtörzs ellenállĂłvá vált egy antibiotikummal szemben, akkor ezt a kĂ©pessĂ©gĂ©t tovább tudja örökĂteni a következĹ‘ generáciĂłknak. Mivel a baktĂ©riumok kedvezĹ‘ körĂĽlmĂ©nyek között Ăłrák alatt kĂ©pesek osztĂłdni, Ăgy az ellenállĂłvá vált csĂrák száma nagyon gyorsan megsokszorozĂłdhat. Ekkor a beteg állapota hirtelen ismĂ©t romlani kezd, Ă©s az addig hatásos kezelĂ©s csĹ‘döt mond.
MĂg a környezetĂĽnkben lĂ©vĹ‘, Ăşgynevezett "utcai baktĂ©riumtörzsek" által okozott fertĹ‘zĂ©sek a közforgalomban lĂ©vĹ‘ antibiotikumokkal általában igen jĂłl kezelhetĹ‘k, addig a kĂłrházakban lĂ©trejött infekciĂłk sokszor csak nagyon nehezen, esetleg csak többfĂ©le antibiotikum egyszerre törtĂ©nĹ‘ adásával gyĂłgyĂthatĂłk. A kĂłrházban fekvĹ‘ betegek gyakran legyengĂĽlt, rossz általános állapotban lĂ©vĹ‘ idĹ‘s emberek, akiknek a saját vĂ©dekezĹ‘rendszere - az immunrendszer - sem működik megfelelĹ‘en. Ez a sĂşlyos műtĂ©ten átesett vagy komoly balesetet, Ă©gĂ©st szenvedett betegeket is fenyegeti.
Ezek a fenti körĂĽlmĂ©nyek igen veszĂ©lyessĂ© teszik a kĂłrházi fertĹ‘zĂ©seket. Az ezekben az intĂ©zetekben rutinszerűen alkalmazott, szĂ©les spektrumĂş - vagyis sok baktĂ©riumtörzs ellen hatĂ©kony - antibiotikumok hatására igen ellenállĂł kĂłrokozĂłk tanyázhatnak a beteg környezetĂ©ben. A rendszeres fertĹ‘tlenĂtĂ©s ugyan csökkenti az infekciĂł veszĂ©lyĂ©t, de az nem kĂĽszöbölhetĹ‘ ki teljesen. A szĂĽksĂ©ges kĂĽlönbözĹ‘ vizsgálatok, beavatkozások - pĂ©ldául vĂ©rvĂ©telek, injekciĂłk, műtĂ©tek, hĂłlyagkatĂ©terek, az infĂşziĂłk beadására szolgálĂł műanyag tűk, stb. - további kockázatot hordoznak. Ilyenkor lĂ©nyegesen könnyebben jutnak be a kĂłrokozĂłk a beteg szervezetĂ©be. A tartĂłs ágyban fekvĂ©s szinte biztos velejárĂłja a tĂĽdĹ‘gyulladás. Ilyenkor a lĂ©gzĂ©s felĂĽletessĂ© válik, az állandĂł fekvĂ©s miatt a hörgĹ‘kben lĂ©vĹ‘ váladĂ©k lesĂĽllyed a tĂĽdĹ‘k mĂ©lyebben fekvĹ‘ terĂĽleteire. Ez a váladĂ©k könnyen befertĹ‘zĹ‘dik, kialakĂtva ezzel az akár Ă©letet is veszĂ©lyeztetĹ‘ sĂşlyos állapotot.
KĂĽlön kell szĂłlni az ĂşjszĂĽlött osztályokon kialakulĂł kĂłrházi fertĹ‘zĂ©sekrĹ‘l. Ezek aránya az osztály jellegĂ©tĹ‘l fĂĽggĹ‘en igen változĂł. Egy általános ĂşjszĂĽlöttosztályon nemzetközi adatok szerint a kĂłrházi fertĹ‘zĂ©sek aránya 1% körĂĽli, vagy ez alatt van. De egy ĂşjszĂĽlött-intenzĂv osztályon ez az arány meghaladhatja akár a 40%-ot is. Gyakori a köldökcsonk illetve a pelenkával fedett terĂĽletek gennyes bĹ‘rfertĹ‘zĂ©se. Nem ritka a kötĹ‘hártya-gyulladás, a rotavĂrusok által okozott, szinte járványszerűen terjedĹ‘ hasmenĂ©s. Az intenzĂvosztályokon a lĂ©legeztetĂ©s miatt fordulnak elĹ‘ a gyakori lĂ©gĂşti fertĹ‘zĂ©sek, Ă©s a vĂ©ráramba kerĂĽlt kĂłrokozĂłk gyakran okoznak agyhártyagyulladást vagy akár szepszist is.
A kĂłrházi fertĹ‘zĂ©sek kialakulásának csökkentĂ©se komoly problĂ©mát okoz az egĂ©szsĂ©gĂĽgyben dolgozĂłknak. Ez egyrĂ©szt bizonyos szervezeti, szerkezeti Ă©s Ă©pĂtĂ©szeti megoldásokat követel. A kĂłrtermek tĂşlzsĂşfoltságának mĂ©rsĂ©klĂ©se lenne szĂĽksĂ©ges, Ă©s a rendszeres fertĹ‘tlenĂtĹ‘ kĂ©zmosás, valamint takarĂtás is elengedhetetlenĂĽl szĂĽksĂ©ges. Az egyszer használatos, eldobhatĂł műszerek, tűk nem kis anyagi ráfordĂtást igĂ©nylĹ‘ bevezetĂ©sĂ©vel lĂ©nyegesen csökkent a kĂłrházi fertĹ‘zĂ©sek aránya.
Különleges problémát jelent a vérátömlesztéssel átvihető fertőzések, elsősorban a májgyulladás, a hepatitisz kérdése.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 010101)