A mellĂ©khere a herĂ©n elhelyezkedĹ‘ szerv, melynek szerepe a hĂmivarsejtek tápanyagokkal valĂł ellátása Ă©s tárolása.
CsatornácskákbĂłl áll, ezek a csatornák az ondĂłvezetĂ©kben folytatĂłdnak, a hĂmivarsejtek azon keresztĂĽl továbbĂtĂłdnak a hĂmvesszĹ‘ felĂ©.
TĂśNETEK
A heveny mellĂ©khere-gyulladás a szerv fájdalmas megnagyobbodásával, csĂpĹ‘-fájdalmas vizelĂ©ssel Ă©s lázzal jár.
Az esetek többségében valamilyen baktérium okozza, a fertőzés útja a húgycsövön keresztül a prosztata, az ondóvezeték, majd a mellékhere, az esetek egy részében a gyulladás a környező szervekről terjed rá a mellékherére.
35 év alatti férfiaknál döntőn nemi úton (gonorrhoea, chlamydia) terjed. A tüdőbaj (tuberculosis, TBC) kórokozója (mycobacterium tuberculosis) a mellékhere állományának teljes pusztulását okozza.
A tünetek rendszerint fizikai megerőltetést, tompa sérülést (pl. rúgás), illetve közösülést követően alakulnak ki.
DIAGNÓZIS
A vér laboratóriumi vizsgálata fehérvérsejt-szaporulatot mutat. A húgycső váladékából a nemi úton terjedő baktériumok az esetek nagy részében mikroszkópos vizsgálattal kimutathatók. Egyéb – nem nemi úton terjedő baktérium esetén – a vizelettenyésztést kell végezni.
A here ultrahangos vizsgálata a mellĂ©khere Ă©s a here nagyságárĂłl Ă©s állományárĂłl ad felvilágosĂtást.
KEZELÉS
A gyulladásĂ©rt felelĹ‘s kĂłrokozĂł fajtájának megállapĂtása után cĂ©lzott antibiotikus kezelĂ©st kell bevezetni. A nemi Ăşton terjedĹ‘ formák esetĂ©n a szexuális partnert is kezelni kell, a kezelĂ©s 2-3 hĂ©tig tart. IdĹ‘ben elkezdett kezelĂ©s esetĂ©n teljes gyĂłgyulásra lehet számĂtani. KĂ©sĹ‘n bevezetett kezelĂ©s esetĂ©n a herĂ©re átterjedt gyulladás miatt meddĹ‘sĂ©g is kialakulhat.
Dr. Igaz Iván