Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően egyre többet tudunk a rákos megbetegedésekről, kialakulásuk lehetséges okairól és a terápiás lehetőségekről. Azonban a beteg és környezete kapcsolatáról viszonylag ritkán esik szó, valamint arról is, hogy miként tudunk hozzájutni olyan információkhoz, amelyek tényleg a gyógyulást támogatják.
Magyarországon minden Ă©vben április 10-Ă©n tartják a Nemzeti Rákellenes Napot dr. Dollinger Gyula orvos emlĂ©kĂ©re, aki 1902-ben megalakĂtotta az Országos Rákbizottságot, s akire a hazai rákkutatás ĂşttörĹ‘jekĂ©nt tekinthetĂĽnk.
Hazánkban a kĂĽlönfĂ©le rákos megbetegedĂ©sekben szenvedĹ‘k száma jelentĹ‘s, a rák a 3. leggyakoribb haláloknak számĂt. Ezen belĂĽl a tĂĽdĹ‘rák a halálozások egynegyedéért felelĹ‘s. Az emlĂ©knap apropĂłján szeretnĂ©nk megosztani nĂ©hány gondolatot annak a fontosságárĂłl, hogy a beteg Ă©s környezete – a kezelĹ‘orvostĂłl kapott informáciĂł mellett - milyen forrásbĂłl tájĂ©kozĂłdik a betegsĂ©ggel, annak jellemzĹ‘ivel kapcsolatban.
Milyen tĂ©vhitek nehezĂtik a beteg körĂĽlmĂ©nyeit?
Számos tĂ©vhit lĂ©tezik, azonban talán amelyik a leginkább megnehezĂti a rákos beteg Ă©s környezete kapcsolatát, az a feltĂ©telezĂ©s, hogy a rák fertĹ‘zĹ‘ betegsĂ©g. EbbĹ‘l a tĂ©vhitbĹ‘l adĂłdĂłan a beteg megbĂ©lyegzettĂ© válhat, elszigetelĹ‘dhet a munkahelyĂ©n, de szűkebb környezetĂ©ben is. HasonlĂł nehĂ©zsĂ©gek adĂłdhatnak a gyĂłgyult beteg számára is, amikor visszailleszkedik a munkaerĹ‘piacra.
Másik gyakran felmerĂĽlĹ‘ tĂ©veszme, miszerint minden rák gyĂłgyĂthatatlan, holott a daganatos megbetegedĂ©sek számos fajtája gyĂłgyĂthatĂł. A gyĂłgyulásban, az Ă©letminĹ‘sĂ©g fenntartásában, az Ă©letesĂ©ly növelĂ©sĂ©ben azonban nagy szerepet játszik a korai felismerĂ©s Ă©s a megfelelĹ‘, szemĂ©lyre szabott terápia kiválasztása. Minden Ă©letkorban fontos, hogy rĂ©szt vegyĂĽnk az aktuális szűrĹ‘vizsgálatokon, kiváltkĂ©ppen, ha az egĂ©szsĂ©get veszĂ©lyeztetĹ‘ Ă©letmĂłdot folytatunk, pl. dohányzás esetĂ©n fontos lehet a rĂ©szvĂ©tel a tĂĽdĹ‘szűrĂ©sen. Bár Magyarországon a tĂĽdĹ‘szűrĂ©s vizsgálatot a TBC felismerĂ©sĂ©re Ă©s a fertĹ‘zĹ‘ kĂłr visszaszorĂtására vezettĂ©k be, több esetben fedeztek fel tĂĽdĹ‘rákos megbetegedĂ©st is a vizsgálat során. Mivel a dohányzĂłk esetĂ©ben mintegy negyvenszer nagyobb az esĂ©ly tĂĽdĹ‘rák kialakulására, a tĂĽdĹ‘gyĂłgyászok fontosnak tartják a rendszeres röntgen vizsgálatot a rendszeresen dohányzĂł, 40-70 Ă©ves korosztályban. Fontos azonban kiemelni, hogy sem a szűrĹ‘vizsgálattal, sem a röntgen vizsgálattal nem lehet megelĹ‘zni a rák kialakulását, de esĂ©lyt adhatunk a korai felismerĂ©sre, ami nagyobb gyĂłgyulási eredmĂ©nyhez vezethet.
Honnan érdemes információt gyűjteni?
Érdemes a hozzátartozĂłknak olyan szakemberrel beszĂ©lniĂĽk, aki segĂt eligazodni abban, hogy a daganatos beteggel mikĂ©nt lehet empatikus, de nem tolakodĂł mĂłdon kommunikálni. Figyelembe kell venni, hogy a helyzet a beteg Ă©s a környezete számára is megterhelĹ‘ lehet lelkileg Ă©s anyagilag is. KĂ©t kulcsszĂł a tĂĽrelem Ă©s a bizakodás.
Sokat segĂthet az is, ha a betegek vagy a hozzátartozĂłk felveszik a kapcsolatot olyan betegszervezetekkel, közössĂ©gekkel, amelyek közreműködĂ©sĂ©vel megoszthatják egymással betegsĂ©gĂĽk, gyĂłgyulásuk törtĂ©netĂ©t, nehĂ©zsĂ©geiket. S ezzel máris egy fontos lĂ©pĂ©st tettek abba az irányba, hogy olyan informáciĂłbĂłl gazdálkodjanak, amely hiteles Ă©s ellenĹ‘rzött.
A beteg gyĂłgyulni szeretne, a hozzátartozĂł pedig segĂteni, ezĂ©rt sokan esnek abba a csapdába, hogy az interneten fellelhetĹ‘ olcsĂł, gyors Ă©s hatásos rákellenes csodaszereknek Ă©s elmĂ©leteknek hisznek, sokszor Ă©rtĂ©kes idĹ‘t Ă©s pĂ©nzt pazarolva a nem bizonyĂtott hatĂ©konyságĂş kĂşrákra.
Nagyon fontos a hatĂ©kony terápia Ă©rdekĂ©ben, hogy a beteg Ă©s orvosa között bizalmi viszony alakuljon ki. Az orvosok naprakĂ©sz informáciĂłval rendelkeznek a legĂşjabb tudományos eredmĂ©nyekrĹ‘l Ă©s az Ăşj, innovatĂv terápiás mĂłdszerekrĹ‘l, Ăgy szemĂ©lyre szabott terápiát kĂ©pesek alkalmazni. Bizalmi viszony fontos azĂ©rt is, hogy a beteg merjen kĂ©rdezni, eloszlassák indokolatlan fĂ©lelmeit az egyes kezelĂ©stĂpusokkal (sebĂ©szeti megoldás, kemoterápia, sugárterápia, gyĂłgyszeres kezelĂ©s stb.) kapcsolatban, hiszen a beteg gyĂłgyulásba vetett hite segĂt a javulásban.