Magyar kutatĂłk megfejtettĂ©k, hogy miĂ©rt nem látja azt az agyunk, ami zavar bennĂĽnket. ErrĹ‘l amerikai kollĂ©gáikkal közösen Ărtak a Nature Communications nevű tudományos folyĂłiratban.
Agyunk hajlamos a legszembetűnĹ‘bb dolgokat is figyelmen kĂvĂĽl hagyni környezetĂĽnk megfigyelĂ©sekor, ha az adott dolog nem releváns a pillanatnyi cĂ©ljaink szempontjábĂłl. Ezt a jelensĂ©get figyelmi vakságnak hĂvják, amelynek az az oka, hogy az idegrendszernek számos elem közĂĽl kell kiválasztania a számára relevánsakat, mĂg a zavarĂł elemeket ki kell szűrnie.
Ez ahhoz hasonlĂt, mint amikor a munkánkhoz egy ĂrĂłasztalra van szĂĽksĂ©gĂĽnk, erre azonban csak azokat a dolgokat helyezzĂĽk fel, amelyek relevánsak számunkra. Az agyunk is egy ilyen "munkaasztalt" hoz lĂ©tre, amikor a környezetĂĽnket megfigyeljĂĽk. Azonban idĹ‘rĹ‘l idĹ‘re, feladatrĂłl feladatra változhat, mi kerĂĽljön az asztalra, mi számĂt relevánsnak.
A HUN-REN Wigner Fizikai KutatĂłközpontban Orbán GergĹ‘ kutatĂłcsoportja ezt vizsgálta egĂ©rkĂsĂ©rletekben, szoros kollaboráciĂłban Peyman Golshani University of California Los Angeles-ben működĹ‘ laborjával. A kĂsĂ©rlet eredmĂ©nyeit a Nature Communications-ben publikálták, a cikk vezetĹ‘ szerzĹ‘je Hajnal Márton.
A HUN-REN kutatói amerikai partnereikkel egerek idegi aktivitását elemezték. Az állatok olyan feladatot hajtottak végre, amelyben néha a hallott, néha a látott, relevanciájukban is változó információk alapján kellett döntést hozniuk.
Az analĂzis rámutatott, az idegsejtek hálĂłzatában a fenti "munkaasztal" egy alteret jelent, melyben a kĂĽlönfĂ©le (hallott vagy látott) informáciĂłkat ugyanazon sejtek segĂtsĂ©gĂ©vel, mĂ©gis egymástĂłl fĂĽggetlenĂtve jelenĂtik meg. Ez a multiplexelĂ©snek nevezett megoldás egy kĂĽlönleges asztalt hoz lĂ©tre: ha az egyik iránybĂłl nĂ©zĂĽnk rá, akkor a környezetbĹ‘l Ă©rkezĹ‘ vizuális informáciĂłt tudjuk beazonosĂtani, ha a másik iránybĂłl, akkor a hallott informáciĂłt.
A kutatásbĂłl kiderĂĽlt, mĂg a vizuális rendszerben Ă©rintetlenĂĽl Ă©rhetĹ‘k el informáciĂłk a releváns Ă©s az irreleváns elemekrĹ‘l, addig egy magasabb, a viselkedĂ©si stratĂ©gia kiválasztásáért felelĹ‘s terĂĽleten, az Ăşgynevezett elĂĽlsĹ‘ cinguláris kĂ©regben (angolul Anterior Cingulate Cortex, röviden ACC) az idegsejtek hálĂłzata attĂłl fĂĽggĹ‘en kĂ©pes elnyomni egy ingert, hogy az az adott szituáciĂłban releváns-e vagy sem.
Egy mestersĂ©ges neuronhálĂłzat tanĂtásával arra is sikerĂĽlt rámutatni, hogy ha a változĂł relevanciájĂş adatok között kell a helyes megoldást megtalálni, az agy kĂ©pes kizárni a felesleges informáciĂłkat, elsötĂ©tĂteni a zavarĂł látványt, azaz gátlással nyomja el az itt megjelenĹ‘ informáciĂłt.
Erre a kĂĽlönleges műveletre utalĂł működĂ©st az agy speciális terĂĽletĂ©n, az ACC-ban sikerĂĽlt beazonosĂtani, mellyel nem csupán az egerek döntĂ©si folyamataiba lehet bepillantást nyerni. Az ember Ă©s a rágcsálĂłk agya közti hasonlĂłság miatt az is jobban megĂ©rthetĹ‘, hogyan lehet kiszűrni az igazán fontos informáciĂłkat a sok zavarĂł közĂĽl.
(MTI)