NĂ©hány mondatban összefoglaljuk, mit kell tudni az energiárĂłl Ă©s mĂ©rtĂ©kegysĂ©geirĹ‘l a fĂ©lreĂ©rtĂ©sek elkerĂĽlĂ©se, a honlapunkon találhatĂł kalkulátorok Ă©s táblázatok használatának megkönnyĂtĂ©se Ă©rdekĂ©ben.
A mĂ©rtĂ©kegysĂ©gek nemzetközi rendszerĂ©ben (International System of Units – SI) a munka, ill. a munkavĂ©gzĂ©shez szĂĽksĂ©ges energia mĂ©rtĂ©kegysĂ©ge a joule (ejtsd: zsĂşl). DefinĂciĂłja szerint ez 1N (newton) erĹ‘ kifejtĂ©sĂ©t jelenti 1 m távolságon. Ennek megfelelĹ‘en 1 J (joule) = 1 Nm.
Hétköznapibb meghatározása szerint 1 J (joule) 1 kilogrammnyi tömeg 10 cm magasra emeléséhez szükséges energiával egyenlő (bolygónkon és a tengerszinten, de a fizikai részletekben inkább ne vesszünk el).
1 kalĂłria* (cal) azzal az energiamennyisĂ©ggel egyenlĹ‘, amely 1 grammnyi vĂz hĹ‘mĂ©rsĂ©kletĂ©nek 1 celsius fokkal törtĂ©nĹ‘ emelĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©ges (nem egĂ©szen mindegy, hogy mi a kiindulási hĹ‘mĂ©rsĂ©klet, milyen lĂ©gnyomáson, de a rĂ©szletekben itt sem Ă©rdemes elveszni). 1 kalĂłria (cal) = 4,184 J (joule). Egy kalĂłria tehát egy 1 kilogrammnyi tömeg több mint 40 cm magasra emelĂ©sĂ©hez elegendĹ‘.
A "kilo" mint prefixum ezerszeres mennyiséget jelöl (pl. gramm – kilogramm). Ennél fogva a kJ (kilojoule) a joule, a kilokalória* pedig a kalória ezerszerese: 1 kJ = 1000 J, 1 kcal = 1000 cal
Ăšgy tűnik, hogy a gyakorlat nĂ©mileg megfricskázta a mĂ©rtĂ©kegysĂ©gek nemzetközi rendszerĂ©t (Ă©s ennek hĂveit), tudniillik a közhasználatban a kalĂłria terjedt el, ráadásul Ăşgy, hogy alatta a kilokalĂłriát Ă©rtjĂĽk. EbbĹ‘l következik, hogy a "kalĂłria (kcal)" jelölĂ©s nem ellentmondás, hanem – a szokásjog analĂłgiájakĂ©nt – "szokásgyakorlat".
Tehát 1 kalĂłria (kcal) = 4184 J (joule), de mivel utĂłbbi nem vált tĂşl nĂ©pszerűvĂ©, maradt a kalĂłria (kcal), amit az orvosiLexikon.hu táblázatai Ă©s kalkulátorai is használnak. A kalĂłria (kcal) alapját kĂ©pezi az arányba állĂthatĂłságnak Ă©s összehasonlĂthatĂłságnak, mind az Ă©lelmiszereken feltĂĽntetett energiatartalmat, mind a kĂĽlönbözĹ‘ – fogyĂłkĂşrára vagy roborálásra – szolgálĂł diĂ©ták Ă©s Ă©trendek összeállĂtását Ă©s alkalmazását illetĹ‘en.
* Az angolban a kĂ©t kalĂłria "large calorie" (kcal) Ă©s "small calorie" (cal) nĂ©ven fut, a calorie (kalĂłria) alatt a large calorie-t, azaz a kilokalĂłriát Ă©rtik, Ăgy terjedt el világszerte.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
Napi kalóriaszükséglet kalkulátorunkat itt találja.
Kedves Edgár,
Az SI-ben nincs kilokalĂłria, az alapmĂ©rtĂ©kegysĂ©gek közt nyilván nem találhatĂł, a származtatottban helyette van a J (Joule) 1J az a munka, amit 1 kg tömegnek 1 m/s sebessĂ©gre törtĂ©nĹ‘ felgyorsĂtásához kell felhasználni, azaz egy 1m/s sebessĂ©ggel hasĂtĂł test mozgási energiája 1J-lal több, mint az állóé.
Köszönjük az értő olvasást és korrekciót. A lábjegyzetben ragadt SI-t menesztettük.
Nem ez a legfontosabb, de 1kg tomeg, 1m/s sebessegel haladva az E = 1/2*m*v² keplet alapjan csak 0.5 J
KöszönjĂĽk az Ă©szrevĂ©telt! ValĂłban: 1 Joule = 1 kg tömeg 1 m/s2 gyorsĂtással 1 mĂ©teren. 1 Joule kinetikus energiára 1 kg tömegű test kb. 1.4 m/s sebessĂ©gnĂ©l tesz szert (gyök alatt 2). Akár a sebessĂ©g Ă©s az impulzus skaláris szorzatának integráljára is kitĂ©rhetĂĽnk, de tartunk tĹ‘le, hogy erre itt nincs igĂ©ny.
Ez menőőő!!!❤