Az alsó végtag felületesen futó, kitágult, kanyargós vénái nemcsak esztétikai szempontból zavaróak, hanem tünetekkel is járhatnak. A felnőtt lakosság több, mint 10%-ánál találkozunk ezzel a betegséggel, az előfordulása nőknél gyakoribb. A visszeresség kialakulásában részben öröklött, részben szerzett tényezők játszanak szerepet.
A vĂ©nák falának, illetve a vĂ©nákban találhatĂł billentyűk öröklött gyengesĂ©ge gyakran vezet a vĂ©nák kitágulásához, Ăgy visszĂ©rbetegsĂ©ghez. Az elhĂzás, az állĂłmunka (pincĂ©rek), a terhessĂ©g a betegsĂ©g kialakulását elĹ‘segĂtik.
Rendszerint tompa, feszĂtĹ‘ alsĂł vĂ©gtagi (lábszár) fájdalom, alacsony terhelhetĹ‘sĂ©g a fĹ‘ panasz. A visszeressĂ©g szövĹ‘dmĂ©nye esetĂ©n ez utĂłbbi uralja a kĂ©pet, lábszárfekĂ©ly ill. visszĂ©rgyulladás alakulhat ki.
A kezelĂ©s konzervatĂv, valamint sebĂ©szi. Rugalmas (kompressziĂłs) pĂłlya használata segĂti a vĂ©nák ĂĽrĂĽlĂ©sĂ©t, a betegsĂ©g elĹ‘rehaladását is gátolhatja. A vĂ©gtag felpolcolása is hatĂ©kony lehet.
SebĂ©szi kezelĂ©s során a tágult vĂ©nákat eltávolĂtják, illetve a kisebb ágakat lekötik.
Kisebb vénatágulatok (seprűvénák) injekciós úton is kezelhetők. Ekkor a vénába olyan anyagot fecskendeznek, ami a vénák kötőszövetes elzáródását okozza, ezáltal az egymással összefekvő vénafalak összetapadnak és a tágulat megszűnik.
Dr. Igaz Iván