A toxikus sokk szindróma szerencsére nagyon ritka kórkép, de nagyon súlyos, akár halállal is végződhet.
Olyan esetet is feljegyeztek, ahol a betegség tamponhasználat miatt alakult ki. Noha ez meglehetősen rémisztő, ha tudjuk, hogy mi a baj eredete és hogyan kell védekezni ellene, akkor nem kell félni a tampontól.
A toxikus sokk szindrómát az váltja ki, hogy a hüvelyben lehetnek olyan baktériumok – valamilyen előzetes fertőzés következtében –, melyek a tampon anyagával reakcióba lépve allergénként szerepelnek és olyan súlyos allergiás reakciót hoznak létre, mely az életet is veszélyezteti.
A tampon felhelyezĂ©se után rövid idĹ‘vel rossz közĂ©rzet, hányás, eszmĂ©letvesztĂ©s, nehĂ©zlĂ©gzĂ©s lĂ©p fel – akár gĂ©geödĂ©ma is kialakulhat –, a vĂ©rnyomás esik, majd mĂ©rhetetlennĂ© válik, a pulzusszám emelkedik. Ez mĂ©g orvosi segĂtsĂ©g mellett is Ă©letveszĂ©lyes. Legtöbbször azonban az elĹ‘bb felsorolt figyelmeztetĹ‘ jelek otthon vagy munkahelyen kezdĹ‘dnek, ahol nincs orvos a közelben.
A tĂĽnetek alapján sokszor gyomorrontásra vagy vĂrusfertĹ‘zĂ©sre gondolnak Ă©s nem is kĂ©rnek rögtön orvosi segĂtsĂ©get. Mivel azonban a kialakult ijesztĹ‘ állapot nagyon gyorsan rosszabbodik, elĹ‘fordulhat, hogy mire a beteg szakszerű ellátást kapna, Ăşn. anafilaxiás sokkban meghal.
Ha kórházba kerül, akkor sem biztos, hogy első kérdésként felmerül, hogy menstruál-e és visel-e tampont. Így a sokk a szakszerű kezelése ellenére – miután a tampon továbbra is a hüvelyben marad, és az allergiát okozó ágens továbbra is fennáll –, nem múlik, a beteg állapota nem javul.
Tehát feltĂ©tlenĂĽl tudni kell, hogy ha valaki tampont használ Ă©s a tampon felhelyezĂ©se után kezdi rosszul Ă©rezni magát, akkor azt azonnal el kell távolĂtani a hĂĽvelybĹ‘l, nem szabad megvárni, mĂg a rosszullĂ©t fokozĂłdik.
Ha a menses elĹ‘tti idĹ‘szakban hĂĽvelygyulladás, folyás volt megfigyelhetĹ‘, nem szabad a menstruáciĂł alatt tampont használni. Miután koszos kĂ©zzel is be lehet juttatni a baktĂ©riumot a hĂĽvelybe, a tampon felhelyezĂ©se elĹ‘tt alaposan kezet kell mosni vagy aplikátorral kell felhelyezni a tampont. Ha netán olyan sĂşlyos állapot alakul ki, mely orvosi segĂtsĂ©get igĂ©nyel, feltĂ©tlenĂĽl tájĂ©koztatni kell az orvost arrĂłl, hogy a beteg menstruál, Ă©s tampont használ.
A betegséget megelőzni csak a tampon használatának teljes kiiktatásával lehet. Ha lehet, tampont csak abban az esetben használjunk, ha feltétlenül fontos. Éjszaka, alvás alatt azonban soha! Használat előtt feltétlenül mossunk kezet, koszos kézzel soha ne cseréljünk tampont.
Hüvelygyulladás esetén a menses alatt nem szabad tampont használni. Esetleges hirtelen rosszullét, kórházba kerülés esetén tájékoztassuk az orvost az éppen zajló menstruációról, illetve a tampon használatáról.
Dr. Szőczei Beáta
szülész-nőgyógyász
forrás: archĂvum
(Patika Tükör)