Az utĂłbbi Ă©vekben a táplálkozás az egĂ©szsĂ©ges Ă©letmĂłd egyik legfontosabb tĂ©nyezĹ‘jĂ©vĂ© vált. Számos javaslat szĂĽletett az egĂ©szsĂ©ges Ă©tkezĂ©s megvalĂłsĂtására, amelyek zömmel az amerikai kontinensen fogalmazĂłdtak meg Ă©s indultak hĂłdĂtĂł Ăştjukra.
ElsĹ‘kĂ©nt - 1993-ban - a táplálkozási piramist ismertĂĽk meg. Ez azt mutatja meg, hogy milyen arányban fogyasszunk az egyes tápanyagokbĂłl. A piramis alapján helyezkednek el a folyadĂ©kok azt jelezve, hogy ebbĹ‘l kell a legtöbbet fogyasztanunk. Ezután következnek a gabonafĂ©lĂ©k, egy szinttel feljebb pedig a zöldsĂ©gek Ă©s gyĂĽmölcsök foglalnak helyet. EnnĂ©l kisebb mennyisĂ©gben kell tejtermĂ©ket Ă©s hĂşsokat ennĂĽnk, a legkevesebbet pedig zsĂrokbĂłl, olajokbĂłl, Ă©dessĂ©gekbĹ‘l fogyasszunk. Ezek a piramis csĂşcsán kapnak helyet.
A táplálkozási piramis analĂłgiájára jelent meg a kanadai táplálkozási szivárvány 1996-ban, melynek kĂĽlsĹ‘ hĂ©ján a gabonafĂ©lĂ©ket, majd - a szivárvány közĂ©ppontja felĂ© haladva - a zöldsĂ©geket Ă©s gyĂĽmölcsöket, tejtermĂ©keket, hĂşsokat, majd a legbelsĹ‘ hĂ©jon a zsĂrokat, Ă©dessĂ©geket találjuk.
Ez abban mutat túl a piramismodellen, hogy itt már egységekben fejezik ki a napi javasolt szükségletet az egyes tápanyagféleségekből. Például 1 egységnek felel meg 1db kifli, 1 db alma, 2 dl joghurt, 1 db háromszög sajt, 10 dkg csirkecomb, 2 szelet sajt, stb. Az ajánlás 5-9 egység gabonaféle, 5-8 egység zöldség, gyümölcs, 3-4 egység tejtermék, 2-3 egység sovány húsféle naponta.
Az 1999-es tányérmodell Ausztráliából származik, ez a gyerekek táplálkozására ad javaslatot. E szerint a csemeték tányérjára egyharmad részben húst, egyharmad részben szénhidrátfélét (rizst vagy burgonyát) és egyharmad részben zöldségfélét ajánlott tenni.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030305)