36-os cipőt hordok, s néhányszor eltöprengtem már azon, vajon mit is jelent ez a szám.
A lábam ugyanis se széltében, se hosszában nem 36 centiméter. A cipőboltban sem közli senki lába ezen paramétereit, csak egy számot mond, aminek titokzatos tartalmát itt és most felfedjük.
KezdjĂĽk azzal, hogy hogyan állapĂthatjuk meg precĂzen Ă©s szakszerűen a lábfej hosszát. Nem a gyermekcipĹ‘-vásárlásnál megszokott mĂłdszert kell választanunk. MĂg sok anyuka egy olyan fonaldarabbal indul Ăştnak, mely a gyermek által kĂ©nyelmesnek talált lábbeli hosszát mutatja, addig a szakemberek a sarok legkiemelkedĹ‘bb pontja Ă©s a nagylábujj vĂ©ge közötti távolsággal dolgoznak.
Ez még nem visz minket közelebb a megoldáshoz. Ha például visszatérünk a kiindulóponthoz – vagyis az én talpamhoz, annak a fenti, szakszerű módon lemért hossza sem éri el a 25 centimétert. Hol van akkor az a bizonyos 36?
A titok nyitja az, hogy a cipĹ‘ipar egyáltalán nem Ăgy mĂ©r. Három, eltĂ©rĹ‘ mĂ©retezĂ©s van. A direkt metrikus számozás – ami nĂ©hány kĂĽlföldön gyártott cipĹ‘ben benne is van – sem centivel dolgozik. Az egysĂ©g a millimĂ©ter, vagyis az Ă©n 36-os lábamra ebben az esetben a 230-as a megfelelĹ‘ cipĹ‘cske. Azt hiszem, a hazai cipőárusok nagy rĂ©sze elĂ©g furcsán nĂ©zne rám, ha 230-as fekete szandált kĂ©rnĂ©k tĹ‘lĂĽk...
Nálunk ugyanis az Ăşgynevezett francia mĂ©retszám, vagyis az öltĂ©sszám által kiadott mĂ©ret a mindennapos használatĂş. Van egy alapegysĂ©gnyi mĂ©ret (ez kĂĽlönbözĹ‘ fĂ©rfi, nĹ‘i Ă©s gyermekcipĹ‘k esetĂ©ben), s ez nĹ‘ számonkĂ©nt kb. 2/3 centimĂ©terrel, ennyi egy öltĂ©s hossza. Itt már nem a láb, hanem a kaptafa talprĂ©szĂ©nek hossza a mĂ©retezĂ©s alapja. Az ilyen számozásokat egyĂ©bkĂ©nt indirekt számozásnak hĂvják, mivel nem közvetlenĂĽl a láb adja a mĂ©retet.
Kaptafa alapú, vagyis indirekt számozás az a módszer is, amelyet az angolszász országokban használnak. Ezt a méretrendszert érdemes megismernünk, mivel sok helyen használják. Az angol számozásnál egy egység 1/3 inch (1 inch, azaz hüvelyk = 2,54 cm), ennyivel nő két méret között a cipő hossza. Az angol cipőkből a 36-os lábamra 3,5-es lábbelik közül válogathatok.
A lábnak persze nemcsak hossza, hanem szĂ©lessĂ©ge (bĂĽtyökmĂ©rete) is van. Sajnos a konfekciĂłcipĹ‘k közĂĽl a fazonok határozzák meg ezt a mĂ©retet, hiszen a gyáraknak nem Ă©ri meg, ha tĂşl sok beállĂtást kell váltogatniuk egy-egy modellen belĂĽl.
A legjobb az volna, ha csináltatnánk cipőinket, akkor ugyanis valóban a talpunkra szabnák a lábbelit. A konfekcióáruk között is vannak kényelmes fazonok, a szélsőségesen kicsi vagy széles lábúak azonban ritkán találnak megfelelő modelleket.
A nagy lábon Ă©lĹ‘kre már egĂ©sz iparág Ă©pĂĽl, az XXL, sĹ‘t XXXL egyre elterjedtebb mĂ©ret, cipĹ‘ben is gyártanak 50 feletti mĂ©reteket. Igaz, nem minden boltban kaphatĂłak ezek az extranagyságĂş darabok, de ma már egyre több helyen hozzáfĂ©rhetĹ‘ek. KĂ©t okbĂłl is szĂĽksĂ©g van ezekre a holmikra. EgyfelĹ‘l, mert a testmagasság Ă©s a lábmĂ©ret is egyre nagyobb. A ruhák frontján pedig a jĂłlĂ©ti államok egyik legveszĂ©lyesebb "vĂvmánya", az elhĂzás az, ami jĂł ĂĽzlettĂ© teszi a nagymĂ©retű holmik gyártását.
-práger-
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040507)