Sajnálatos tĂ©ny, hogy mĂ©g azok elĹ‘tt is, akik igen nagy gondot fordĂtanak lyukas fogaik megmentĂ©sĂ©re, kevĂ©sbĂ© ismert Ă©s fontos terĂĽlet a fogágy betegsĂ©ge. LaikuskĂ©nt ezen problĂ©makör „ĂnyvĂ©rzĂ©s vagy ĂnysorvadáskĂ©nt" ismeretes. Kevesen tudják, mi ebben az esetben a teendĹ‘, illetve mik a megelĹ‘zĂ©s lehetĹ‘sĂ©gei.
Mi okozza?
A szájĂĽregben naponta kĂ©pzĹ‘dik ragadĂłs bakteriális lepedĂ©k, amely az Ăşgynevezett kritikus zĂłnákban – fogközök, ĂnyszĂ©l – is lerakĂłdik. Ezt hĂvják foglepedĂ©knek vagy dentális plakknak, s ez a lepedĂ©k okozza a fogágybetegsĂ©geket. A lepedĂ©k idĹ‘vel fogkĹ‘vĂ© alakul, mely a fog Ă©s az Ăny közĂ© is lerakĂłdik.
Ha a gyulladás csak az ĂnyszĂ©lre korlátozĂłdik, annak megszűnte után a folyamat maradĂ©ktalanul gyĂłgyul. Fontos, az idĹ‘ben elkezdett kezelĂ©s. Ha azonban a gyulladás mĂ©lyebbre terjed, Ă©s elĂ©ri a fog rögzĂtĹ‘ apparátusát – a csontot is –, akkor a fog tartĂłszerkezete egyre lazul, s vĂ©gĂĽl a fog kieshet.
Gyorsan képződő plakk
A fogfelszĂnt borĂtĂł lepedĂ©kben – fogmosás hiányában – már nĂ©hány Ăłra alatt is vastag bakteriális telepek kĂ©pzĹ‘dnek. Ezek a baktĂ©riumok olyan enzimeket Ă©s toxinokat termelnek, melyek hatására az ĂnyszĂ©l vĂ©delmi rendszerei aktivizálĂłdnak: az Ăny ödĂ©mássá válik Ă©s gyulladásos reakciĂł lĂ©p fel.
Az, hogy az egyes emberek milyen összetételű és mennyiségű lepedéket képesek elviselni gyulladás nélkül, nagy mértékben egyénfüggő. Jelentős mértékben meghatározza ezt, hogy milyen a szervezet aktuális védekező képessége, illetve befolyásolják egyéb tényezők, állapotok is is.
Ezek közé sorolhatók egyes belgyógyászati betegségek (cukorbetegség, vérképzőszervi, immunrendszeri betegségek stb.), a terhesség és egyes bőrbetegségek. Ezekben az esetekben a fogágybetegség kialakulásának veszélye nagyobb, de céltudatos beavatkozás esetén elkerülhető.
Hatásos oki terápiát csak a plakk-felhalmozĂłdás megakadályozásával folytathatunk. Csak a tökĂ©letesen letisztĂtott Ă©s kipolĂrozott fogfelszĂnek tarthatĂłk olyan tisztán, hogy a gyulladást kiváltĂł lepedĂ©k-felhalmozĂłdást a beteg otthoni fogápolással kontrollálni tudja.
Professzionális szájhigiénia
Ez nem pusztán a fogkĹ‘ eltávolĂtását jelenti. Meg kell szĂĽntetni az Ăşgynevezett plakkretineálĂł tĂ©nyezĹ‘ket, az elállĂł szĂ©lű koronákat, tömĂ©seket. A torlĂłdott fogak fogszabályozĂł kezelĂ©se is a szájhigiĂ©nia rĂ©sze – tĂşl az esztĂ©tikai szempontokon –, hiszen a rendellenes állásĂş fogazat nehezebben Ă©s kevĂ©sbĂ© hatĂ©konyan tisztĂthatĂł.
Otthoni fogápolás – fogat mosni tudni kell!
Sokan Ăşgy tudják, hogy a fogfelszĂneket vĂzszintes mozdulattal kell a fogkefĂ©vel dörzsölni. Ez nemcsak káros lehet (kemĂ©ny fogkefĂ©vel kikoptathatĂłk a fognyaki felszĂnek), de nem is megfelelĹ‘ hatásfokĂş. Ha helyesen szeretnĂ©nk fogat mosni, akkor a fogak kĂĽlsĹ‘ Ă©s belsĹ‘ felszĂnĂ©t kis körkörös mozdulatokkal kell vĂ©gigtisztĂtani. VĂzszintesen csak a fogak tetejĂ©t szabad mosni.
A másik jĂł mĂłdszer az Ăşgynevezett „söprögetĹ‘ technika". Ilyenkor az Ăny felĹ‘l a fog felĂ© söprĂĽnk egy mozdulattal a kefĂ©vel, a lepedĂ©k ugyanis a fog Ă©s az Ăny találkozási vonalában gyűlik fel. Fontos, hogy egyik fogcsoport se maradjon ki, Ă©rdemes állandĂł sorrendet tartani.
Néhány fontos tudnivaló
- A fogkefe feje legyen kicsi, puha, s minĂ©l több lekerekĂtett szálbĂłl álljon. KĂ©thavonta cserĂ©ljĂĽk.
- A fogmosás – lehetőleg minden étkezés után – legalább 3 percig tartson.
- A fogkefĂ©t fogmosás után erĹ‘s sugarĂş vĂzben tisztĂtsuk meg, Ă©s a fejĂ©vel felfelĂ© tároljuk.
- AjánlhatĂł az elektromos fogkefe használata, a szájzuhany viszont csak teljesen egĂ©szsĂ©ges Ăny esetĂ©n alkalmazhatĂł, mert gyulladás esetĂ©n a tasakokba prĂ©selhetĹ‘ az Ă©telmaradĂ©k, s ez mĂ©g nagyobb bajt okozhat.
- Az egĂ©szsĂ©ges fogak ápolásánál is, de kĂĽlönösen fogpĂłtlások, hidak esetĂ©n gondot okozhat a fogközi felĂĽletek megtisztĂtása. A fogköztisztĂtĂł kefe használatával a fogak oldalát Ă©s a pĂłtlások nehezen elĂ©rhetĹ‘ hĂ©zagait is könnyen tisztán lehet tartani.
- Az egymáshoz szorosan illeszkedő fogak között ajánlott a fogselyem használata.
- A gyakran reklámozott fogkĹ‘ellenes fogkrĂ©mek a meglevĹ‘ fogkövet nem szĂĽntetik meg! Hatásukat csak sima, fogkĹ‘mentes felszĂnen tudják kifejteni. Az azonban igaz, hogy csökkentik a fogkĹ‘ ĂşjrakĂ©pzĹ‘dĂ©sĂ©t.
Fogkrémek, szájvizek
Gyakran kĂ©rdezik a betegek, hogy milyen fogkrĂ©met használjanak? Vannak olyan kĂ©szĂtmĂ©nyek, melyeket egy-egy speciális problĂ©mánál – fognyaki Ă©rzĂ©kenysĂ©g, dohányzástĂłl elszĂnezĹ‘dött fogak – hasznos alkalmazni, de a hangsĂşly nem a fogkrĂ©m milyensĂ©gĂ©n, hanem a helyes, mechanikus tisztĂtáson van.
SokfĂ©le szájvĂz is forgalomban van, de ezek rutinszerű használata nem mindig ajánlott. Meg kell beszĂ©lni a fogorvossal, hogy kell-e használni, s ha igen, melyiket Ă©s mikor. Talán sokan nem tudják, hogy a szájvizek többsĂ©ge alkoholtartalmĂş Ă©s fölösleges használatuk során rendszeres inger Ă©ri a szájnyálkahártyát, mely egyĂ©b elváltozásoknak lehet okozĂłja. NĂ©mely antibakteriális oldat valĂłban hatásos, Ăłrákon át kifejti a hatását a fogfelszĂnen, de nem helyettesĂti a fogmosást.
Dr. Szabó Beáta
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 060906)