A mosoly az egyetlen olyan kommunikációs eszköz, amely minden kulturális szakadékot áthidal.
MĂg a gesztusok Ă©s a nyelv elszigetel, addig a mosoly közel hoz egymáshoz. De vajon miĂłta mosolygunk?
Az emberrĂ© válás folyamatának fontos rĂ©sze volt a hangokkal valĂł közlĂ©s, ez eleinte valĂłszĂnűleg csak a vĂ©gtagok (fĹ‘kĂ©nt a kĂ©z) mozdulatait támaszthatta alá. Erre utal az is, hogy a fejlettebb emlĹ‘söknĂ©l is megfigyelhetĹ‘ a nevetĂ©s.
Sok természetfilmben láthattuk már, hogy a játszadozó csimpánzok, miközben megtréfálják egymást (humorérzékük is van, néhány embertársunkkal ellentétben), furcsa recsegő, de ritmikus hangokat adnak ki. Persze az emberi nevetésnek más a mechanizmusa.
Mi szabályos idĹ‘közönkĂ©nt egy rövid hangsort prĂ©selĂĽnk ki magunkbĂłl, a csimpánzok csupán levegĹ‘vĂ©telĂĽket szaporĂtják nevetĂ©s közben. Ennek oka, hogy az ember gĂ©gĂ©je Ă©s tĂĽdeje eltĂ©rĹ‘en működik a majmokĂ©tĂłl. Az állatok lĂ©gzĂ©se a mai napig mozgásukkal van teljes összhangban, az embernek, ahogy kĂ©t lábra emelkedett már nem volt szĂĽksĂ©ge arra, hogy szorosan kapcsolĂłdjon egymáshoz ez a kĂ©t funkciĂł. ĂŤgy fĂĽggetlennĂ© vált a tĂĽdĹ‘ működĂ©se a mozgástĂłl, a felegyenesedett ember pedig kĂ©pes lett a komplexebb hangkibocsátásra.
Azt már csak sejthetjĂĽk, hogy a mosoly már a beszĂ©d kialakulása elĹ‘tt is fontos kommunikáciĂłs eszköze volt Ĺ‘seinknek. Mi azonban mintha elfelejtettĂĽk volna a mosolyt. Olvashattunk már sok helyen arrĂłl, hogy hizlal, ráncossá tesz vagy Ă©ppen azt, hogy gyĂłgyĂt. Azt hiszem, ezek pusztán találgatások, az azonban biztos, hogy ha rámosolygunk valakire, annak szebbĂ© tehetjĂĽk a napját. Ha a csimpánzok is tudják, mi is kĂ©pesek vagyunk rá, vagy nem?
-práger-
forrás:archĂvum
(Patika Tükör – 001101)