A bőr szerkezete, környezeti hatásokra adott válaszreakciója az életkor előrehaladtával változik. Más a csecsemő bőre, más a tinédzseré, a felnőtté és megint más az idős emberé.
Bőrünk állandó ápolást, az idő múlásával pedig egyre több kényeztetést igényel, bár sokan az első szarkalábak megjelenéséig nem tartják indokoltnak a rendszeres arckezelést. Mégis jó lenne, ha már tinédzserkorban megszokottá válna a napi bőrápolás.
SerdĂĽlĹ‘korban a leggyakoribb problĂ©ma a szeboreás, zsĂros bĹ‘r megfelelĹ‘ ápolása. A szeborea öröklött alkati tulajdonság, amelyet a mozgásszegĂ©ny Ă©letmĂłd, a helytelen táplálkozás, az emĂ©sztĂ©si zavarok, a nem megfelelĹ‘ kozmetikumok használata csak fokozhat. JellemzĹ‘je, hogy a bĹ‘r zsĂrosan fĂ©nylik, fakĂł szĂnű, az arcon sok szĂĽrkĂ©sfekete mitesszer láthatĂł. A fokozott faggyĂştermelĂ©s gátolja a bĹ‘rlĂ©gzĂ©st, serkenti az elszarusodást, elzárja a szĹ‘rtĂĽszĹ‘k kivezetĹ‘ nyĂlását.
A szeboreás bĹ‘r megfelelĹ‘ ápolásához elengedhetetlen a rendszeres kozmetikai kezelĂ©s, sĂşlyosabb esetekben bĹ‘rgyĂłgyászhoz kell fordulni, ám mindezek mellett az otthoni bĹ‘rápolást se hanyagoljuk el. Az arcbĹ‘rt borĂtĂł zsĂrrĂ©teget arctejjel vagy arcvĂzzel távolĂthatjuk el.
A porpĂşder a zsĂros bĹ‘r számára hasznos, mivel enyhĂ©n szárĂt, a pĂşdert azonban csak tiszta bĹ‘rre vigyĂĽk fel. Este arctejjel vagy mosakodĂłkrĂ©mmel tisztĂtsuk meg a bĹ‘rt, Ă©jszakára pedig B-vitamint tartalmazĂł, zsĂros bĹ‘rre kĂ©szĂĽlt krĂ©met használjunk.
A rendszeres bĹ‘rápolást cĂ©lszerű minĂ©l elĹ‘bb – már serdĂĽlĹ‘korban – elkezdeni mĂ©g annak is, akinek nincsen kĂĽlönösebb problĂ©mája a bĹ‘rĂ©vel. Bár tizenöt-hĂşszĂ©vesen mĂ©g rugalmasak a szövetek, az arcbĹ‘r ĂĽde, hamvas, huszonöt Ă©v körĂĽl a bĹ‘r veszĂt rugalmasságábĂłl, a faggyĂştermelĂ©s csökken, a bĹ‘r szárazabbá, fĂ©nytelenebbĂ© válhat. Ebben az Ă©letkorban elĂ©g, ha hetente egyszer leradĂrozzuk a bĹ‘rt Ă©s a bĹ‘rtĂpusnak megfelelĹ‘ arctisztĂtĂłt, nappali Ă©s Ă©jszakai krĂ©met használunk.
Harmincéves kortól még szárazabbá válhat a bőr, megjelennek az első apró ráncok, ezért a megszokott nappali és éjszakai krémek mellett idejében el kell kezdeni a szemránckrém használatát, ugyanis legkorábban a szemkörnyéki bőr és a nyak bőre öregszik. Ne csak az arcbőrt ápoljuk, hanem a nyakra és a dekoltázsra is gondoljunk.
Negyvenen tĂşl a bĹ‘r elasztin Ă©s kollagĂ©n tartalma csökken - ezek az anyagok a rugalmasságĂ©rt Ă©s a hidratálásĂ©rt felelĹ‘sek ", ekkor már Ă©rdemes naponta kĂ©tszer, reggel Ă©s este szemránckrĂ©met használni, valamint öregedĂ©st gátlĂł magas vĂztartalmĂş, hidratálĂłkrĂ©mekkel táplálni a bĹ‘rt.
Ötvenéves kortól a bőr vékonyodni kezd, egyre mélyebb ráncok jelennek meg. Hatvanon túl számos elváltozás látható a bőrön, ezek az elváltozások azonban természetesnek tekinthetők, hiszen összefüggenek a bőr struktúrájának átalakulásával.
Az Ă©letkor elĹ‘rehaladtával lĂ©trejön az idĹ‘skori bĹ‘rsorvadás, amely a bĹ‘r sejtjeinek, mirigyeinek csökkent működĂ©se miatt alakul ki. A bĹ‘r elvĂ©konyodik, a sejtek vĂztartalma nagymĂ©rtĂ©kben csökken, a faggyĂşmirigy elĂ©gtelen működĂ©se miatt s bĹ‘r szárazzá válik, gyakran hámlik is. Gyakoriak mĂ©g az arcon, kĂ©zen megjelenĹ‘ barna pigmentfoltok.
Az idĹ‘skori bĹ‘rsorvadás legkorábban a száraz bĹ‘rű, legkĂ©sĹ‘bb a zsĂros bĹ‘rű embereken jelenik meg. A rendszeres kozmetikai Ă©s otthoni ápolás (masszázs, pakolások, maszkok) kĂ©sleltethetik a bĹ‘r idĹ‘ elĹ‘tti öregedĂ©sĂ©t, javĂthatnak az arcbĹ‘r rugalmasságán.
Az időskori bőrelváltozások kialakulásának időpontja egyénenként változó: függ az életmódtól, táplálkozástól, bőrápolási szokásainktól és attól, hogy milyen munkát végeztünk, hiszen a szabadban végzett munka során a bőr ki van téve az időjárás viszontagságainak, az erős napsütésnek, ezért az öregedési folyamat jóval korábban kezdődik.
Bár csodaszerek nincsenek, az idő múlásának nyomait nem tudjuk teljesen eltüntetni, a megfelelő kozmetikumokkal, rendszeres kezelésekkel azonban késleltethetjük az öregedési folyamatokat.
- potondi -
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 020301)