A kĂnai orvostudomány legismertebb, legelterjedtebb kezelĂ©si mĂłdjai az akupunktĂşra Ă©s az akupresszĂşra.
E gyĂłgymĂłdoknak nemcsak a testi betegsĂ©gek gyĂłgyĂtása, de a szervezet egĂ©szsĂ©gĂ©nek megĹ‘rzĂ©se, a testenergiaáramlását biztosĂtĂł meridiánok (energiacsatornák) termĂ©szetes állapotának fenntartása is a cĂ©lja.
Az akupunktĂşrának többezer Ă©ves hagyománya van. EurĂłpában a jezsuita szerzetesek honosĂtották meg a XVII. században. Az Ĺ‘si KĂnában kezdetben követ vagy más kemĂ©ny tárgyat nyomtak a fájĂł testrĂ©szhez.
Az akupunktĂşra lĂ©nyege a test, a szervezet egyensĂşlyának fenntartása. Ma már több centimĂ©ter hosszĂş meleg vagy hideg acĂ©l tűket használnak, amelyet a kezelni kĂvánt bĹ‘rfelĂĽletbe illetve az alatta lĂ©vĹ‘ szövetekbe szĂşrnak. A szĂşrási pontokat a rendellenesen működĹ‘ szerv helyĂ©nek megfelelĹ‘en választják ki. E pontok kezelĂ©se jĂłtĂ©konyan hat az energiaáramlásra.
Az energiacsatornák az egĂ©sz testet átszövik, behálĂłzzák. Ha a meridiánok normális működĂ©se felborul, betegsĂ©g lĂ©phet fel. A betegsĂ©gtĹ‘l fĂĽggĹ‘en a tűkkel fokozzák vagy csökkentik az energia áramlását, elĹ‘segĂtve ezzel a szervezet egĂ©szsĂ©gĂ©nek helyreállĂtását.
Az akupresszĂşrában nem tűkkel dolgoznak, hanem a mutatĂł- Ă©s a hĂĽvelykujjakkal vĂ©gzett masszĂrozással Ă©rnek el gyĂłgyĂtĂł hatást. Az akupresszuralisztikus gyĂłgyĂtĂł pontok szintĂ©n a meridiánokon belĂĽl találhatĂłk. Minden energiacsatorna egy-egy belsĹ‘ szerv állapotára utal. A meridiánokon belĂĽli pontok masszĂrozásával visszaállĂthatĂł a szervezet harmĂłniája.
Ahhoz, hogy ezekre a pontokra rátaláljunk, fel kell térképeznünk testünket, de mindig csak egy adott területet vizsgáljunk. Ujjunkkal finoman nyomkodjuk végig a bőrt, ahol fájó vagy érzékenyebb pontot találunk, ott már meg is kezdhetjük a kezelést.
HĂĽvelyk- vagy mutatĂłujjunkkal nĂ©hány másodpercig masszĂrozzuk a fájĂł pontot, Ă©s ezt naponta többször ismĂ©teljĂĽk meg.
E gyĂłgyĂtĂł terápia segĂtsĂ©get nyĂşjt ahhoz, hogy jobban megismerjĂĽk testĂĽnket, amely egy Ă©rzĂ©keny "műszer", ha a szervezet rendellenes működĂ©sĂ©t Ă©szleli, aprĂł jeleket kĂĽld, mĂ©g mielĹ‘tt a betegsĂ©g kialakulna.
Bár nem feltĂ©tlenĂĽl kell komoly betegsĂ©gre gondolni, ha egy-egy fájĂł pontra bukkanunk, mivel egy lyukas fogat vagy az elhĂzást is Ăgy jelzi a test.
Például aki súlyfelesleggel küszködik, a karon a váll és a könyék közötti részen kell megkeresnie azt a pontot, amely nyomásra a legérzékenyebb. Naponta többször enyhén nyomkodjuk meg ezt a pontot, kitartó kezelés esetén az étvágy fokozatosan csökkenni fog.
Az akupunktĂşra Ă©s az akupresszĂşra hatásmechanizmusa ma mĂ©g ismeretlen. KĂĽlföldi kutatĂłk ennek ellenĂ©re megkĂsĂ©reltĂ©k bizonyĂtani kedvezĹ‘ hatásukat. Angol tudĂłsok szerint az agyban lĂ©vĹ‘ morfinszerű endorfinok nagy mennyisĂ©gben szabadulhatnak fel, ha az Ă©rzĹ‘idegeket a test felszĂnĂ©hez közeli sĂ©rĂĽlĂ©sbĹ‘l származĂł inger Ă©ri. LehetsĂ©ges, hogy ezeknek az anyagoknak a felszabadĂtása rĂ©vĂ©n hatnak e gyĂłgymĂłdok.
Potondi Eszter
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000301)
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.