A betegsĂ©get elĂ´ször egy olasz anatĂłmus, De La Peyronie Ărta le 1561-ben, Ĺ‘ lett a nĂ©vadĂł is. A betegsĂ©g 20 Ă©s 80 Ă©ves kor között bármikor elĹ‘fordulhat, az Ă©szlelt átlagos Ă©letkor 53 Ă©v.
A betegsĂ©g lĂ©nyege a pĂ©nisz barlangostest-falának olyan hegesedĂ©se, mely merevedĂ©skor a heges csomĂł irányába görbĂti a pĂ©niszt, mivel ez a rĂ©sz nem nyĂşlik. A merevedĂ©s az esetek kĂ©tharmadában fájdalmas. A görbĂĽlet a derĂ©kszögnĂ©l nagyobb szöget is elĂ©rhet, Ă©s közösĂĽlĂ©si kĂ©ptelensĂ©ggel járhat.
Mikor a beteg felkeresi urolĂłgusát, az alapos kikĂ©rdezĂ©s során általában kiderĂĽl, hogy a betegsĂ©g jelei a legtöbb esetben már 1-1,5 Ă©ve jelentkeztek, ám ezeknek a beteg - az enyhe tĂĽnetek miatt - korábban nem tulajdonĂtott nagy jelentĹ‘sĂ©get.
Napjainkban vált világossá, hogy a betegsĂ©g kiindulĂłpontja a barlangos test fali Ă©s szivacsos rĂ©sze közötti kisereinek gyulladása, mely ismeretlen eredetű, gyakran jár egyĂĽtt a tenyĂ©r vagy a talp inainak hegesedĂ©sĂ©vel, cukorbetegsĂ©ggel, ĂzĂĽleti gyulladásokkal, Ă©relmeszesedĂ©ssel.
GyĂłgyĂtása
A betegséget sokféleképpen próbálták már kezelni. Alkalmaztak röntgenbesugárzást, ultrahangkezelést, elektromos ingerlést, csomóba adott injekciós kezelést.
Napjainkban vetĹ‘dött fel annak a gondolata, hogy ha egy viszonylag hosszabb gyĂłgyszeres kezelĂ©s esetleg eredmĂ©nytelen lenne, prĂłbálkozni lehet a csomĂł injekciĂłzásával, bár ez igen kellemetlen. A vĂ©gleges megoldás a műtĂ©ti korrekciĂł, a pĂ©nisz kiegyenesĂtĂ©se, mely egy viszonylag rövid, járĂłbeteg-szakrendelĂ©sen is elvĂ©gezhetĹ‘ műtĂ©t.
Dr. Török Alexander
urolĂłgus szakorvos, uro-szexolĂłgus
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 030414)