Ismeretlen eredetű kötőszöveti elváltozás, mely több létfontosságú szervet is érinthet.
A scleroderma egy ritka, krĂłnikus, autoimmun betegsĂ©g, mely jelenleg nem gyĂłgyĂthatĂł, azonban a korai diagnĂłzis felállĂtásával a betegek Ă©letminĹ‘sĂ©ge a tĂĽnetek cĂ©lzott enyhĂtĂ©sĂ©vel javĂthatĂł.
Mit is jelent a scleroderma (magyar ĂrásmĂłdban: szkleroderma) szĂł?
A scleroderma szĂł görög eredetű: a sclero kemĂ©nyet, mĂg a derma bĹ‘rt jelent (kemĂ©ny bĹ‘r). A scleroderma a test kötĹ‘szöveteit támadja meg, amelyek funkciĂłja, hogy támogassák Ă©s összekössĂ©k a belsĹ‘ szerveket, de hozzájárulnak a csontkĂ©pzĂ©shez is – hozzákötik az izmokat a csontokhoz. A scleroderma sokkal több egy szimpla bĹ‘rbetegsĂ©gnĂ©l, a kötĹ‘szövet megkemĂ©nyedĂ©se a test bármely terĂĽletĂ©n elĹ‘fordulhat, Ăgy megbetegĂtheti a tĂĽdĹ‘t, a szĂvet, a vesĂ©ket, az emĂ©sztĹ‘szerveket, az ĂzĂĽleteket Ă©s a bĹ‘rt is.
A betegség oka ismeretlen, de becslések szerint 2,5 millió embert érint világszerte, többnyire az életük teljében lévő, 25-55 év közötti nőket. A betegség négyszer gyakrabban fordul elő nőknél, mint férfiaknál. Súlyossága függ attól, hogy mely szerveket támadta meg, mennyire súlyosak a tünetek, és hogy a betegség milyen gyorsan halad előre.
A scleroderma ritka betegsĂ©gnek számĂt, sajnos a mai napig keveset tudunk rĂłla. A tĂĽnetek kĂĽlönfĂ©le szerveknĂ©l jelentkeznek, nehĂ©z felismerni, Ă©s emiatt a legtöbb esetben már csak a betegsĂ©g elĹ‘rehaladottabb állapotában szĂĽletik meg a diagnĂłzis.
Változások a bőrön
A sclerodermás betegek 90%-ánál jelentkezik valamilyen bőrtünet, például a bőr megvastagodása, feszessé válása, legtöbbször az ujjakon. A bőrön pigmentfoltok, vagy pigmenthiányos részek keletkeznek, de előfordulhatnak bőr alatti meszes csomók is. A bőr tünetei fokozatosan terjednek az ujjakról a test többi részére.
A lábon és a karon előforduló tünetek
A scleroderma befolyásolja a vérkeringést, különösen a végtagokban. A betegek 90%-a Raynaud szindrómában szenved – amely egyébként a betegség egyik korai tünete –, aminek következtében az ujjak elfehérednek, fájnak, és a beteg hidegnek érzi azokat. Az ilyen tünetek észlelésekor sürgősen orvoshoz kell fordulni. Gyakran az ujj bőre feszes és megvastagodik, ezért a beteg nehezen mozgatja ujjait, nehezére esik megfogni tárgyakat. A betegek 40%-ánál jellemző a kisebesedett vagy fekélyes ujjbegy.
A tüdő érintettsége
Ha a sclerosis a tĂĽdĹ‘t is Ă©rinti Ă©s hegesedĂ©st okoz, akkor szisztĂ©más sclerosissal összefĂĽggĹ‘ intersticiális (kötĹ‘szöveti) tĂĽdĹ‘betegsĂ©grĹ‘l beszĂ©lĂĽnk (SSC-ILD). Ebben az esetben a tĂĽdĹ‘ lĂ©ghĂłlyagjai hegesek Ă©s gyulladtak lesznek, amely rontja a tĂĽdĹ‘ funkciĂłját, a tĂĽdĹ‘ merevvĂ© válik, Ăgy veszĂt teljesĂtmĂ©nyĂ©bĹ‘l. A hegek megjelenĂ©se miatt a scleroderma ezen szövĹ‘dmĂ©nyĂ©t tĂĽdĹ‘fibrĂłzisnak is szokás nevezni.
A betegek mintegy 90%-ának a tĂĽdeje is Ă©rintett a betegsĂ©gben, ami lehet enyhe tĂĽnet, de akár sĂşlyosabb lĂ©gszomj is, amely már a mindennapi tevĂ©kenysĂ©gĂĽk ellátásban is zavart okozhat. Sajnos, ezeket a tĂĽneteket sokszor a fáradtságnak tudják be az Ă©rintettek, Ăgy az igazi okok feltárására nem kerĂĽl sor, a betegsĂ©g tovább sĂşlyosbodik.
A tüdő érintettsége vezető halálok a szisztémás szklerózisos betegek körében. Ezért fontos, hogy ha légszomjat vagy egyéb légzőszervi problémát tapasztalunk, keressük fel orvosunkat.
Ízületi- és izomfájdalmak, merevség
A betegek 65%-ánál ĂzĂĽleti vagy izomproblĂ©mák lĂ©pnek fel, mind a nagyĂzĂĽletek – csuklĂł, tĂ©rd, könyök, csĂpĹ‘-, mind a kisĂzĂĽletek – pĂ©ldául ujjak – is Ă©rintettek lehetnek, fájdalmassá tehetik a mozgást. Mivel a scleroderma befolyásolja a mozgást, Ăgy az izmok gyengĂĽlnek, mindez jelentĹ‘sen befolyásolhatja a beteg hĂ©tköznapi tevĂ©kenysĂ©geit is. EzĂ©rt fontos, ha izomfájdalmat tapasztalunk magunkon vagy családtagjainkon, forduljunk orvosunkhoz, aki segĂt meghatározni a problĂ©ma valĂłdi okát.
Az emésztőszervek
TĂz betegbĹ‘l kilencnĂ©l az emĂ©sztĹ‘rendszer – a száj, a nyelv, a gyomor- bĂ©lrendszer – is Ă©rintett a betegsĂ©gben. A hegesedĂ©s, a fibrĂłzis (rostos elfajulás) megvastagĂtja a bĂ©lrendszer falát, az izmok sem tudnak megfelelĹ‘en működni, ez hatással van az emĂ©sztĂ©sre. GyomorĂ©gĂ©s, emĂ©sztĂ©si zavar, Ă©tvágytalanság, szĂ©krekedĂ©s, hasmenĂ©s, hányinger Ă©s nyelĂ©si nehĂ©zsĂ©g lehetnek a tĂĽnetek. Ezek a tĂĽnetek nagyon kellemetlenek, problĂ©mát okozhatnak a társas kapcsolatokban is.
Jelenleg nem gyĂłgyĂthatĂł a betegsĂ©g, de vannak a tĂĽnetek enyhĂtĂ©sĂ©re irányulĂł terápiák Ă©s egyre több kutatás foglalkozik ezzel a betegsĂ©gcsoporttal.
Nagyon fontos az orvosok továbbképzése a korai diagnózis érdekében, hiszen a tünetek sokoldalúak és összetettek. Minél hamarabb ismerik fel a betegséget, annál hamarabb kaphatják meg a betegek a számukra megfelelő ellátást annak érdekében, hogy a betegség előrehaladása akár jelentős mértékben is lelassuljon, és az érintett minél teljesebb életet élhessen.