A COPD ma már a 3. leggyakoribb halálok a világon. Ennek ellenére a COPD diagnózisa nem jelenti azt, hogy nem lehet boldog életet élni a betegséggel együtt – hangsúlyozta dr. Mucsi János, a Légúti Betegek Országos Egyesületének elnöke.
A krĂłnikus obstruktĂv tĂĽdĹ‘betegsĂ©g (COPD) egy gyĂłgyĂthatatlan, de megelĹ‘zhetĹ‘ Ă©s kezelhetĹ‘ betegsĂ©g. Magyarországon a becslĂ©sek szerint fĂ©lmilliĂł COPD-ben szenvedĹ‘ beteg Ă©l, akik közĂĽl 200.000 beteget tartanak nyilván a tĂĽdĹ‘gondozĂłi hálĂłzatban.
A világszintű adatok szintén becsült számok: 251 millió COPD-s beteg él világszerte, de vélhetően a nem diagnosztizált betegekkel együtt ez a szám elérheti akár a 328 milliót is.
A COPD a tĂĽdĹ‘ visszafordĂthatatlan károsodásával járĂł, fokozatosan sĂşlyosbodĂł betegsĂ©g, amely során a lĂ©gutak beszűkĂĽlnek, a tĂĽdĹ‘szövet károsodik – lĂ©nyegĂ©ben a tĂĽdĹ‘ gyors öregedĂ©se zajlik. A leggyakoribb tĂĽnetei a lĂ©gszomj, a gyakori köhögĂ©s, illetve a fokozĂłdĂł köpetĂĽrĂtĂ©s.
A COPD kialakulásának leggyakoribb oka a dohányfüst, illetve más mérgező gázok és porok belégzése, de a legfrissebb kutatások szerint a tüdő érésének perinatális (születés körüli) zavara is fokozza a COPD kialakulásának a kockázatát.
A COPD-s betegek nagy többsĂ©ge tehát, a jelenlegi vagy egykori dohányosok közĂĽl kerĂĽl ki. A betegsĂ©g elsĹ‘ tĂĽnetei a reggeli köhögĂ©s, illetve a fokozott köpetĂĽrĂtĂ©s. Azonban a COPD-s betegek jelentĹ‘s rĂ©sze csak Ă©vtizedekkel az elsĹ‘ tĂĽnetek megjelenĂ©se után fordul orvoshoz, általában a fizikai terhelhetĹ‘sĂ©g jelentĹ‘s csökkenĂ©se, vagy a már a környezet számára is zavarĂł köhögĂ©s miatt.
A dohányosok korai Ă©s rendszeres lĂ©gzĂ©sfunkciĂłs szűrĂ©se már akár 30 Ă©ves korukban felvetheti a COPD gyanĂşját, Ă©s a dohányzás korai abbahagyása rĂ©vĂ©n lassĂthatĂł a tĂĽdĹ‘ öregedĂ©se, a lĂ©gzĂ©sfunkciĂł romlása, Ă©s akár meg is elĹ‘zhetĹ‘ a COPD kialakulása.
A COPD kezelésének az alapja tehát a dohányzás abbahagyása. A tünetek, elsősorban a nehézlégzés csökkentésére, illetve a betegek életét leginkább fenyegető súlyos állapotromlások vagy tüdőrohamok (exacerbációk) megelőzésére modern gyógyszerek állnak rendelkezésre, de ezek hatékonysága sem képes ellensúlyozni a dohányzás káros hatásait.
„A lĂ©gĂşti fertĹ‘zĂ©sek jelentik talán a legnagyobb veszĂ©lyt a COPD-s betegek számára. A helyes táplálkozás, a megfelelĹ‘ vitaminpĂłtlás (elsĹ‘sorban a D Ă©s a C-vitamin) egyaránt javĂtják az immunrendszer állapotát. A COPD-s betegeknek kĂĽlönösen fontos, hogy minden Ă©vben megkapják a szezonális influenza elleni vĂ©dĹ‘oltást, illetve legalább egyszer az Ă©letre szĂłlĂł vĂ©delmet adĂł pneumococcus elleni vakcinát.” – tette hozzá Mucsi doktor.
A rendszeres testmozgás, napi 10 ezer lĂ©pĂ©s megtĂ©tele segĂt a kondĂciĂł fenntartásában, de azoknak a sĂşlyos COPD-s betegeknek sem kell lemondaniuk a testmozgásrĂłl, akik a nehĂ©zlĂ©gzĂ©sĂĽk miatt csak alig tudnak mozogni. A hörgĹ‘tágĂtĂł gyĂłgyszerĂĽk belĂ©gzĂ©se után, akár hordozhatĂł oxigĂ©npĂłtlás mellett a COPD-s betegek számára is elĂ©rhetĹ‘ a rendszeres mozgás, illetve az önállĂł Ă©letvitelhez szĂĽksĂ©ges mobilitás biztosĂtása. A pihentetĹ‘ alvás erĹ‘sĂti az immunrendszert, ezĂ©rt fontos, hogy legalább 6-8 Ăłrát aludjon minden COPD-s beteg.
„A COPD-s beteg számára kiemelt kockázatot jelent egy esetleges koronavĂrus fertĹ‘zĂ©s, mert egy beteg tĂĽdĹ‘, egy több társbetegsĂ©ggel kĂĽzdĹ‘ szervezet sokkal nehezebben tudja lekĂĽzdeni a vĂrust. A kĂnai adatok szerint a COPD-s betegek halálozása körĂĽlbelĂĽl 7-szer magasabb, mint egy egĂ©szsĂ©ges emberĂ©. A maszk viselĂ©se, illetve a távolságtartás, a tömeg kerĂĽlĂ©se elsĹ‘dleges. A COPD-s betegek számára a családtagok jelentik a legnagyobb veszĂ©lyt a koronavĂrus fertĹ‘zĂ©s tekintetĂ©ben. A tĂĽnetmentes fiatalok látogatása, a beteg családtagokkal valĂł egyĂĽttlakás vagy a családi esemĂ©nyek, közös Ă©tkezĂ©sek egyaránt vĂ©gzetesek lehetnek, ha nem vigyázunk egymásra. Fontos, hogy ne a COPD-s nagyszĂĽlĹ‘ vigyázzon a beteg unokára, ne Ĺ‘ menjen a gyerekekĂ©rt az iskolába vagy az Ăłvodába” – emelte ki a tĂĽdĹ‘gyĂłgyász.
A COPD-s betegek sokat tehetnek saját egĂ©szsĂ©gĂĽk, egyben környezetĂĽk vĂ©delméért. A dohányzás abbahagyásával a betegsĂ©gĂĽket okozĂł legfontosabb környezetszennyezĂ©st tudják csökkenteni. LehetĹ‘sĂ©g van már környezetbarát gyĂłgyszerek használatára is. A lĂ©gkör ĂłzonrĂ©tegĂ©t károsĂtĂł hajtĂłgázok tilalma után környezetbarát inhaláciĂłs eszközök kerĂĽltek bevezetĂ©sre. A környezetvĂ©delem egyik Ăşj lehetĹ‘sĂ©gĂ©t jelenti az ĂşjratölthetĹ‘ inhaláciĂłs eszközök elterjedĂ©se, amelyek a környezetĂĽnk vĂ©delme mellett a betegek Ă©s az egĂ©szsĂ©gbiztosĂtĂł pĂ©nztárcáját is kĂmĂ©lik.