Az Amerikai Rákellenes Társaság 1976-ban közzétett ötlete alapján vált minden november harmadik csütörtökje Füstmentes Nappá.
Láncdohányos, erĹ‘s dohányos, kocadohányos, passzĂv dohányos, társasági dohányos – Ĺ‘k mindannyian Ă©rintettek a dohányzás következmĂ©nyeiben. De mi jellemzĹ‘ pĂ©ldául a munkahelyi dohányzásra?
Riasztó adatok, amelyek azonban mégsem rettentik el a dohányosokat
A dohányzás egĂ©szsĂ©gĂĽgyi Ă©s gazdasági következmĂ©nyei világszerte Ă©s Magyarországon is riasztĂłak. Statisztikai adatok szerint a világon egymilliárd ember dohányzik, azaz a Föld lakosságának több mint 13,5%-a. Ez az arány Magyarországon magasabb: a teljes lakosság 29%-a dohányzik. A nemek arányát illetĹ‘en elmondhatĂł, hogy a fĂ©rfiak egyharmada, mĂg a nĹ‘k negyede dohányos. A dohányzás következtĂ©ben Ă©vente világszerte 5 milliĂł ember veszti Ă©letĂ©t, s további 600.000 ember a passzĂv dohányzás miatt hal meg.
A munkahelyi dohányzásról
RĂ©gebben dohányos Ă©s nem dohányos kollĂ©gák egy irodában dolgoztak, s ez rengeteg konfliktust eredmĂ©nyezett. A dohányosok kiközösĂtve Ă©reztĂ©k magukat, a nemdohányzĂłk pedig kĂ©nytelenek voltak elviselni a cigarettafĂĽstöt, a passzĂv dohányzást, amely ugyancsak káros az egĂ©szsĂ©gre. Ez a helyzet 2012 januárjában szűnt meg, ettĹ‘l az idĹ‘ponttĂłl törvĂ©ny tiltja a dohányzást zárt tĂ©rben Ă©s a munkahelyeken. A dohányfĂĽstmentes környezet megteremtĂ©se Ă©rdekĂ©ben a dohányosok kiszorultak az Ă©ttermekbĹ‘l, iskolákbĂłl, egĂ©szsĂ©gĂĽgyi intĂ©zmĂ©nyekbĹ‘l Ă©s a munkahelyekrĹ‘l. A rendelkezĂ©s Ă©rtelmĂ©ben általában az irodaházak elĹ‘tt alakĂtottak ki számukra kisebb terĂĽleteket, ahol rágyĂşjthattak. De mi is ennek a következmĂ©nye?
A dohányosok társasági esemĂ©nykĂ©nt Ă©lik meg, ha lemennek az irodaĂ©pĂĽlet elĂ© cigarettázni, esetleg egy kávĂ© vagy Ă©dessĂ©g kĂsĂ©retĂ©ben. A tervezett egy szál cigaretta helyett a társaság, a beszĂ©lgetĂ©s kedvéért rágyĂşjtanak a második, esetleg harmadik szálra is, Ăgy máris többet szĂvnak, mint terveztĂ©k. A cigarettázáshoz pozitĂv Ă©lmĂ©ny kapcsolĂłdik – szĂĽnetet, feltöltĹ‘dĂ©st, beszĂ©lgetĂ©st jelent, a káros következmĂ©nyekre ilyenkor kevĂ©sbĂ© figyel a dohányos.
A munkahelyi dohányzás Ăşj formája azonban Ăşjabb konfliktusokat szĂĽlhet: a nem dohányzĂł kollĂ©gák jogosan nehezmĂ©nyezik a munkaidĹ‘ alatti, sorozatos cigarettaszĂĽneteket. Az erĹ‘s dohányosok esetĂ©ben napi sokszor tĂz perc is lehet a munkaidĹ‘ kiesĂ©s.
ElĹ‘fordul az is, hogy nemdohányzĂłk csatlakoznak az Ă©pĂĽlet elĹ‘tt fĂĽstölgĹ‘khöz, Ăgy bár önszántukbĂłl, de passzĂv dohányossá válnak, Ă©rintve ezáltal a dohányzás minden következmĂ©nyĂ©vel. JĂł, ha tudjuk, hogy a szervezetbe passzĂvan bejutĂł dohányfĂĽst Ă©ppĂşgy tele van toxikus anyagokkal, mintha mi magunk szĂvtuk volna el a cigarettát.
A munkahelyi dohányzás veszĂ©lye tehát, hogy a kollĂ©gákkal valĂł rágyĂşjtás egy kellemes Ă©s Ă©rdekes Ă©lmĂ©nnyĂ© válik, egy várva várt jutalommá, ami szĂnesĂti a munkanapot, Ăgy mĂ©g erĹ‘sebb kötĹ‘dĂ©s alakulhat ki a dohányzás irányában.
Legyen a Füstmentes Nap egy jó apropó arra, hogy elgondolkozzunk dohányzási szokásainkon, a leszokás lehetőségén, és akár elinduljunk a leszokás útján!