A kontaktlencse a szem fĂ©nytörĂ©si hibáibĂłl fakadĂł homályos látás korrigálására szolgálĂł gyĂłgyászati segĂ©deszköz, melyet közvetlenĂĽl a szemre helyezve viselnek. NĂ©pszerűsĂ©gĂ©t az magyarázza, hogy jobb, teljesebb látásĂ©lmĂ©nyt ad – nagy dioptriák esetĂ©ben is –, mint a szemĂĽveg, hiszen a kontaktlencse használatakor nem Ă©rvĂ©nyesĂĽl a szemĂĽvegkeret látĂłtĂ©rszűkĂtĹ‘, Ă©s a szemĂĽveglencse szĂ©lĂ©nek torzĂtĂł – prizmás – hatása.
Egy kis történelem
A kontaktlencse törtĂ©nete a XIX. századra nyĂşlik vissza. 1888-ban szĂĽletett meg az elsĹ‘, a szemgolyĂł teljes felszĂnĂ©t borĂtĂł kontaktĂĽveg – mint neve is mutatja – ĂĽvegbĹ‘l. Ez csak kivĂ©teles esetben Ă©s meglehetĹ‘sen rövid ideig volt használhatĂł JelentĹ‘s áttörĂ©st hozott, amikor 1959-ben GyĹ‘rffy István professzor (a Mária utcai szemklinika akkori igazgatĂłja) a világon elsĹ‘kĂ©nt egy speciális műanyagbĂłl a szem Ănhártyáját – inas burkát – szabadon hagyĂł, csak a szaruhártyára illeszkedĹ‘ kontaktkagylĂłt kĂ©szĂtett, amely már napi 8-10 Ăłrán át is viselhetĹ‘ volt.
A XX. század második felében, az úgynevezett lágy kontaktlencsék kifejlesztése vezetett a kontaktlencse-viselők táborának jelentős növekedéséhez. Ezek a – szemre simuló, vékony, kényelmes, gyakorlatilag láthatatlan – lencsék csaknem egész napos használatra alkalmasak. Választékuk a lencseviselők igényeinek megfelelően bővül, ezek már hosszú távon is biztonságosan viselhetők.
A lencse kiválasztása
A kontaktlencsék kiválasztásánál – illesztésénél – több paramétert kell figyelembe venni. Ennek lépései a következők:
- megfelelő dioptria értékének és a lencse szükséges görbületének meghatározása
- szem felszĂnĂ©nek vizsgálata (annak megĂtĂ©lĂ©se, hogy alkalmas-e kontaktlencse illesztĂ©sĂ©re)
- páciens lencseviselĂ©ssel kapcsolatos elvárásainak megbeszĂ©lĂ©se – milyen gyakran, naponta mennyi ideig szeretnĂ© használni, kiszámĂthatatlan napi Ă©letritmusa vagy más ok miatt elĹ‘fordul-e, hogy elalszik a lencsĂ©ben, mennyit ĂĽl monitor elĹ‘tt, rendszeresen tartĂłzkodik-e lĂ©gkondicionált helyisĂ©gben stb.
Mindezek tisztázása után kerĂĽl sor a megfelelĹ‘nek tartott kontaktlencse kiválasztására, felprĂłbálására. A legtöbb lencsegyártĂł cĂ©g biztosĂt Ăşgynevezett prĂłbalencsĂ©t, ami mindenben megfelel a kiválasztottnak. MegtörtĂ©nik a betanĂtás, a helyes lencseviselĂ©ssel kapcsolatos ismeretek átadása. ElĹ‘fordulhat, hogy a kiválasztott lencse valami miatt mĂ©gsem kĂ©nyelmes, panaszt okoz, vagy jĂł ugyan, de aktuálisan valamilyen problĂ©ma merĂĽl fel. Ilyenkor a kĂ©pzett kontaktolĂłgus – mint a kiválasztáskor is – segĂteni tud.
A kontaktlencsĂ©k tĂpusai
A kontaktlencsĂ©k minĹ‘sĂ©gĂ©t elsĹ‘sorban az oxigĂ©náteresztĹ‘ kĂ©pessĂ©gĂĽk jellemzi. A szem elĂĽlsĹ‘ felszĂne az oxigĂ©nt a könnyfilmen keresztĂĽl a környezĹ‘ levegĹ‘bĹ‘l veszi fel. Ezt a közvetlen oxigĂ©nfelvĂ©telt csökkenti a szemet borĂtĂł kontaktlencse. Az Ăgy lĂ©trejött oxigĂ©nhiányt – bizonyos határok között – a szem károsodás nĂ©lkĂĽl elviseli, de termĂ©szetesen törekedni kell az Ă©lettani viszonyokat minĂ©l inkább közelĂtĹ‘ megoldásokra.
A mára már klasszikusnak számĂtĂł hidrogĂ©l lencsĂ©k magas vĂztartalmĂşak, oxigĂ©náteresztĹ‘ kĂ©pessĂ©gĂĽk a vĂztartalom fĂĽggvĂ©nyĂ©ben változik. MinĂ©l magasabb a lencse vĂztartalma, annál jobb. Napi viselĂ©si idejĂĽk általában 14-16 Ăłra. Hátrányuk, hogy könnyebben kiszáradhatnak, ami nap vĂ©gĂ©re diszkomfort Ă©rzĂ©st okozhat, fĹ‘leg az intenzĂv „szemmunkát” vĂ©gzĹ‘knĂ©l.
A lágy lencsék másik csoportját a szilikonlencsék alkotják. Szitaszerű molekuláris szerkezetük miatt oxigénáteresztő képességük kiváló, akár napi 24 órás viseletre alkalmasak.
A könnybĹ‘l a lencsĂ©re kicsapĂłdĂł fehĂ©rjĂ©k, szĂ©nhidrátok a nap vĂ©gĂ©re eltömĂtik a mikropĂłrusokat, ezáltal jelentĹ‘sen rontják az oxigĂ©náteresztĹ‘ kĂ©pessĂ©get, ezĂ©rt ezeket a lencsĂ©ket egyszeri használatra terveztĂ©k (eldobhatĂł lencsĂ©k). JĂł szĂvvel ajánlhatĂłk azoknak, akik csak alkalmankĂ©nt (pl. sportoláskor) viselnek lencsĂ©t, hiszen tisztĂtásával nincsen gond, csomagolása gazdaságos felhasználást biztosĂt.
Ugyancsak hasznos alternatĂva azon pácienseknĂ©l, akik ugyan rendszeresen kontaktlencsĂ©t viselnek, de valamilyen szezonális allergiájuk van. Allergiás idĹ‘szakban nemcsak a szemen, hanem termĂ©szetesen a lencsĂ©n is megtelepszenek az allergiát kiváltĂł molekulák, Ăgy a naponta cserĂ©lt, mindig frissen bontott lencsĂ©vel a tĂĽnetek sĂşlyosbodása is elkerĂĽlhetĹ‘. (Bár a legjobb megoldás, ha allergiás idĹ‘szakban a páciens egyáltalán nem visel kontaktlencsĂ©t.)
OxigĂ©náteresztĹ‘-kĂ©pessĂ©g szempontjábĂłl legfrissebb fejlesztĂ©s a szilikon-hidrogĂ©l alapanyag, amely egyesĂti a hidrogĂ©l Ă©s szilikonlencsĂ©k elĹ‘nyös tulajdonságait. Ezek a lencsĂ©k többnapos folyamatos viselĂ©sre alkalmasak. AlkalmankĂ©nt vagy rendszeresen alvás közben is a szemen maradhatnak.
A páciensnek a prĂłbalencse viselĂ©se során azt kell eldöntenie, hogy számára mennyire kĂ©nyelmes (Ă©szrevehetetlen) az adott lencse. Ez termĂ©szetesen abszolĂşt szubjektĂv, hiszen teljesen egyĂ©ni, hogy ki Ă©rzi jobbnak a kicsit vastagabb, feszesebb Ă©s ki a vĂ©konyabb, hajlĂ©konyabb lencsĂ©t.
További kĂ©nyelmi szempont a kontaktlencse átmĂ©rĹ‘je a szem alakjához kĂ©pest (itt persze csak tizedmillimĂ©terekrĹ‘l beszĂ©lĂĽnk) vagy a lencse szĂ©lĂ©nek (szabad szemmel nem láthatĂł) kikĂ©pzĂ©se – elvĂ©konyodĂł, lecsapott vagy lekerekĂtett forma – vagy a lencse felszĂnĂ©nek nedvesedĂ©se, kiszáradási hajlama.
Különleges lencsék
A lencsegyártók gondoltak a speciális fénytörési hibákra is, és ezek korrigálására alkalmas lencséket is kifejlesztettek.
Az astigmia (sokszor helytelenĂĽl rejtett kancsalságnak fordĂtják, valĂłjában a szemfelszĂn görbĂĽleti hibáját jelenti) olyan eltĂ©rĂ©s, amikor a szem saját fĂ©nytörĂ©se kĂ©t egymásra merĹ‘leges irányban eltĂ©r, ezĂ©rt a szemben keletkezĹ‘ kĂ©p elmosott. Az ilyen hibát cilinderes szemĂĽveggel korrigálják. Egy ideje lehetĹ‘sĂ©g van ennek az eltĂ©rĂ©snek kontaktlencsĂ©vel törtĂ©nĹ‘ korrekciĂłjára is, Ăşgynevezett torikus lencsĂ©vel.
Egyre többen vannak a kontaktlencse-viselĹ‘k között, akiknek – elsĹ‘sorban Ă©rettebb koruk miatt – távolra Ă©s olvasáshoz más-más dioptriára van szĂĽksĂ©gĂĽk. SzemĂĽveges kortársaik ezt a problĂ©mát bifokális vagy multifokális ĂĽveggel korrigálják. Eddig számukra csak az a megoldás lĂ©tezett, hogy lencsĂ©vel a távoli látásukat javĂtották Ă©s kiegĂ©szĂtĂ©sĂĽl olvasĂłszemĂĽveget viseltek, ugyanĂşgy, mint azok, akiknek távolra nem, csak olvasáshoz van szĂĽksĂ©gĂĽk segĂ©deszközre. Mára kifejlesztettĂ©k a bifokális Ă©s a multifokális kontaktlencsĂ©t is, amivel a tapasztalatok egyelĹ‘re mĂ©g nem annyira szĂ©les körűek, mint a forgalomban lĂ©vĹ‘ más lencsĂ©kkel, de mindenkĂ©ppen biztatĂłak.
A kontaktlencse kiválasztása felkĂ©szĂĽltsĂ©get, szakĂ©rtelmet kĂván. Ugyanilyen fontos a rendszeres ellenĹ‘rzĂ©s is, hiszen az egyre jobb minĹ‘sĂ©gű, kĂ©nyelmes viseletű lencsĂ©k mellett fellĂ©pĹ‘ szemĂ©szeti eltĂ©rĂ©sek könnyen Ă©szrevĂ©tlenĂĽl maradhatnak, Ă©s Ăgy kĂ©sĹ‘bbi, sĂşlyosabb szövĹ‘dmĂ©nyeket okozhatnak. EzĂ©rt nem helyeselhetĹ‘ az a Nyugat-EurĂłpában Ă©s az USA-ban bevett gyakorlat, miszerint a szupermarketek alsĂł polcairĂłl vagy az interneten keresztĂĽl bárki vizsgálat nĂ©lkĂĽl vásárolhat kontaktlencsĂ©t.
Dr. Kabai Magdolna
szemész szakorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 070205)