A máj a szervezet legnagyobb Ă©s anyagcserĂ©jĂ©t illetĹ‘en egyik legösszetettebb szerve. Károsodása kihat a szervezet fehĂ©rje-, szĂ©nhidrát- Ă©s zsĂranyagcserĂ©jĂ©re, valamint vitamin-ellátottságára.
A diĂ©ta cĂ©lja a megelĹ‘zĂ©s, a már kialakult károsodás további romlásának megakadályozása, valamint a gyĂłgyszeres kezelĂ©s kiegĂ©szĂtĂ©se. A májbetegek Ă©trendje szĂ©nhidrát-, fehĂ©rje-, Ă©s vitamingazdag, valamint zsĂrszegĂ©ny Ă©s alkoholmentes legyen.
Heveny májgyulladás esetén az első napokban főleg szénhidrátot tartalmazó folyékony-pépes étrendet alkalmazunk. (Édes tea, édes gyümölcslevek, rántott leves, nyák levesek, háztartási keksz, főtt rizs, reszelt alma, stb.) Ha a beteg étvágya javul akkor fokozatosan áttérhetünk az energiagazdag pépes, majd könnyű-vegyes étrendre. Tej, sovány tejtermékek, tojás, zöldfőzelékek – zöldborsó, zöldbab áttörve – sovány húsok főzve, párolva, piskótatészta töltve, puding, felfújtak, stb. adhatók.
Krónikus májbetegségek esetén az alábbi étrend javasolt.
SzĂ©nhidrátgazdagság: A máj egyik alapvetĹ‘ feladata a táplálĂ©k szĂ©nhidrátjainak átalakĂtása, raktározása, valamint a kĂvánatos vĂ©rcukorszint fenntartása. Naponta nĂ©gyszer-ötször Ă©rdemes gyorsan felszĂvĂłdĂł szĂ©nhidrátot fogyasztani gyĂĽmölcsök, gyĂĽmölcslevek, limonádĂ©, tea, tejes italok stb. formájában. Fontos szĂ©nhidrátforrás mĂ©g a burgonya, a rizs Ă©s a zöldsĂ©gek is, illetve hámozott alma, banán, Ĺ‘szibarack a többi gyĂĽmölcs csak kompĂłtnak elkĂ©szĂtve vagy prĂ©selve fogyaszthatĂłk. (az aprĂłmagvas gyĂĽmölcsök semmilyen formában sem)
A gyakori emésztési problémák, puffadás és teltségérzés miatt durva rostokat, illetve illóolajokat tartalmazó száraz hüvelyeseket és káposztaféléket, kukoricát nem ajánlatos enni, bár ez konyhatechnológiával valamennyire befolyásolható.
Fehérjegazdagság: A májnak a fehérje-anyagcserében is fontos szerepe van. A fehérjék nélkülözhetetlenek a szervezet egészséges működéséhez. Ajánlott fehérjeforrások a sovány húsok, a tej-, tejtermékek és a tojásfehérje.
IdĂĽlt májbetegsĂ©gek esetĂ©n az esetlegesen kialakulĂł idegrendszeri tĂĽnetek Ă©szlelĂ©se esetĂ©n azonnal meg kell szorĂtani a fehĂ©rjebevitelt (max. 40 g / nap). Ilyenkor a hĂşsokat mellĹ‘zzĂĽk, a hangsĂşly a tejre, a tejtermĂ©kekre Ă©s a növĂ©nyi fehĂ©rjeforrásokra kerĂĽl.
ZsĂrszegĂ©nysĂ©g: A tĂşlzott zsĂrfogyasztás hátrányosan befolyásolja a betegsĂ©g lefolyását Ă©s a gyĂłgyulást. Az ajánlott bevitel 0,8-1 g / ttkg, javarĂ©szt növĂ©nyi olaj formájában.
Vitamingazdagság: A szénhidrátbevitellel együtt a B1-vitamin fogyasztást is növelni kell, de szükség lehet az A-, K- és az E-vitamin pótlására is.
ÉtelkĂ©szĂtĂ©snĂ©l kerĂĽljenek elĹ‘tĂ©rbe a párolás, a fĹ‘zĂ©s, valamint a sĂĽtĹ‘zacskĂłban, a rĂłmai tálban stb. valĂł sĂĽtĂ©s. LehetĹ‘leg ne egyen a beteg zsĂrban vagy olajban pirĂtott hagymával Ă©s fűszerpaprikával kĂ©szĂĽlĹ‘ Ă©teleket (pörköltöket). SűrĂtĂ©snek a habarás, száraz rántás, a hintĂ©s Ă©s a diĂ©tás rántás ajánlott. KerĂĽljĂ©k a csĂpĹ‘s erĹ‘s fűszereket, helyette kĂmĂ©lĹ‘ zöldfűszereket használjunk.
A májbetegség bármely szakaszában az ALKOHOL SZIGORÚAN TILOS!
Ascites (szerk.: hasvĂzkĂłr) Ă©s ödĂ©ma (szerk.: vizenyĹ‘) megjelenĂ©sekor Ă©trendi megszorĂtásra, sĂłszegĂ©nysĂ©gre van szĂĽksĂ©g. Ilyenkor Ă©rdemes megprĂłbálkozni olyan Ăzekkel, amelyek elfedik a sĂłs Ăz hiányát.
Salánki Péter
dietetikus
Ebben a cikkben Ĺ‘rĂĽletesen rossz tanácsok vannak!!! Mire alapozom ezt? Arra hogy F4 fibrozisom volt Ă©s ezt 1 Ă©v alatt kontrolláltan F2 kategoriára javitottam. Hogyan? A szĂ©nhidrátok szinte 100 % os elhagyásával viszont megnöveltem a zsĂr Ă©s fehĂ©rje fogyasztásomat valamint táplálĂ©kkiegĂ©szitĹ‘k- máriatövis,kurkumin,feketeberkenye, bvitamin stb fogyasztásával! És ez pont ellentĂ©tes az itt leirtakkal!
A cikk szerzĹ‘je általános megfontolásokat ajánl evidencia alapĂş megközelĂtĂ©sben, nem egy konkrĂ©t eset összefĂĽggĂ©seire Ă©s tanulságaira alapozva. A májbetegsĂ©gek oka, jellege, lefolyása, a beteg szervezetĂ©nek ellenállĂłkĂ©pessĂ©ge, szöveteinek regeneráciĂłs potenciálja, Ă©letmĂłdja, társbetegsĂ©ge(i), szedett gyĂłgyszerei (Ă©s/vagy gyĂłgyhatásĂş kĂ©szĂtmĂ©nyei), a rá hatĂł környezeti tĂ©nyezĹ‘k Ă©s egyĂ©b körĂĽlmĂ©nyei minden esetben kĂĽlönbözĹ‘ek. Ezek mĂ©rlegelĂ©se – a páciens egyĂĽttműködĂ©sĂ©re alapozva – orvosi Ă©s dietetikusi feladat. Ă–römĂĽnkre szolgál állapotának javulása, jĂł egĂ©szsĂ©get kĂvánunk!
Jo estet kivanok, megirnam az email cimemet, kerem szepen segitsen egy par tanaccsal. Szinten F4-es fibrozisom van.
A máj bal lebenye megnagyobbodott. Szeretnék diétás tanácsot kapni. Köszönettel.
A cikkben olvashatóak a háttérben lévő ok meghatározásával, diagnózis és orvosi konzultáció után alkalmazhatóak. Egyedi étrendi megfontolások dietetikus közreműködését igénylik.