A fĂĽlzĂşgás olyan tĂĽnet, amely mögött komoly betegsĂ©g is meghĂşzĂłdhat. KörĂĽltekintĹ‘ kivizsgálás után azonban a legtöbb esetben szervi ok nem állapĂthatĂł meg. Ilyenkor Ăşn. idiopathias vagy pszichogĂ©n fĂĽlzĂşgásrĂłl beszĂ©lhetĂĽnk. Ez azt jelenti, hogy a fĂĽl nem zĂşg, csak a hallásĂ©rt felelĹ‘s agykĂ©rgi terĂĽlet aktiválĂłdik, Ă©s ezt a tudatunkban fĂĽlzĂşgáskĂ©nt Ă©szleljĂĽk, Ă©ljĂĽk meg.
Sokszor a beteg nem is tudja, a fĂĽle vagy a feje zĂşg. Amikor hangot hallunk, a hallĂłszerv által felvett ingerek agyunk hallásĂ©rt felelĹ‘s kĂ©rgi terĂĽletĂ©t ingerlik. Ez az ingerĂĽlet az agy bonyolult összeköttetĂ©sein keresztĂĽl más agyi terĂĽletekre is eljut. ĂŤgy nemcsak halljuk a rádiĂłt, de meg is Ă©rtjĂĽk a tartalmát, felismerjĂĽk a bemondĂł hangját, Ă©s azt is halljuk, hogy most rekedtebb a hangja (ez mind más Ă©s más agykĂ©rgi kapcsolatot bizonyĂt). FeltĂ©telezhetĹ‘ tehát, hogy fĂĽlzĂşgás esetĂ©n az Ăşn. hallĂłkĂ©reg más agyi terĂĽletek által ingerlĹ‘dik. ĂŤgy a folyamat visszafelĂ© játszĂłdik le.
A fülzúgással ezért nem kizárólagosan a fül-orr-gégész foglakozik, hanem az ideggyógyász és a pszichológus is. A komplex terápiát, melyet egy Amerikában élő professzor, Pavel Jastreboff nevéhez kötünk, TRT-nek nevezik (tinnitus retraining therapy), "fülzúgását-nevelő terápia".
Alapja, hogy a monoton, informáciĂłtartalom nĂ©lkĂĽli hangokat az agy a figyelem központjábĂłl kiszorĂtja, nem veszĂĽnk tudomást rĂłla. PĂ©ldául egy számĂtĂłgĂ©p bekapcsolásakor halljuk a hűtĹ‘ventillátort, majd nĂ©hány perc mĂşlva már nem figyelĂĽnk rá, nem zavar bennĂĽnket. Ilyenkor is halljuk, de figyelmĂĽnk más, fontosabb tevĂ©kenysĂ©gre irányul, ezĂ©rt általában nem zavar, elfeledkezĂĽnk rĂłla. Ha egy hang nem hordoz számunkra fontos informáciĂłt Ă©s monoton, akkor hamarosan nem is Ă©szleljĂĽk.
Ezen az elven működik a zajgenerátor, amely a TRT terápiát kiegĂ©szĂti. A kis kĂ©szĂĽlĂ©k beállĂtása olyan, hogy a felhasználĂłt nem zavarja. Kellemes erdĹ‘zĂşgásra, folyĂłzĂşgásra, csendes esĹ‘re emlĂ©keztet a hangja. A megfelelĹ‘ beállĂtással a speciális zaj kellemessĂ© tehetĹ‘. A monoton hang kismĂ©rtĂ©kben elfedi a fĂĽlzĂşgást, másrĂ©szt segĂt az agynak a fĂĽlzĂşgást a tudatalattiba áthelyezni.
A pszicholĂłgus által alkalmazott relaxáciĂłs trĂ©ning is szerves rĂ©sze a fĂĽlzĂşgás gyĂłgyĂtásának. A lazĂtĂł gyakorlatok, melyeket egyĂ©nileg vĂ©gez a páciens a pszicholĂłgus segĂtsĂ©gĂ©vel, hozzájárulnak ahhoz, hogy a kiváltĂł okot megtalálják. Az Ă©letvezetĂ©si tanácsok Ă©s konfliktuskezelĂ©si mĂłdszerek megtanulásával nemcsak a fĂĽlzĂşgás csökkenhet, hanem az egyĂ©n Ă©lete is megváltozhat.
NĂ©hány esetben a stresszes helyzetek felismerĂ©se Ă©s kezelĂ©se szervi panaszokat is megszĂĽntethet. (Pl. stressz következtĂ©ben lĂ©trejött vĂ©rcukorszint-problĂ©mák, vĂ©rnyomás problĂ©mák.) A relaxáciĂłs trĂ©ning segĂt, hogy megtanuljunk azokban a helyzetekben is pihenni, amikor nem tudunk, pedig fontos lenne.
A terápia komplex: tréning, zajgenerátor, életvezetési tanácsok. Kitartó munkával az esetek többségében javulás érhető el. Érdemes megpróbálni!
Dr. Huszka János
fül-orr-gégész, audiológus szakorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 040106)