Az agy működésére utaló egyik jellemző tulajdonság az éberségi szint. Más azonban az éberségi szint egy unalmas értekezleten, és más a volánnál ülve, mondjuk egy vészhelyzet kikerülése után néhány pillanattal. Normális esetben - például külső ingerek hatására - az agy szemvillanásnyi idő alatt képes egy alacsonyabb éberségi szintről - például szunyókálásból - magasabb éberségi szintre váltani.
A kĂłma az Ă©bersĂ©gi szint csökkenĂ©se, tudatvesztĂ©ssel járĂł állapot. MĂg az Ăşgynevezett tompult állapotban a beteg Ă©bersĂ©gi szintje ugyan csökken, mĂ©gis eszmĂ©letĂ©nĂ©l van. A kábulat vagy a bĂłdulat állapotában a beteg leginkább egy mĂ©ly alváshoz hasonlĂtĂł állapotban van, amikor erĹ‘s fájdalomingerekre, csipkedĂ©sre, szurkálásra, hangos zajra, rázogatásra pillanatokra magához tĂ©r ugyan, vagyis Ă©breszthetĹ‘, de ingerek hĂján azonnal visszasĂĽllyed. A kĂłma ennĂ©l is mĂ©lyebb állapot, a beteg egyáltalán nem Ă©breszthetĹ‘ fel.
A kĂłmának is kĂĽlönbözĹ‘ mĂ©lysĂ©gi szintjei vannak. A felĂĽletesebb kĂłmában a beteg fájdalomingerre cĂ©lzott, elhárĂtĂł mozdulatot tesz, igyekszik pl. elsodorni az Ĺ‘t megcsĂpĹ‘ kezet, de nem Ă©bred fel. MĂ©lyebb kĂłmában fájdalomingerre csak önkĂ©ntelen, cĂ©ltalan mozdulattal reagál, kĂ©sĹ‘bb mĂ©g azzal sem. Tovább mĂ©lyĂĽlĹ‘ kĂłma esetĂ©n a reflexek (Ăgy a tĂ©rdreflex, a fĂ©nyre beszűkĂĽlĹ‘ pupilla, vagyis a pupillareflex) kiesnek, de a lĂ©gzĂ©s Ă©s a keringĂ©s fennmarad. Azonban az agyhalál kĂĽszöbĂ©n ezek az Ă©letfontos működĂ©sek is már csak gĂ©pek Ă©s gyĂłgyszerek segĂtsĂ©gĂ©vel tarthatĂłk fent. A nyilvánvalĂł agykárosodás helyĂ©re idĹ‘nkĂ©nt abbĂłl is lehet következtetni, hogy a beteg milyen jellegzetes testtartást vesz fel, miközben az ágyban fekszik.
A kĂłmát számos dolog elĹ‘idĂ©zheti, Ăgy mĂ©rgezĂ©sek (gyĂłgyszer, alkohol vagy egyĂ©b mĂ©reganyagok), anyagcserezavarok, ilyen pĂ©ldául a cukorbetegek közismert, magas vĂ©rcukorszintet kĂsĂ©rĹ‘ kĂłmája, a központi idegrendszer megbetegedĂ©sei, pl. fertĹ‘zĂ©sei, fejsĂ©rĂĽlĂ©s, sokk vagy az agy oxigĂ©nellátásának a csökkenĂ©se (Ăşgynevezett hipoxia).
Az eszméletvesztés bekövetkezhet egy pillanat alatt, például fejsérülés vagy agyvérzés esetén, de kialakulhat lassan, fokozatosan is, például mérgezésekben, vagy anyagcserezavarokban. A komatózus állapot tarthat percekig, vagy akár évekig is. Nyilán ez függ a kiváltó októl, a lehetséges beavatkozásoktól.
Vegyünk sorra néhányat a leggyakoribb kiváltó okok közül.
A fejsérülés közvetlenül is okozhat súlyos agykárosodást, de a koponyán belül kialakuló vérömleny vagy agyvizenyő is képes a zárt, kemény, csontos koponyaüregen belül összenyomni az agyállományt úgy, hogy az agykárosodáshoz vezessen.
Az agyi erek elzárĂłdása bizonyos agyi terĂĽletek akut vĂ©rellátási zavarán, vagyis oxigĂ©nhiányon keresztĂĽl okozhat komatĂłzus állapotot, mĂg az agyvĂ©rzĂ©s elsĹ‘sorban az agyállományt roncsolja.
Az oxigĂ©nhiányra igen Ă©rzĂ©keny agyszövet sĂşlyosan károsodhat percekig tartĂł oxigĂ©nhiányban, pĂ©ldául vĂzbe fulladás, gázmĂ©rgezĂ©s kapcsán, de ugyanĂgy agykárosodáshoz vezethet a szĂvinfarktus okozta szĂvmegállás is, feltĂ©ve, hogy ezekbĹ‘l az állapotokbĂłl mĂ©g a klinikai halál idejĂ©ben kikerĂĽl a beteg.
A cukorbetegeknĂ©l viszonylag gyakori a magas vĂ©rcukorszint miatt bekövetkezĹ‘ kĂłma. Ez rendszerint jĂłl kezelhetĹ‘, Ă©s ha a beteg idejĂ©ben kĂłrházba kerĂĽl, Ă©s a betegsĂ©gĂ©t felismerik, akkor Ăłrák alatt javulhat a tudatállapota. EllenkezĹ‘ esetben azonban az Ă©letveszĂ©lyes folyamat nem állĂthatĂł meg.
A kiváltĂł ok felismerĂ©sĂ©t termĂ©szetesen segĂti a kĂłrelĹ‘zmĂ©ny. BaleseteknĂ©l, agyvĂ©rzĂ©snĂ©l, agyĂ©rtrombĂłzisnál Ă©rtelme lehet a kĂ©palkotĂł vizsgálatok, pĂ©ldául a komputertomográfia elvĂ©gzĂ©sĂ©nek.
A kómában fekvő beteg - az alapbetegség kezelése mellett - nagyon gondos ápolást igényel, mert a súlyos, életet veszélyeztető, elsősorban fertőzéses szövődmények (tüdőgyulladás, felfekvés, húgyúti fertőzés) kialakulása igen gyakori, és ezek tovább rontják az egyébként is elesett állapotú beteg életkilátásait.
Dr. Kökény Zoltán
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 031103)