A szem védőszervei a szemhéjak és a pillaszőrök, bár tágabb értelemben ide tartozik a szemüreg csontos fala, a könny, a könnyszervek és a kötőhártya is.
A szemhĂ©jak funkciĂłja a szem tisztán, nedvesen, kellĹ‘ hĹ‘mĂ©rsĂ©kleten tartása. Ezt pislogással Ă©s a szemrĂ©s zárásával biztosĂtja. A szemrĂ©s zárĂłdását váltja ki (reflexes Ăşton) a tĂşl erĹ‘s fĂ©ny, a szaruhártya kiszáradása vagy mechanikai irritáciĂłja, a szempillák hajlĂtása, a látĂłtĂ©rbe hirtelen bekerĂĽlt, szemhez közelĂtĹ‘ tárgy.
A szemhéj legbelső, szem felőli rétegét a kötőhártya alkotja. Önállóan soha nem betegszik meg, egyidejűleg a szemgolyót fedő, ún. bulbaris kötőhártya is érintett.
BelĂĽlrĹ‘l kifelĂ© haladva a szemhĂ©j következĹ‘ rĂ©tege a pillaváz (tarsus). A tarsus tömött rostos, kagylĂłszerű lemez, ez adja a szemhĂ©j stabilitását, határozza meg az alakját. ElĂĽlsĹ‘ felszĂnĂ©n tapad a szemhĂ©jemelĹ‘ izom, amely Ă©ber állapotban felemelve tartja a felsĹ‘ szemhĂ©jat.
A pillavázban rögzülnek a pillaszőrök és a szemhéjak valódi ill. módosult faggyúmirigyei.
Leggyakrabban ezen mirigyek gyulladásával találkozunk, ez a mindenki által ismert, köznapi nevĂ©n árpának nevezett elváltozás. A heveny gyulladást közönsĂ©ges árpának, a krĂłnikust jĂ©gárpának nevezzĂĽk. Ilyenkor a szemhĂ©j szĂ©li rĂ©sze megduzzad, a szemhĂ©jbĹ‘r körĂĽlĂrtan vörös, tapintáskor kifejezetten nyomásĂ©rzĂ©keny. Kezeletlen esetben a gyulladás egyre körĂĽlĂrtabb lesz, beolvadás után a genny a bĹ‘r vagy a kötĹ‘hártya felĂ© tör. Meleg borogatással vagy párakötĂ©ssel a kiĂĽrĂĽlĂ©s meggyorsĂthatĂł. A jĂ©gárpa a felszĂnbĹ‘l elĹ‘emelkedĹ‘, kerekded fájdalmatlan csomĂł, amely fölött a bĹ‘r eltolhatĂł, környezetĂ©vel egyezĹ‘szĂnű. FelszĂvĂłdásra, spontán kiĂĽrĂĽlĂ©sre kevĂ©ssĂ© hajlamos, gyakran műtĂ©ttel kell eltávolĂtani.
A pillaszĹ‘rök hibás állása is gyakran okoz panaszt. A szem felĂ© irányulĂłk heves, kĂnzĂł szĂşrĂł Ă©rzĂ©st, horzsolást okoznak, elhanyagolt esetben gennyes szaruhártya- gyulladás alakulhat ki. A hibásan nĹ‘tt pilla eltávolĂtása a megoldás, de a rendellenessĂ©g kiĂşjulásra hajlamos.
A pillák rendellenessége a veleszületett vagy szerzett pigmenthiány, amikor a pillákból hiányzik vagy eltűnik a pigment. Bőrbetegségek, vitaminhiány részjelensége lehet a pillák kihullása, fejlődési rendellenesség kapcsán rendszerint más szemhéjeltérésekkel együttesen kettős pillasort láthatunk.
A szemhéj szélére lokalizálódó gyulladásokat fertőzés, mechanikai irritáció, nem megfelelő személyi higiéné egyaránt kiválthatja.
Gyakoriságuk diabetesben növekszik. Makacs, nem gyógyuló esetben gondolkodni kell rejtett fénytörési hibára is!
A következő réteget egy körkörös izomlemez alkotja. Belső rostjai a szemhéj könnyed zárásánál (pislogáskor) húzódnak össze, külső, szélesebb, gyűrű alakú része erős hunyorgáskor lép csak működésbe. Az izom görcse a szem fájdalmas állapotaiban állandósulhat. Beidegzési zavar esetén (leggyakrabban fáradásos tünetként) a szemhéjak rángása tapasztalható, mely teendőt nem igényel, pihenésre legtöbbször spontán szűnik.
A pajzsmirigy betegség kapcsán is észlelhető, a szemgolyók kidülledésével járó jellegzetes merev tekintet és tágabb szemrés.
Kezelése a belgyógyász, endokrinológus feladata. A szemrés elégtelen záródását (ezzel a szemgolyó egy részének fedetlenül maradását, szaruhártya-komplikációk lehetőségét) okozhatja arcidegbénulás vagy a szemhéj bőrének hegesedése is.
A felsĹ‘ szemhĂ©j csĂĽngĂ©se a szemhĂ©jemelĹ‘ izom tökĂ©letlen működĂ©sĂ©nek következmĂ©nye. A lecsĂĽngĹ‘ szemhĂ©j az arcnak bágyadt, álmos tekintetet ad, sĂşlyosabb esetben a pupilla terĂĽletĂ©t fedve kisebb-nagyobb látászavart okoz. Lehet veleszĂĽletett vagy szerzett, utĂłbbi esetben bĂ©nulás következtĂ©ben, melynek oka trauma, gyulladás, keringĂ©si zavar, mĂ©rgezĂ©s egyaránt lehet. A szemhĂ©jcsĂĽngĂ©s műtĂ©ttel gyĂłgyĂthatĂł.
A szemhĂ©j legkĂĽlsĹ‘ rĂ©tegĂ©t vĂ©kony, laza, környezetĂ©nĂ©l kissĂ© erĹ‘sebben pigmentált bĹ‘r alkotja. A szemhĂ©j bĹ‘rĂ©nek gyulladása a szemhĂ©jak leggyakoribb betegsĂ©ge. Oka lehet irritáciĂł (napĂ©gĂ©s, erĹ‘s hĹ‘hatás, marĂł anyagok, kozmetikai szerek, egyes helyileg adott gyĂłgyszerek, rovarcsĂpĂ©s, stb.). A gyulladások egy rĂ©sze allergiás jellegű. A kiváltĂł szerek azonnali elhagyása, esetleg közömbösĂtĂ©se, kimosása alapvetĹ‘. Helyileg hűtĹ‘kenĹ‘cs vagy gyulladásgátlĂł hatásĂş szerek jönnek szĂłba. Allergia esetĂ©n antiallergikumok, kalciumkĂ©szĂtmĂ©nyek szedĂ©se szĂĽksĂ©ges lehet.
GennykeltĹ‘ baktĂ©riumok okozzák a szemhĂ©ji tályogot, Ă©s az erysipelast (orbáncot). A fertĹ‘zĂ©s kapuja mindkĂ©t esetben aprĂł, alig Ă©szrevehetĹ‘ szemhĂ©ji sĂ©rĂĽlĂ©s, horzsolás, rovarcsĂpĂ©s, de keletkezhet a környezet (elsĹ‘sorban a szemgödör, arcĂĽregek, arcbĹ‘r) gennyes folyamatainak ráterjedĂ©se rĂ©vĂ©n is. ElĹ‘bbi esetben a szemhĂ©j hatalmasan megduzzad, kemĂ©nyen beszűrĹ‘dik, nyomásĂ©rzĂ©keny, utĂłbbinál Ă©lesen határolt, vörös, kemĂ©ny beszűrĹ‘dĂ©st látunk, mely fájdalmas, határa lángnyelvszerű. MindkĂ©t betegsĂ©g elesettsĂ©ggel, rossz közĂ©rzettel, lázzal jár. KezelĂ©se szemorvosi feladat, sĂşlyos esetben kĂłrházi kezelĂ©st igĂ©nyelhet.
KevĂ©sbĂ© sĂşlyos, felĂĽletes, gennykeltĹ‘k által okozott elváltozás az impetigo (Ăłtvar), amely elhanyagolt esetben a fenti kĂłrkĂ©ppĂ© fajulhat. Gyermekeken kĂĽlönösen gyakori, de felnĹ‘tt korban is gyakran csatlakozik viszketĂ©ssel járĂł betegsĂ©gekhez. Könnyen felismerhetĹ‘ a jellegzetes, mĂ©zsárga pörkkel fedett felĂĽletes hámhiányokrĂłl. A pörköket nĂ©ha keskeny vĂ©rzĹ‘ udvar övezi. Legfontosabb a pörkök eltávolĂtása, a visszamaradt nedvezĹ‘ terĂĽlet fertĹ‘tlenĂtĂ©se, antiszeptikus kenĹ‘ccsel valĂł kezelĂ©se.
RendkĂvĂĽl fájdalmas, nehezen gyĂłgyulĂł, nem egy esetben a szemgolyĂł Ă©rintettsĂ©gĂ©vel, látáskárosodással járĂł betegsĂ©g az övsömör szemre-szemkörnyĂ©kre lokalizálĂłdĂł formája, a herpes zoster ophthalmicus. KĂłrokozĂłja a Varicella zoster vĂrus. Az orrgyök, az alsĂł Ă©s felsĹ‘ szemhĂ©j, a homlok Ă©s a hajas fejbĹ‘r is Ă©rintett. A bĹ‘relváltozás sohasem haladja meg az arc közĂ©pvonalát. A bĹ‘rön gombostűfejnyi, de egymással összefolyĂł, vĂztiszta bennĂ©kű hĂłlyagocskák vannak, Ă©getĹ‘ fájdalom, feszĂĽlĂ©sĂ©rzĂ©s, könnyezĂ©s, fĂ©nykerĂĽlĂ©s kĂsĂ©retĂ©ben. KörnyezetĂ©ben a bĹ‘r vörös, duzzadt. Lefolyása után Ă©vekig is elhĂşzĂłdĂł neuralgiás fájdalom maradhat vissza. KezelĂ©se szakorvosi feladat, gyanĂş esetĂ©n a szem Ă©rintettsĂ©gĂ©t feltĂ©tlenĂĽl vizsgálni kell!
Az állati Ă©lĹ‘sködĹ‘k okozta bĹ‘rbetegsĂ©gek közĂĽl megemlĂtendĹ‘ a pediculosis (tetvessĂ©g). A lapostetű, ritkábban fejtetű okozza. A rovar petĂ©i (a serkĂ©k) a szempillákon tapadnak. ErĹ‘s viszketĂ©ssel, vĂ©rbĹ‘sĂ©ggel, Ă©gĹ‘ fájdalommal, másodlagosan kialakulĂł kötĹ‘hártya-gyulladással jár. Gyermekeken gyakrabban fordul elĹ‘, kĂĽlönösen rossz higiĂ©nĂ©s körĂĽlmĂ©nyek között.
A szemhéjakban a vékony bőr és a bőr alatti kötőszövet laza szerkezete miatt könnyen keletkezik ödéma (vizenyő). Leggyakrabban a szemhéj gyulladásához kapcsolódik, de okozhatja allergia vagy általános betegség (vesebetegség, vérszegénység, mérgezések, hormonális zavarok) is.
A szemhéjak jó vérellátásával magyarázható, hogy könnyen keletkeznek ezen a területen vérzések. Sérülés, tompa ütés, erőteljesebb dörzsölés után véraláfutás jön létre. A kiváltó ágens nélkül, spontán kialakuló véraláfutások vitaminhiány vagy véralvadást gátló gyógyszerek túladagolása következtében jönnek létre. Erős ütés után, ha a rostacsont törése áll fenn, a csont üregeiből levegő jut a szemhéjbőr alá párnaszerűen felemelve azt. A bőr ilyenkor nyomásra serceg. Ilyen esetben tilos orrot fújni!
A szemhéjak hibás állásán a szemhéj befelé vagy kifelé fordulását értjük. Megoldása mindkét esetnek műtéti. Máig használt műtéti megoldások fűződnek magyar szemészek (Imre, Blaskovics) nevéhez.
A szemhéj daganatai jó- és rosszindulatúak lehetnek.
A leggyakrabban elĹ‘fordulĂł jĂłindulatĂş elváltozás a fĹ‘leg idĹ‘sebb korban láthatĂł sárga, laposan kiemelkedĹ‘, egyenetlen felszĂnű, koleszterinkristályokat felhalmozĂł sejtekbĹ‘l állĂł plakk (folt). Teljesen ártalmatlan. HátterĂ©ben koleszterin- anyagcserezavar állhat. Ugyancsak jĂłindulatĂş elváltozások a kĂĽlönbözĹ‘ szemölcsök is. A szemhĂ©jbĂłl rosszindulatĂş daganatok is kiindulhatnak, melyek megĂtĂ©lĂ©se Ă©s kezelĂ©se szemĂ©sz Ă©s onkolĂłgus közös feladata.
A daganatok gyĂłgyĂtása műtĂ©ti. A daganat eltávolĂtása során keletkezĹ‘ hiányt plasztikával kell pĂłtolni.
Dr. Kabai Magdolna
szemész szakorvos
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 010103)