Fluorid dilemma

Levelet kaptam, melynek írója fogainak szuvasodását a fluoridos szájvizek és fogkrémek használatára vezeti vissza, és azt kérdezi, hogyan lehet megszabadulni a fluortól, ami "már az ivóvízbe is bele van keverve", valamint hol lehet hozzájutni fluormentes fogkrémhez.

Nos, az igazság valahol félúton van. Egy biztos: a túlzott fluorbevitel valóban káros lehet, és ez különböző tünetekben nyilvánulhat meg, ám a fogszuvasodásnak és az olvasónk által említett "fogínyletolódás"-nak az égvilágon semmi köze ehhez a vegyülethez. A fogszuvasodás is és a fogágybetegség is (nem feltétlenül kell, hogy vérezzen és gyulladt legyen az íny, attól még a mélyben zajlik a folyamat, az ínyvisszahúzódás is erre utal) a lepedék és az abban megbúvó baktériumok által okozott betegség. A fogszuvasodás egyik formája, amikor a fognyak vagy a foggyökér szuvasodik, erre az idős kor, de a helytelen fogmosási technika is hajlamosít. Az ivóvíz fluormentes. Mi az igazság tehát?

A fogszuvasodás megelőzésének négy alappillére van: fluoridok általános és helyi alkalmazása a zománc ellenálló képességének fokozására, a táplálkozás - főleg a szénhidrátfogyasztás - átállítása, megfelelő egyéni és professzionális (rendelőben végzett) szájhigiéné, valamint rendszeres kontrollvizsgálat és korai ellátás (pl. a gyerekek maradó fogainak barázdazárása). A fluoridok fogszuvasodás ellenes hatása a következő módon érvényesül: egyrészt a még elő nem tört fogakon a fogak alakját befolyásolja (laposabb barázdák, kisebb csücskök, szuvasodásra kevésbé hajlamos fogak), a fog előtörését a "baktériummal telt" szájüregben késlelteti, másrészt a már előtört fogakon a zománcnak a savakkal szembeni ellenállóképességét fokozza, és gátolja a cukorbontás során egyes enzimek működését.

A fluorid adagolása lehet szisztémás (általános szervezeti), vagy lokális (helyileg a fogakra).

A szisztémás fluoridadagolás módjai:

  • 1. ivĂłvĂ­z: ahogyan emlĂ­tettem hazánkban a vezetĂ©kes vĂ­z nem tartalmaz hozzáadott fluoridot (a termĂ©szetes ivĂłvĂ­z fluoridkoncentráciĂłja telepĂĽlĂ©senkĂ©nt változĂł, de igen alacsonynak mondhatĂł szinte az egĂ©sz országban), viszont egyes ásványvizek igen.
  • 2. sĂł: (a jĂłdozott sĂłhoz hasonlĂłan ma már a világon egyre több helyen hozzáfĂ©rhetĹ‘, mindenki olyan sĂłt választ, amit szeret)
  • 3. tej: (hazánkban kĂ­sĂ©rletesen volt rĂłla szĂł)
  • 4. tabletták: adagolását minden gyermeknĂ©l Ă©letkortĂłl Ă©s az ivĂłvĂ­z lakĂłhely szerinti fluoridkoncentráciĂłjátĂłl fĂĽggĹ‘en kell meghatározni. HozzátennĂ©m, hogy nagyon könnyű tĂşladagolni, ha a gyermek sok ásványvizet, teát, vagy halat fogyaszt, azt is figyelembe kell venni. TĂşladagolásakor jön lĂ©tre egyrĂ©szt a fogakon az Ăşn. foltos zománc (sárgásfehĂ©r, sĂşlyosabb formában barnás foltok Ă©s porĂłzus zománc), másrĂ©szt - ez már komoly tĂşladagolás - a csontokban is Ă©s a belsĹ‘ szervekben is lerakĂłdhat a fluorid, károsĂ­tva azokat.

Egy biztos: egyszerre kizárólag egyféle szisztémás módszert szabad csak alkalmazni, melyet kombinálni lehet egyféle helyi módszerrel, melyek a következők lehetnek:

  • 1. SzájöblĂ­tĂ©sek: nagyobb gyermekeknĂ©l felĂĽgyelet mellett alkalmazhatĂłk, a fluoridos fogkrĂ©mek Ăłta talán háttĂ©rbe szorultak.
  • 2. EcsetelĂ©sek: lakkokkal, folyadĂ©kkal, a fogorvosi rendelĹ‘ben arra rászorulĂł (vagyis nagyfokĂş szuvasodási hajlamot mutatĂł) gyerekeknĂ©l bizonyos idĹ‘közönkĂ©nt elvĂ©gezve alkalmazhatĂł tej Ă©s maradĂł fogakon egyaránt. LĂ©tezik ma már olyan oldat, amit barázdazáráskĂ©nt is alkalmazhat a fogorvos.
  • 3. ZselĂ©k: ezek egy rĂ©sze szintĂ©n a fogorvos kezĂ©be valĂł, de lĂ©tezik otthoni használatra valĂł formája is, a fogorvos feladata megtanĂ­tani a szĂĽlĹ‘t a helyes használatra.
  • 4. FogkrĂ©mek: azt szoktuk mondani, hogy gyerekeknek kizárĂłlag gyermekfogkrĂ©m valĂł, mert a felnĹ‘tt fogkrĂ©mek fluoridtartalma eleve nagyobb, a gyerek mindig lenyeli a fogkrĂ©met Ă©s ez veszĂ©lyes lehet. MásrĂ©szt a mennyisĂ©g is fontos. JĂł hasonlat, ha a gyermek kisujjkörmĂ©vel megegyezĹ‘ mennyisĂ©gű fogkrĂ©m kerĂĽl a fogkefĂ©re (fölösleges Ă©s a tĂşladagolás veszĂ©lyĂ©vel járhat több cm-es csĂ­kot használni a fogkrĂ©mbĹ‘l, pláne az Ă­zesĂ­tettekbĹ‘l szĂ­vesen "kĂłstolgat" a gyermek). EgyĂ©bkĂ©nt a lenyelĂ©s miatt a fogkrĂ©m kicsit szisztĂ©más hatásĂş is, mĂ­g a tabletta, ha elszopogatva fogyasztja a gyermek, helyi hatásĂş is. Az olvasĂł levelĂ©re válaszolva azt mondhatom, hogy lĂ©teznek fluoridmentes - gyĂłgynövĂ©nytartalmĂş - fogkrĂ©mek is.

Összefoglalva azt mondhatom, hogy minden gyermeknél életkorát, táplálkozási szokásait és fogainak állapotát figyelembe véve kell határozni a fluoridbevitel szükségességéről és módjáról. Felnőtteknél meg merem kockáztatni, hogy (megfelelő) szájhigiéné és a rendszeres fogászati kontrollvizsgálat majdhogynem fontosabbak a fogszuvasodás és a fogágybetegség megelőzésében, mint a fluorid, hisz ahol nincs lepedék, ott nincs fogszuvasodás és gyulladás sem. A lepedék pedig mechanikai tisztítással távolítható el.

 

dr. Szabó Beáta
fog- és szájbetegségek szakorvosa

forrás: archívum
(Patika Tükör – 000101)

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölĹ‘k használata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.