A rövidlátás gyakori és régóta jól ismert betegség, ám a köztudatban még mindig sok a félreértés, a bizonytalanság körülötte. A legelterjedtebb félreértés, hogy sokan azt hiszik, a rövidlátás kezelése egyszerűen elintézhető egy megfelelő szemüveg felíratásával és viselésével, s ezután nincs további tennivaló.
Pedig a rövidlátó ember valóban "rövidlátó" módon viselkedik, ha nem ellenőrizteti rendszeresen szemének állapotát.
Vizsgáljuk meg röviden, mit is jelent a rövidlátás. Nos, ez az elváltozás vagy a szem fénytörési zavarának, vagy pedig a szemgolyó túl hosszú tengelyének tudható be. Az előbbi esetet szakkifejezéssel törési myopiának, utóbbit tengely myopiának nevezzük, de előfordulhat a kettő együttes megjelenése, kombinációja is.
A törési myopiát a legtöbb esetben a szaruhártya túlzott domborulata okozza, de oka lehet a szemlencse alakváltozása, elmozdulása is. Bizonyos betegségekben, például a cukorbetegségben a vércukor szintjének ingadozása a lencse vastagságának ingadozását váltja ki, ezzel átmeneti rövidlátást, s ingadozó éleslátást okoz.
A tengely myopia a szemgolyó túlzott növekedésére vezethető vissza. Az újszülöttek sosem rövidlátók, a myopia csak a szemgolyó növekedése során alakulhat ki. Ez a fénytörési hiba recesszív öröklődést mutat, azaz gyakorta a nagyszülők örökítik az unokákra. Valamennyi esetben a külvilágból érkező párhuzamos sugarak az ideghártya előtt egyesülnek képpé, s az ilyen szem csak a széttartó sugarakat tudja éles képpé alakítani, tehát az ilyen szem korrekció nélkül csak közelre lát élesen.
Kétségtelen, hogy az igazán extrém, nagyfokú rövidlátástól eltekintve az ilyen fókuszálási problémák szemüveggel jól korrigálhatók. Az úgynevezett konkáv lencsék használatával helyreállítható a hibás törőerő-szemtengely hosszviszony, azaz a jóindulatú, szemfenéki elváltozások nélküli kisebb és közepes fokú - mínusz négy dioptria alatti - rövidlátások korrekciójával teljes látóélesség érhető el. Ezzel szemben a nagyfokú, romló prognózisú, szemfenéki elváltozásokhoz vezető, rendszerint nagyfokú myopiánál korrekcióval sem érhető el hibátlan látóélesség.
Nagyfokú rövidlátóknál, főként, ha idősebb korban kerül sor a szemüveg felírására, a teljes javítóüveget nem lehet javasolni, mert bár a beteg a vizsgálat során jól lát vele, ám kicsinyítő, szédülést okozó hatása miatt azt folyamatosan képtelen viselni.
S itt jutottunk el annak taglalásáig, hogy miért is fontos, hogy a rövidlátó ember rendszeresen ellenőriztesse szeme állapotát. Mint fentebb említettük, a tengely myopia a szemgolyó túlzott hossznövekedését jelenti, s ebből az is következik, hogy a növekedés, a nyúlás során a szem különböző, létfontosságú szövetei is sérülhetnek. A különböző rétegek nem egyformán bírják a nyúlást, így a külső rostos burok tágulásával nem tud lépést tartani az érhártya és az ideghártya, elvékonyodnak, s akár szakadások is kialakulhatnak. A myopiás szem üvegtestje elhígul, szerkezete megváltozik, úszkáló homályok keletkeznek benne.
Miután a rövidlátó szem csak közelre lát élesen, alkalmazkodásra sosem kényszerül, így a megfelelő izmok használat híján gyengülnek. Ez azzal járhat, hogy az ilyen szemeken kifelé tartó kancsalság alakulhat ki. Nem ritkán nagy különbség van a két szem fénytörése között. A szemfenéki elváltozások kezelése miatt mindenképpen szükség van a rendszeres ellenőrzésre, még akkor is, ha a gyenge, vagy közepes fokú rövidlátásról van szó. Az időben felfedezett ideghártya rendellenességek (leválásra hajlamosító perifériás degenerációk) kezelése argon lézerrel megelőzheti a későbbi, súlyos látásromláshoz vezető komplikációkat.
A szem törőerejének csökkentésére excimer lézerrel végeznek olyan beavatkozásokat, amelyek a szaruhártyát elvékonyítják, laposabbá teszik. Ez a beavatkozás nem mindenkinek és nem minden esetben javallt, csak körültekintő előzetes vizsgálatok után kerülhet rá sor.
Igaz, hogy pislogás is segíthet ideig-óráig. Ám a rövidlátó szem folyamatos ellenőrzést, gondoskodást, orvosi figyelmet igényel. A lényeg: a szemüveg mellett, s annak ellenére sem lehetünk rövidlátóak a rövidlátás ügyében.
Dr. Szabados Edit
szemész szakorvos
forrás: archívum
(Patika Tükör – 000105)
A myopiások látóélességüket erős hunyorítással képesek javítani. Innen származik a betegség elnevezése. (Myops annyit jelent: pislogó.)