Egy daganatos betegsĂ©gek ellen használt gyĂłgyszer hatĂ©kony lehet a sĂşlyos koronavĂrus-fertĹ‘zĂ©s ellen is - derĂĽlt ki abbĂłl a kutatásbĂłl, amelyben több intĂ©zet mellett a HUN-REN TermĂ©szettudományi KutatĂłközpont munkatársai is rĂ©szt vettek.
"IsmĂ©t emelkedik a koronavĂrusos megbetegedĂ©sek száma Magyarországon, a jelenleg is terjedĹ‘ variánsokra finomhangolt vakcinákra mĂ©g várni kell. Az Ă©vek Ăłta tartĂł járvány elleni harcban most Ăşgy tűnik, Ăşjabb bevethetĹ‘ kezelĂ©st találtak a magyar kutatĂłk" - olvashatĂł a Magyar Kutatási HálĂłzat (HUN-REN) közlemĂ©nyĂ©ben, amely szerint a kutatĂłk a Rucaparib nevű gyĂłgyszert vizsgálva jutottak arra az eredmĂ©nyre, hogy hatĂ©kony lehet a sĂşlyos lefolyásĂş fertĹ‘zĂ©s kezelĂ©sĂ©re.
A kutatás Bay Péter, a Debreceni Egyetem Orvosi Vegytani Intézetének egyetemi tanára ötlete nyomán és koordinálása mellett zajlott, eredményeit a közelmúltban publikálták a British Journal of Pharmacologyban.
A munka során 24 intĂ©zmĂ©nybĹ‘l csaknem harminc kutatĂł bevonásával vĂ©geztĂ©k el a Rucaparib nevű gyĂłgyszer rĂ©szletes, sokfĂ©le szakterĂĽletet Ă©rintĹ‘ jellemzĂ©sĂ©t. A kutatásban az idĂ©n elhunyt Jakab Ferenc virolĂłgus professzor is rĂ©szt vett. FelidĂ©ztĂ©k, hogy az általa vezetett KoronavĂrus-kutatĂł AkciĂłcsoportban már a járvány kezdetĂ©tĹ‘l egyĂĽtt dolgozott Keserű György MiklĂłssal, a HUN-REN TermĂ©szettudományi KutatĂłközpont GyĂłgyszerkĂ©miai KutatĂłcsoportjának vezetĹ‘jĂ©vel a terápiás lehetĹ‘sĂ©gek felderĂtĂ©sĂ©n Ă©s a hazai gyĂłgyszerellátás biztonságának megteremtĂ©sĂ©n.
Mint Ărták, a Covid-19 megbetegedĂ©s idĹ‘ben kĂ©t szakaszra oszthatĂł: a virális szakaszra, amely alatt a vĂrus elszaporodik a szervezetben, valamint a gyulladásos fázisra, amely a fertĹ‘zĂ©sre adott immunválasz után kialakulĂł gyulladásos folyamatokat foglalja magába. Az elĂ©rhetĹ‘ gyĂłgyszerek azonban nem ugyanolyan hatásosak mind a kĂ©t szakaszban. A Paxlovid nevű gyĂłgyszer pĂ©ldául a virális szakaszban fejti ki hatását, tehát az idĹ‘ben Ă©szlelt megbetegedĂ©s ellen hatásos, azonban a sĂşlyosabb lefolyásĂş esetek kezelĂ©sĂ©re már nem elĂ©g.
"A kutatás alapötletét az adta, hogy a PARP enzimek szerepét mind a gyulladásos folyamatokban, mind pedig a Covid-19 fertőzéssel összefüggő, sejtszintű folyamatokban kimutatták" - idézték a közleményben Bajusz Dávidot, a HUN-REN TTK Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának tudományos főmunkatársát.
A kutatĂłk feltĂ©teleztĂ©k, hogy a PARP enzimek gátlĂłszerei a fenti kĂ©t folyamat egyidejű gátlásával "kettĹ‘s hatásĂş fegyverek" lehetnek a sĂşlyos lefolyásĂş fertĹ‘zĂ©s kezelĂ©sĂ©re. A kutatásban ezt sikerĂĽlt is megerĹ‘sĂteniĂĽk. "Ezáltal egy olyan egyedĂĽlállĂł terápia irányába nyitottunk utat, amely a fertĹ‘zĂ©s virális Ă©s gyulladásos szakaszában egyaránt alkalmazhatĂł, Ă©s már a virális szakaszban esĂ©llyel akadályozhatja meg a gyulladásos szövĹ‘dmĂ©nyeket" - emelte ki a kutatĂł.
"A Rucaparib kettĹ‘s hatásának köszönhetĹ‘en már az elsĹ‘ fázisban is bevethetĹ‘, azonban nagyobb jelentĹ‘sĂ©ge a sĂşlyos lefolyásĂş, komoly lĂ©gzĹ‘szervi tĂĽneteket mutatĂł betegeknĂ©l lehet, ahol a vĂrus szaporodása mellett a gyulladásos folyamatokat is kĂ©pes gátolni. Az Ăşjabb variánsok ellen is hatásosnak bizonyulhat, mivel a tĂĽskefehĂ©rje felĂĽletĂ©n fĹ‘leg erĹ‘sen konzervált - tehát a kĂĽlönfĂ©le variánsokban azonos - motĂvumokkal lĂ©p kölcsönhatásba, Ăgy a lĂ©tezĹ‘ variánsok tĂşlnyomĂł rĂ©szĂ©t kĂ©pes gátolni" - magyarázta Bajusz Dávid.
A beszámolĂł szerint a kutatások tovább folytatĂłdnak: a kutatĂłcsoport jelenleg a vĂrusok működĂ©séért Ă©s szaporodásáért felelĹ‘s fehĂ©rjĂ©k cĂ©lzott gátlásával foglalkozik.
A közlemĂ©nyben felhĂvták a figyelmet arra, hogy a koronavĂrus mellett Ăşj kĂłrokozĂłk is megjelentek, a majomhimlĹ‘ terjedĂ©se miatt pĂ©ldául a WHO globális veszĂ©lyhelyzetet hirdetett. EzĂ©rt a kutatĂłk már vizsgálják a majomhimlĹ‘ elleni terápiás lehetĹ‘sĂ©geket is.
(MTI)