A tĂşlságosan higiĂ©nikus körĂĽlmĂ©nyek közt nevelkedett gyermekek körĂ©ben gyakrabban fordul elĹ‘ zihálĂł, nehĂ©zkes lĂ©gzĂ©s ami az asztma tĂĽnete lehet, illetve az allergiás tĂpusĂş bĹ‘rproblĂ©ma ekcĂ©ma is, állĂtják a legĂşjabb kutatások.
A Reuters tudĂłsĂtása szerint a nagy-britanniai Bristol egyetemĂ©nek kutatĂłi ezeket az eredmĂ©nyeket egy olyan vizsgálatra alapozzák, melyben több mint 9000 szĂĽlĹ‘ vett rĂ©szt. KözreműködĂ©sĂĽkkel azt figyeltĂ©k, hogy a szĂĽlĹ‘k milyen gyakorisággal fĂĽrdetik 15 hĂłnapos gyermekeiket, illetve milyen gyakran mossák meg a gyerekek kezĂ©t Ă©s arcát.
A kutatás eredmĂ©nyei szerint azoknak a gyermekeknek, akik tĂşlzottan higiĂ©nikus körĂĽlmĂ©nyek közt nevelkednek – akiknek szĂĽleik naponta több mint ötször mossák meg a kezĂ©t Ă©s az arcát (pl. Ă©tkezĂ©sek elĹ‘tt), illetve akiket napi kettĹ‘nĂ©l több alkalommal fĂĽrdetnek meg –, nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel lesznek allergiás Ă©s ekcĂ©más tĂĽneteik 30-42 hĂłnapos koruk közt.
A higiĂ©nia Ă©s az asztma közti kapcsolat több fokozatokra bonthatĂł. Ahogyan nĹ‘ a higiĂ©nia foka, Ăşgy nĹ‘ a nehĂ©zlĂ©gzĂ©s Ă©s az ekcĂ©ma kialakulásának valĂłszĂnűsĂ©ge. A MediNews szerint egyes tudĂłsok egyenesen arra hĂvják fel a figyelmet, kifejezetten egĂ©szsĂ©ges, ha egy kicsivel több piszok Ă©ri a gyereket. A legĂşjabb generáciĂłs kĂ©zmosĂł- Ă©s tisztĂtĂłszerek használatának következtĂ©ben ugyanis már akkor sem találkozunk bacilusokkal, amikor kellene.
Nem biztos, hogy a laboratĂłriumi tisztasággal egyĂĽtt jár az egĂ©szsĂ©g is. Ha burokban tartunk valakit, szinte biztos, hogy az elsĹ‘ szellĹ‘tĹ‘l megbetegszik. Ha nem fordĂtunk gondot a higiĂ©niára, lehet, hogy megbetegszĂĽnk. Nem könnyű tehát eldönteni a kĂ©rdĂ©st, akkor használunk-e gyerekeinknek, ha folyton sĂşroljuk-fertĹ‘tlenĂtjĂĽk a környezetet – mint a reklámban – vagy ha engedjĂĽk, hogy akár piszkos kĂ©zzel is egyenek.
A kutatók azt is vizsgálták, van-e különbség az első vagy a többedik baba megbetegedései között. Arra az eredményre jutottak, hogy a legrosszabb helyzetben az egykék és elsőszülöttek vannak, legjobb helyzetben pedig azok, akiknek több testvére is van. (Ez érthető is, hiszen az első, illetve az egyetlen gyereket a szülők tényleg szeretik szinte laboratóriumi körülmények között tartani.) Még egy szempont: előny a fiútestvér, hiszen a fiúk kiránduláson, játszótéren, de szinte minden tevékenységük során szutykosabbak lesznek...
forrás: archĂvum
(Népszava – 020826)