A világon mintegy 1,3 milliárd ember fĂşjja nap, mint nap a fĂĽstöt, szenvedĂ©lyĂĽk miatt Ă©vente 4 milliĂłan vesztik Ă©letĂĽket, ebbĹ‘l közel 20 százalĂ©k a nĹ‘k körĂ©bĹ‘l kerĂĽl ki. 151 országot tekintve a serdĂĽlĹ‘korĂş lányok hozzávetĹ‘leg 7, mĂg a fiĂşk közel 12 %-a hĂłdol ennek a káros szenvedĂ©lynek.
Hazánk a dohányzást tekintve a világranglistán dobogĂłs helyre kerĂĽlt. Évente 35 ezer ember veszĂti Ă©letĂ©t a dohányzással összefĂĽggĹ‘ betegsĂ©gek következtĂ©ben. Ez az egy Ă©vben elĹ‘fordulĂł halálesetek mintegy hĂşsz százalĂ©kát teszi ki. Magyarországon a szemĂ©lyenkĂ©nti cigarettafogyasztás duplája a világátlagnak, vagyis fejenkĂ©nt több mint háromezer szál Ă©vente. Ezeket, ha egymás mellĂ© helyezzĂĽk, körĂĽlbelĂĽl 250 mĂ©tert tesz ki, ami annyit jelent, hogy a magyarok közel 2 milliĂł kilomĂ©ternyi "rudat" – az egyenlĂtĹ‘ hosszának negyvennyolcszorosát – fĂĽstölik el Ă©vente.
Nemcsak a felnĹ‘ttek, hanem sajnos a fiatalok is egyre többen váltak Ă©s válnak a cigaretta rabjává, mi sem bizonyĂtja ezt jobban, mint hogy minden ötödik 10 Ă©ves már elszĂvta az elsĹ‘ cigijĂ©t. A 13 Ă©vesek között már 50 százalĂ©kos az arány, 10 kezdĹ‘ közĂ©piskolásbĂłl pedig már 7 cigizett. Sokan a szĂĽlĹ‘ktĹ‘l látják, Ă©s szĂvják. Minden ötödik gyerek egy doboz cigit szĂv el passzĂv dohányoskĂ©nt egy hĂ©tvĂ©ge alatt.
A dohányosok Ă©letĂ©ben sokkal magasabb a kockázata a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©seknek, hiszen a dohányzás következtĂ©ben a szĂvet táplálĂł koszorĂşereken Ăşgynevezett plakkok kĂ©pzĹ‘dnek, melyek elĹ‘bb szűkĂtik, majd kĂ©sĹ‘bb elzárják az ereket, anginát illetve szĂvinfarktust okozva. A plakkok egy rĂ©sze azonban hirtelen, minden figyelmeztetĹ‘ tĂĽnet nĂ©lkĂĽl okozhat koszorúér elzárĂłdást, Ă©s a betegek harmadánál hirtelen szĂvhalált. – hangsĂşlyozza Prof. Dr. Merkely BĂ©la, a Magyar KardiolĂłgusok Társaságának elnöke.
A felmĂ©rĂ©sekbĹ‘l kiderĂĽl, hogy bár a magyar családok több mint fele hĂłdol e káros szenvedĂ©lynek, a dohányzĂłk 75 százalĂ©ka szeretne leszokni. Akinek akár 40-50 Ă©ves korában, de sikerĂĽl felszámolnia az önpusztĂtás ezen bizarr formáját, 10 Ă©vvel hosszabb Ă©lettartamra van kilátása, mint dohányzĂł embertársának. Merkely professzor vĂ©lemĂ©nye szerint, ha valĂłban sikerĂĽlne betartatni a január 1-jĂ©vel Ă©letbe lĂ©pett, április Ăłta bĂĽntetendĹ‘ dohányzási szabályokat, akkor csökkenne a perifĂ©riás Ă©rbetegsĂ©gek, az akut szĂvinfarktusok száma. Ahhoz, hogy Ă©szrevehetĹ‘ javulás legyen tapasztalhatĂł a statisztikai adatokban, három-nĂ©gy Ă©v szĂĽksĂ©ges.
Egy biztos: mindenkinek nagyobb figyelmet kell fordĂtania saját Ă©s családja, környezete egĂ©szsĂ©gĂ©nek megĂłvására. Érdemes letenni a cigarettát, hiszen már egy nap elteltĂ©vel a hirtelen szĂvhalál kockázata jelentĹ‘sen csökken, 3 hĂłnap után a tĂĽdĹ‘ teljesĂtmĂ©nye 30%-kal javul, 9 hĂłnapot követĹ‘en a krĂłnikus köhögĂ©s megszűnik, 1 Ă©v után a szĂvinfarktus, 5 Ă©v után pedig a tĂĽdĹ‘rák rizikĂłja a felĂ©re csökken.