Magyar kutatĂłk eredmĂ©nyeit publikálták a Biomedicines cĂmű szaklapban, melyek szerint a szervezet nehĂ©zhidrogĂ©n, azaz deutĂ©riumszintjĂ©nek csökkentĂ©se a daganatos betegsĂ©gek kiegĂ©szĂtĹ‘ terápiájakĂ©nt alkalmazva növelheti a daganatos betegek tĂşlĂ©lĂ©si esĂ©lyeit.
Az eredmĂ©nyeket a Science Featured is elĂ©rhetĹ‘vĂ© tette a tudomány iránt Ă©rdeklĹ‘dĹ‘ szĂ©lesebb közönsĂ©g számára. A kanadai platform kĂĽldetĂ©se, hogy jelentĹ‘s tudományos áttörĂ©seket, elĹ‘relĂ©pĂ©seket osszon meg, tartalmaik elismert egyetemektĹ‘l Ă©s kutatĂłintĂ©zetektĹ‘l származnak, a világ minden tájárĂłl. A magyar rákkutatĂłk közlemĂ©nyĂ©t több tĂzezer szakmai publikáciĂł közĂĽl emeltĂ©k ki.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint világszerte minden ötödik ember szenved valamilyen daganatos megbetegedésben, 2050-re az újonnan diagnosztizált esetek számának ijesztő mértékű, 77%-os növekedése várható. Magyarországon, a KSH adatai szerint, évente átlagosan több mint 70 000 új daganatos megbetegedést diagnosztizálnak, és évi 33 000 haláleset köthető a betegséghez.
Az EurĂłpai Bizottság idĂ©n kiadott jelentĂ©se szerint lakosságarányosan hazánkban halnak meg a legtöbben daganatos betegsĂ©g következtĂ©ben a vizsgált 27 EU-s tagállam, valamint NorvĂ©gia Ă©s Izland közĂĽl. A dokumentumok alapján Magyarországon a daganatos halálozás kis hĂján harmadával haladta meg az EU-s átlagot 2021-ben. A gyĂłgyszerkutatás elsĹ‘dleges feladata a gyĂłgyulási esĂ©lyek javĂtása, mivel az alkalmazott terápiák egyike sem hozta meg az áttörĂ©st ezen a tĂ©ren.
A HYD RákkutatĂł Ă©s GyĂłgyszerfejlesztĹ‘ Kft. az elmĂşlt 32 Ă©vben ĂşttörĹ‘ munkát vĂ©gzett a deutĂ©riumcsökkentĂ©s daganatellenes hatásának kutatásában, Ă©s az eljárásra Ă©pĂĽlĹ‘ fejlesztĂ©sek terĂĽletĂ©n. A deutĂ©riummegvonás biztonságos Ă©s Ăşjszerű megközelĂtĂ©s a daganatok növekedĂ©sĂ©nek lassĂtására Ă©s a kezelĂ©si eredmĂ©nyek javĂtására.
A deutĂ©rium-hidrogĂ©n izotĂłppár arányának változására Ă©pĂĽlĹ‘ biokĂ©miai szabályozĂł mechanizmus felderĂtĂ©se lehetĹ‘sĂ©get kĂnál arra, hogy termĂ©szetazonos molekulák segĂtsĂ©gĂ©vel avatkozzunk be a sejtszintű folyamatokba, a krĂłnikus betegsĂ©gek kialakulásába Ă©s lefolyásába.
A magyar kutatĂłcsoport legĂşjabb eredmĂ©nyei a Biomedicines cĂmű folyĂłirat 2025. április 4-i számában jelentek meg. A publikáciĂłban 2 649 daganatos beteg adatait dolgozták fel, elsĹ‘dlegesen a betegek várhatĂł tĂşlĂ©lĂ©sĂ©t elemezve. Az utánkövetĂ©ses vizsgálatban a csökkentett deutĂ©riumtartalmĂş vĂz (deuterium-depleted water, DDW) kiegĂ©szĂtĹ‘ alkalmazása többszörösĂ©re növelte a betegek várhatĂł Ă©lettartamát. A medián tĂşlĂ©lĂ©s, a cikkben ismertetett kritĂ©riumok teljesĂĽlĂ©se esetĂ©n 11,6 Ă©v volt. Ez közel ötszöröse a magyarországi daganatos populáciĂł várhatĂł, 2,4 Ă©ves medián tĂşlĂ©lĂ©si idejĂ©nek.
Ahhoz, hogy a csökkentett deutĂ©riumtartalmĂş vĂz alkalmazása beĂ©pĂĽlhessen a rákkezelĂ©s protokolljába, további, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatok megerĹ‘sĂtĹ‘ eredmĂ©nyei szĂĽksĂ©gesek. A DDW kiegĂ©szĂtĹ‘ alkalmazása a daganatos halálozás csökkentĂ©sĂ©n tĂşl a várhatĂł Ă©lettartam megnövelĂ©sĂ©hez, a daganatos betegsĂ©gek megelĹ‘zĂ©sĂ©hez is jelentĹ‘s mĂ©rtĂ©kben hozzájárulhat.
A Science Featured által a napokban közzĂ©tett, nyĂlt hozzáfĂ©rĂ©sű cikk jelentĹ‘s elismerĂ©se a magyar rákkutatĂłk munkájának. A tudományos platform többlĂ©pcsĹ‘s szerkesztĹ‘i folyamat során válogatta ki a közlemĂ©nyt több tĂzezer tudományos publikáciĂł közĂĽl, cikkreferátumaik megfelelnek a tudományosság Ă©s a szakmai hitelessĂ©g kritĂ©riumainak.
A deutĂ©riummegvonásra Ă©pĂĽlĹ‘ eljárás orvostudományi jelentĹ‘sĂ©gĂ©t erĹ‘sĂti, hogy az EurĂłpai Bizottság Kutatási VĂ©grehajtĂł ĂśgynöksĂ©ge (REA) 763 600 eurĂłval támogatja az Aqua-Synapse nĂ©ven 2023 januárjában indult kutatási programot, mely a csökkentett deutĂ©riumtartalmĂş vĂz agyi funkciĂłkra, idegsejthálĂłzatokra gyakorolt hatásait, valamint azok depressziĂłval, anyagcsere-betegsĂ©gekkel, elhĂzással Ă©s öregedĂ©ssel kapcsolatos összefĂĽggĂ©seit vizsgálja.
A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. az európai konzorcium tagjaként vesz részt a kutatásban, melyben többek között a lisszaboni Lusófona Egyetem, a Würzburgi Egyetemi Kórház és az Oxfordi Egyetem is szerepet vállalt.
(NKT nyomán)
A hĂranyagban emlĂtett közlemĂ©nyek az alábbi linkeken Ă©rhetĹ‘ek el: