A korábban inkább a science fiction világábĂłl ismert koherens, nagy energiát hordozni kĂ©pes fĂ©nysugár bĂ©kĂ©s felhasználásában jĂłl szolgál ipari körĂĽlmĂ©nyek között, laboratĂłriumi berendezĂ©sekben, a hĂ©tköznapok szĂłrakoztatĂł elektronikai, számĂtástechnikai termĂ©keiben egyaránt.
A gyártástechnolĂłgia fejlĹ‘dĂ©se, a lĂ©zerdiĂłdák hatĂ©konyságának ugrásszerű növekedĂ©se okán manapság könnyedĂ©n lehet előállĂtani nagyobb teljesĂtmĂ©nyű, közönsĂ©ges ceruza-, sĹ‘t gombelemek által táplált lĂ©zeres fĂ©nyforrásokat, melyek alkalmazási terĂĽlete, illetve lĂ©tjogosultsága olykor nehezen ĂrhatĂł körĂĽl.
HangsĂşlyozni kell, hogy a hosszĂş Ă©vek Ăłta rendelkezĂ©sre állĂł, többnyire vörösen emittálĂł lĂ©zeres mutatĂłpálcák – elvárhatĂł gondossággal használva – nem hordoznak egĂ©szsĂ©gĂĽgyi kockázatot. Ezek teljesĂtmĂ©nye 1 mW alatt marad, Ă©s mĂ©g ez is bĹ‘ven elegendĹ‘ arra, hogy feladatának – pĂ©ldául oktatás, prezentáciĂł során – eleget tegyen.
A nagyobb teljesĂtmĂ©nyűekhez elvileg nem lehet szabadon hozzáfĂ©rni, a forgalmazásukra vonatkozĂł szabályok szigorĂşak, ennek ellenĂ©re viszonylag könnyedĂ©n beszerezhetĹ‘ek. Osztályozásuk egysĂ©gesĂtĂ©s Ă©s finomĂtás alatt áll, fĹ‘kĂ©nt kimenĹ‘ Ă©s besugárzási teljesĂtmĂ©nyĂĽk, potenciális egĂ©szsĂ©gkárosĂtĂł hatásuk alapján.
LeegyszerűsĂtve elmondhatĂł, hogy minĂ©l nagyobb teljesĂtmĂ©nyű egy lĂ©zer, annál veszĂ©lyesebb mind felhasználĂłjára, mind környezetĂ©re. A fentebb emlĂtett 1 mW-os mutatĂłpálca kilencvenes Ă©vek közepĂ©n hozzáfĂ©rhetĹ‘ változata akár 5mW-os is lehetett, manapság azonban 25, 50, 100, sĹ‘t 200 mW-os lĂ©zerek is piacra kerĂĽlnek, ezek többsĂ©ge zölden sugároz.
A pislogás, illetve a szemhĂ©jak zárĂłreflexe – minimálisra csökkentve az expozĂciĂłs idĹ‘t – a kisebb teljesĂtmĂ©nyű lĂ©zerek behatásátĂłl megvĂ©di szemĂĽnk világát, a nagyobb teljesĂtmĂ©nyűek azonban a teljes zárĂłdásig rendelkezĂ©sĂĽkre állĂł szemvillanásnyi idĹ‘tartam alatt is kĂ©pesek sĂşlyos fotokĂ©miai (Ă©gĂ©si, koaguláciĂłs) sĂ©rĂĽlĂ©st okozni a szem Ă©rzĂ©keny szövetein, elsĹ‘sorban a retinán (ideghártya), valamint a corneán (szaruhártya), továbbá a szemlencsĂ©ben (hályogkĂ©pzĹ‘dĂ©s).
A már szĂĽrkĂĽlettĹ‘l több kilomĂ©teres, jĂłl láthatĂł sugarat hĂşzĂł zöld lĂ©zerek kiválĂłan alkalmazhatĂłak asztronĂłmiai, csillagkĂ©pkeresĹ‘ Ă©s Ă©gitest-azonosĂtĂł cĂ©lra, de már ezek is, Ă©s minden ezeken tĂşlmutatĂł gondatlan felhasználás komoly veszĂ©lyeket rejt magában. A szemet Ă©rĹ‘ közvetlen (vĂ©letlen) sugárzáson kĂvĂĽl káros a fĂ©nyes felĂĽletekrĹ‘l visszaverĹ‘dĹ‘ lĂ©zerfĂ©ny is, kĂĽlönösen beltĂ©rben.
RosszindulatĂş alkalmazásuk kifejezetten veszĂ©lyes lehet a földi Ă©s lĂ©gi közlekedĂ©sre. A közelmĂşlt riasztĂł görögországi pĂ©ldája pedig azt mutatja, hogy – ha ezidáig nem törtĂ©nt meg – a rendvĂ©delmi szervek kötelĂ©kĂ©be tartozĂłknak is mielĹ‘bb ki kell egĂ©szĂteniĂĽk, vagy át kell alakĂtaniuk vĂ©dĹ‘felszerelĂ©sĂĽket annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a lĂ©zersugárzás nem kĂvánt hatásait kikĂĽszöbölhessĂ©k.
VĂ©gĂĽl fel kell hĂvnunk a figyelmet arra, hogy bizonytalan forrásbĂłl származĂł, viszonylag olcsĂłn megvásárolhatĂł, de nagyobb teljesĂtmĂ©nyű zöld lĂ©zerek tervezĂ©se Ă©s gyártása során biztonsági megfontolások szorulhatnak háttĂ©rbe, melyek következtĂ©ben a vĂ©gtermĂ©k olyan sugárzást is kibocsájt, amit szemĂĽnkkel nem Ă©rzĂ©kelĂĽnk. Ez a sugárzás az infravörös, vagy ahhoz közeli tartományban Ă©szlelhetĹ‘, pĂ©ldául Ă©jjeli felvĂ©telre kĂ©pes kamerával.
Azért veszélyes, mert a dióda megkérdőjelezhető minőségéből és a szűrés hiányából kifolyólag a sugárzás energiája ebben a – láthatatlansága okán – reflexes szemhéjzárást ki nem váltó formában szabadul el a lézermutató végétől minden irányba.
A gyakran gyermekkorĂş felhasználĂłknak pedig sejtelmĂĽk sincs rĂłla, hogy a kezĂĽkben lĂ©vĹ‘ „lĂ©zerkard” láthatĂł zöld fĂ©nyĂ©vel közvetlenĂĽl összefĂĽggĂ©sbe nem hozhatĂł egĂ©szsĂ©gkárosĂtĂł hatásnak tehetik ki mind magukat, mind a környezetĂĽkben tartĂłzkodĂłkat.
Váli Béla Edgár
orvosiLexikon.hu
ArchĂvum
Archivált Ărás. A benne foglaltak aktualitása nem garantált, vagy nem feltĂ©tlenĂĽl tĂĽkrözik a vonatkozĂł tudományterĂĽletek jelenlegi ismeretanyagát, szempontjait Ă©s hangsĂşlyait.