Sokan azt gondolják, hogy az "övsömör" (herpes zoster) csak az övnek megfelelĹ‘ tájon fordulhat elĹ‘. Mások meg sömörnek hiszik a hámlĂł, viszketĹ‘, ekcĂ©más jellegű bĹ‘rbajt, amely enyhe betegsĂ©g Ă©s nem fájdalmas. A betegsĂ©g oka a bárányhimlĹ‘-övsömör vĂrus ĂşjraĂ©ledĂ©se a szervezetben. MinĂ©l fiatalabb Ă©letkorban esik át a csecsemĹ‘ vagy gyermek a bárányhimlĹ‘n, annál hamarabb szűnik meg a vĂrussal szembeni vĂ©dettsĂ©g.
Hazánk neves gyermekbĹ‘r-gyĂłgyász professzora, BĂłkay János ismerte fel elĹ‘ször a bárányhimlĹ‘ Ă©s övsömör azonos vĂrusát. Ă–vsömörben szenvedĹ‘ egyĂ©n környezetĂ©ben 2 hĂ©t lappangási idĹ‘ után bárányhimlĹ‘t kap az, aki a betegsĂ©gen mĂ©g nem esett át.
A fájdalom 1,5-3,5 nappal megelőzi a jellegzetes övszerűen elhelyezkedő bőrtüneteket. Ezért még a bőrtünetek megjelenése előtt epekő vagy vesekő miatt kezelhetik a beteget, de infarktust is utánozhat a betegség. A fájdalom korlátozódhat a háti gyököknek megfelelő területre, de lehet kiterjedt, kisugárzó jellegű is.
Gyulladt, vörös alapon sűrűn egymás mellett helyezkednek el a hĂłlyagocskák, melyek elĹ‘ször tisztabennĂ©kűek, kĂ©sĹ‘bb gennyesekkĂ© válnak. NĂ©hány napon át Ăşjabb Ă©s Ăşjabb hĂłlyagocskák jelennek meg, amelyek egy idĹ‘ után megnyĂlnak, nedvedzenek, esetleg pörkösödnek, majd leszáradnak.
A tĂĽneteket láz, fájdalom, rossz közĂ©rzet kĂsĂ©ri. SzerencsĂ©s Ă©s szövĹ‘dmĂ©nymentes esetben 2-3 hĂ©t alatt az övsömör meggyĂłgyul, idĹ‘sebb egyĂ©neknĂ©l ez hosszabb idĹ‘t vesz igĂ©nybe. A fájdalmas betegsĂ©g leggyakoribb helye a mellkas terĂĽlete, majd az arcideg ellátási terĂĽlete következik, vĂ©gĂĽl a keresztcsonti táj.
Ritkán, daganatos betegsĂ©gekben szenvedĹ‘knĂ©l, immunrendszeri károsodottaknál, AIDS-ben megbetegedetteknĂ©l, stb. vonalas lefutásĂş, Ă©les határĂş terĂĽleteken kĂvĂĽl is szĂ©tszĂłrva jelentkeznek a hĂłlyagocskák. A jelensĂ©gek bevĂ©rezhetnek, mĂ©ly fekĂ©lyek is kialakulhatnak. KivĂ©telesen az egĂ©sz testet elborĂthatják a kiĂĽtĂ©sek, de ez csak sĂşlyos alapbetegsĂ©gben szenvedĹ‘knĂ©l fordul elĹ‘. TermĂ©szetesen a hĂłlyagok nyomán kialakulĂł fekĂ©lyek hegesedĂ©ssel gyĂłgyulnak.
Az idĹ‘sebb övsömörös betegek nĂ©melyike tűrhetetlen fájdalmat Ă©l át. A fájdalom Ă©les, hasĂtĂł jellegű, vagy állandĂłan fennállĂł, bizsergĹ‘ jellegű. Ez a kellemetlensĂ©g szerencsĂ©s esetben csak nĂ©hány hĂ©tig követi az akut betegsĂ©get, de van, akinĂ©l hetekig, sĹ‘t hĂłnapokig, netán Ă©vekig fennmaradhat.
Az övsömör utáni fájdalom nem csak a sĂşlyos lefolyásĂş betegsĂ©g jellemzĹ‘je, az enyhĂ©bb klinikai tĂĽnetek is nagyon fájnak. Ritkán a mozgatĂłidegeket is - nem csak az Ă©rzĹ‘ket - károsĂtja a gyulladás, de ezek a "bĂ©nulások" átmenetiek. A kezelĂ©s: pihenĂ©s, kĂmĂ©let, sĂşlyosabb esetben ágynyugalom, valamint fertĹ‘tlenĂtĹ‘-nyugtatĂł kenĹ‘csök, hámosĂtĂłk. A betegsĂ©g jelentkezĂ©sekor, kĂĽlönösen 60 Ă©v felett, kiterjedt formában Ă©s alapbetegsĂ©gben szenvedĹ‘knĂ©l ajánlatos Ă©s cĂ©lszerű 1 hĂ©ten át napi 4 gramm acyclovirt szedni (magyar kĂ©szĂtmĂ©ny is rendelkezĂ©sre áll). ValĂłszĂnűleg a gyĂłgyszeres kezelĂ©ssel kivĂ©dhetĹ‘ a szĂłrĂłdás, továbbá a fájdalmat a betegsĂ©g alatt Ă©s az azt követĹ‘ idĹ‘szakban csökkenteni tudjuk.
Amennyiben a megfelelĹ‘, sokrĂ©tű kezelĂ©s ellenĂ©re fennmarad a fájdalom, paprikaszesz-bedörzsölĂ©s, fájdalomcsillapĂtĂł krĂ©mek, ultrahangkezelĂ©s, röntgenbesugárzás, stb. ajánlott.
Prof. dr. Török Éva
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 000801)