A tavasz közeledtével a kullancsok által terjesztett Lyme-kór veszélye reális közelségbe kerül. A kórképet természetesen nem maga a kullancs, hanem az általa vérkeringésbe juttatott baktérium, a Borrelia Burgdorferi okozza. Mi is ez a betegség valójában?
A kullancs csĂpĂ©sĂ©t követĹ‘ 7-8 napon belĂĽl láz, fejfájás, torokfájdalom, levertsĂ©g Ă©s ĂzĂĽleti- Ă©s izomfájdalom lĂ©phet fel (influenzaszerű tĂĽnetek). A csĂpĂ©s helyĂ©n gyakran jellegzetes bĹ‘relváltozás alakul ki melyre jellemzĹ‘, hogy gyűrű alakĂş, közepe feltisztul valamint, hogy a bĹ‘rfelĂĽleten terjed.
NĂ©hány hĂ©t vagy hĂłnap mĂşlva a betegsĂ©g elĹ‘rehaladásával agyhártyagyulladás, agyvelĹ‘gyulladás, az ĂzĂĽletek ill. a szĂvizom gyulladása alakulhat ki, a környĂ©ki idegrendszer is megbetegedhet. A kĂłrokozĂł a vĂ©rbĹ‘l, a vizeletbĹ‘l az ĂzĂĽleti folyadĂ©kbĂłl speciális laboratĂłriumi mĂłdszerekkel kimutathatĂł. A kezelĂ©s során antibiotikumot alkalmaznak, mellyel – idĹ‘ben alkalmazva – hetek alatt gyĂłgyulás Ă©rhetĹ‘ el.
Hogyan vĂ©dekezhetĂĽnk a kullancscsĂpĂ©s ellen? Fontos, hogy erdĹ‘ben, zöldben tartĂłzkodás esetĂ©n a bĹ‘r minĂ©l nagyobb rĂ©sze legyen ruhával fedve. Mivel a kullancsok többnyire az aljnövĂ©nyzetrĹ‘l kerĂĽlnek a bĹ‘rre, a lábszár Ă©s a boka legyen fedett.
Kirándulás után alaposan nĂ©zzĂĽk át a hajat Ă©s a teljes bĹ‘rfelĂĽletet! Ha kullancsot találunk, akkor azt minĂ©l elĹ‘bb távolĂtsuk el. Ehhez hasznos segĂ©deszközök (csipesz) vannak forgalomban. A kullancsot ne nyomkodjuk, ne cseppentsĂĽnk rá semmit, panasz esetĂ©n pedig azonnal forduljunk orvoshoz.
Dr. Igaz Iván