A nő életének legnagyobb boldogsága a gyermekáldás, egyik legmeghatározóbb élménye a gyermekvárás és szülés folyamata.
A várandós nő a várakozás hónapjai alatt többek között a szülészeti fizioterápia gyakorlati technikái által tud felkészülni a harmonikus szülésre, majd a derűs anyaságra.
Azt figyeltĂ©k meg a szakemberek, hogy a felkĂ©szĂtĂ©sben rĂ©szesĂtett kismamák sokkal könnyebben Ă©s problĂ©mamentesebben viselik terhessĂ©gĂĽket, szĂĽlĂ©s után pedig hamarabb nyerik vissza erejĂĽket, munkakĂ©pessĂ©gĂĽket, alakjukat. A szakszerű terhestornát Ă©s szĂĽlĂ©sre felkĂ©szĂtĂ©st meghatározott idĹ‘ben Ă©rdemes elkezdeni: a terhessĂ©g második felĂ©ben, de legalább három hĂłnappal a szĂĽlĂ©s elĹ‘tt.
A kismama a testtartás alakĂtásával, a medencefenĂ©k gondozásával, a mozgás, a lĂ©gzĂ©s, a relaxálás Ă©s masszázs segĂtsĂ©gĂ©vel szerezhet könnyen megtanulhatĂł kĂ©szsĂ©geket, melyeket a mindennapi tevĂ©kenysĂ©geibe erĹ‘feszĂtĂ©s nĂ©lkĂĽl, biztonságĂ©rzetĂ©t növelve tud beĂ©pĂteni. A kismamatorna segĂt megĹ‘rizni a fizikai erĹ‘nlĂ©tet, oldja az ismeretlen helyzet bizonytalanságábĂłl eredĹ‘ feszĂĽltsĂ©get, segĂt Ă©rtelmezni testi-lelki változásait, támogatja a szociális kapcsolatait.
Ahogy az összes izmot, a medencefenĂ©k izmait is tornáztatni kell, hogy jĂł kondĂciĂłban legyenek. A lazĂtási kĂ©pessĂ©g elsajátĂtása a könnyű Ă©s viszonylag fájdalommentes szĂĽlĂ©s alapfeltĂ©tele. A felvonĂłhĂd gyakorlat, a testsĂşlyáthelyezĂ©s, a csĂpĹ‘ izmainak ellazĂtása speciális pozĂciĂłkban kizárĂłlag szakkĂ©pzett gyĂłgytornász tanácsai alapján alkalmazhatĂłak. A gyakorlatok egymásra Ă©pĂĽlnek, a könnyebbtĹ‘l a nehezebbig, az analitikustĂłl az összetettekig, minden izomcsoportra kiĂ©pĂtve, a magzat növekedĂ©sĂ©vel Ăşjra kĂmĂ©letessĂ© válva. A nem szakszerűen vĂ©gzett torna koraszĂĽlĂ©st idĂ©zhet elĹ‘.
A terhessĂ©g elĹ‘rehaladtával kellemetlennĂ© válhat a mĂ©h megnövekedett sĂşlya, a magzat nyomása – hĂĽvelyi fájdalmak lĂ©phetnek fel. JĂłl megválasztott testhelyzetben vĂ©gzett gyakorlatokkal tudatosĂtjuk a feszĂtĂ©s Ă©s a lazĂtás közti kĂĽlönbsĂ©get. A lazĂtĂł- Ă©s lĂ©gzĹ‘gyakorlatok egymástĂłl elválaszthatatlanok. A nyugodt, egyenletes, mĂ©ly, prĂ©selĂ©smentes lĂ©gzĂ©s begyakorlásával javul a kismama Ă©s a magzat keringĂ©se, oxigĂ©nellátása, anyagcserĂ©je Ă©s a vĂ©r összetĂ©tele. PihentetĹ‘, frissĂtĹ‘ Ă©s közĂ©rzetjavĂtĂł hatásaik miatt nĂ©lkĂĽlözhetetlenek a mindennapokban.
A gerinc fájdalmait a test megváltozott tartása, egyensĂşlyi helyzete okozza. Gyakorolja az egyperces mozgást derĂ©kfájás ellen: medence hintáztatása, medence kiemelĂ©se, csĂpĹ‘körzĂ©sek, vállkörzĂ©sek, tvisztelĂ©s! A terhestorna harmadik hetĂ©tĹ‘l szakember mellett már vĂ©gezhetĹ‘k az izmok Ă©s ĂzĂĽletek teherbĂrását fokozĂł gyakorlatok is.
A medencefenĂ©k izmainak tornáztatása a nĹ‘ egĂ©sz Ă©lete során fontos, kĂĽlönösen a terhessĂ©g alatt. Ilyenkor a megnĹ‘tt progeszteronszint lazĂtja a kötĹ‘szöveteket, megnyĂşjtja a szalagokat. A magzat növekvĹ‘ sĂşlya tovább gyengĂti, tágĂtja a gátizomzatot, megzavarhatja a hĂłlyagzárĂłizmok akaratlagos működĂ©sĂ©t. A gátizomtorna csökkenti a szĂĽlĂ©si gátszakadás veszĂ©lyĂ©t, szĂĽlĂ©st követĹ‘en pedig a hĂĽvely terhessĂ©g elĹ‘tti állapotának visszaállĂtása a cĂ©l.
A gátizomtorna alkalmazhatĂł stresszinkontinencia esetĂ©n, mely zárĂłizomgyengesĂ©gbĹ‘l vagy a hĂłlyagnyak hipermobilitásábĂłl, elmozdulásábĂłl eredhet. Továbbá kĂ©sztetĂ©si (sĂĽrgĹ‘ssĂ©gi) inkontinencia esetĂ©n, ennek oka a hĂłlyag tĂşlműködĂ©se, a detrusor izomzat akaratlan összehĂşzĂłdása. Ismert a kĂ©t tĂpus kevert elĹ‘fordulása is. MĂ©rsĂ©kelten sĂşlyos – ugrásra, nevetĂ©sre, köhögĂ©sre, tĂĽsszentĂ©sre jelentkezĹ‘ – inkontinencia esetĂ©n napi 15-20 perces gátizom Ă©s kismedencei torna 3-6 hĂ©t alatt a vizelet visszatartĂł kĂ©pessĂ©g teljes rendezĹ‘dĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezi.
A szĂĽlĂ©s után hat-nyolc hĂ©t szĂĽksĂ©ges ahhoz, hogy a terhessĂ©g idejĂ©n elváltozott szervek visszanyerjĂ©k eredeti alakjukat, működĂ©sĂĽket. Kezdetben csak kĂmĂ©letes gyakorlatok vĂ©gezhetĹ‘k, mert a tĂşlterhelt, kilazult ĂzĂĽletek, megnyĂşlt szalagok, megterhelt izmok regenerálĂłdása több idĹ‘t igĂ©nyel. Az edzĂ©sprogramban gyĂłgytornász irányĂtotta gátizomerĹ‘sĂtĂ©s, has- Ă©s hátizom edzĂ©se, nyak- vállövi izmok lazĂtása, lĂ©gzĂ©s, relaxáciĂł Ă©s keringĂ©sjavĂtás szerepel. SzĂĽlĂ©s után három-nĂ©gy hĂłnapig határozottan ellenjavallt az erĹ‘s lábterpesz, oldalirányĂş lábemelĂ©sek, erĹ‘s homorĂtás Ă©s oldalhajlások.
A fiatal anyára az elsĹ‘ hetekben kĂĽlönösen fárasztĂł munka vár, a jĂł testi, lelki állapot segĂt átvĂ©szelni az átmeneti nehĂ©zsĂ©geket. Érdemes idĹ‘t szentelni a tornának.
Váliné Fekete Szilvia
gyógytornász, egészségügyi szaktanár