Hólyaghurut – A "felfázás"

HĂșgyhĂłlyag elhelyezkedĂ©se fĂ©rfi Ă©s nƑ esetĂ©ben, nyĂ­lirĂĄnyĂș metszeten (rajz)
A hĂșgyhĂłlyag fĂ©rfinĂ©l Ă©s nƑnĂ©l, jelzetten (forrĂĄs: "Male anatomy blank.svg": alt.sex FAQ, szĂĄrmaztatva: Tsaitgaist, ill. "Female anatomy with g-spot.svg": Tsaitgaist, szĂĄrmaztatva: andrybak, liszensz: CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons)

A hĂșgyhĂłlyag a vizeletelvezetƑ rendszer rĂ©sze, összegyƱjti a vesĂ©ben kĂ©pzƑdƑ vizeletet, amely a hĂșgycsövön keresztĂŒl a kĂŒlvilĂĄgba tĂĄvozik.

Akkor, ha a hĂłlyag falĂĄt a vizelettartalom feszĂ­ti, vizelĂ©si inger jön lĂ©tre. A hĂșgycsƑ beszĂĄjadzĂĄsĂĄnĂĄl zĂĄrĂłizom talĂĄlhatĂł, amely akaratlagos beidegzĂ©s alatt ĂĄll, ennek köszönhetƑ, hogy a vizelĂ©s szabĂĄlyozhatĂł. VizelĂ©skor ez a zĂĄrĂłizom elernyed, a hĂłlyag falĂĄt alkotĂł simaizom összehĂșzĂłdik, Ă©s a vizelet a hĂłlyagbĂłl tĂĄvozik.

A hĂłlyag nyĂĄlkahĂĄrtyĂĄjĂĄnak gyulladĂĄsĂĄt nevezzĂŒk hĂłlyaghurutnak. A vizeletelvezetƑ rendszer fertƑzĂ©sei – Ă­gy a hĂłlyaghurut is – a gyakorlĂł orvos ĂĄltal Ă©szlelt leggyakoribb betegsĂ©gek közĂ© tartoznak.

A fertƑzĂ©s leggyakrabban Ășgynevezett felszĂĄllĂł fertƑzĂ©s, ami azt jelenti, hogy a hĂșgycsövön keresztĂŒl kĂłrokozĂłk kerĂŒlnek a hĂłlyagba ahol megtelepednek Ă©s gyulladĂĄst hoznak lĂ©tre.

A betegsĂ©g sokkal gyakoribb nƑkben, melynek valĂłszĂ­nƱ oka az, hogy a nƑk hĂșgycsöve sokkalta rövidebb, mint a fĂ©rfiakĂ©, ezĂ©rt a kĂłrokozĂłk könnyebben feljutnak a hĂłlyagba.

A hĂŒvelynyĂĄlkahĂĄrtyĂĄn egyĂ©bkĂ©nt egĂ©szsĂ©ges nƑkben jellegzetes baktĂ©riumflĂłra talĂĄlhatĂł, melynek a megvĂĄltozĂĄsa -akĂĄr spermicid vagy egyĂ©b krĂ©mek miatt- fokozza a hĂłlyaghurut kockĂĄzatĂĄt. Fiatal nƑkben a fertƑzĂ©s gyakran közösĂŒlĂ©s utĂĄn lĂ©p fel.

A fertƑzĂ©s leggyakrabban bakteriĂĄlis, de vĂ­rusfertƑzĂ©sek is elƑfordulhatnak. A baktĂ©riumok között a leggyakoribbak a bĂ©lbaktĂ©riumok, amely a szövƑdmĂ©nymentes fertƑzĂ©sek kb. 90%-Ă©rt felelƑsek.

TĂŒnetek

Leggyakoribb a vizelĂ©skor jelentkezƑ csĂ­pƑ-marĂł fĂĄjdalom, hĂłlyagtĂĄji fĂĄjdalom, majd ĂĄllandĂł, kĂ­nzĂł vizelĂ©si inger, az inger hatĂĄsĂĄra alig nĂ©hĂĄny csepp ĂŒrĂŒl. A vizelet gyakran zavaros vagy vĂ©res. LĂĄz az esetek döntƑ többsĂ©gĂ©ben nincs.

VizsgĂĄlatok

LaboratĂłriumi vizsgĂĄlattal genny, baktĂ©riumok, vagy vĂ©r mutathatĂł ki. A vizeletben talĂĄlhatĂł baktĂ©riumok tenyĂ©sztĂ©sĂ©vel megĂĄllapĂ­thatĂł a baktĂ©rium fajtĂĄja, valamint az is, hogy milyen antibiotikum hatĂĄsos a baktĂ©rium elpusztĂ­tĂĄsĂĄra. KĂ©palkotĂł eljĂĄrĂĄsok (ultrahang, röntgen, hĂłlyagtĂŒkrözĂ©s) szövƑdmĂ©nyek esetĂ©n jönnek szĂłba.

Kezelés

NƑknĂ©l az enyhe panaszokkal jĂĄrĂł, szövƑdmĂ©nymentes hĂłlyaghurut 2-3 napos antibiotikus kĂșrĂĄval meggyĂłgyĂ­thatĂł. FĂ©rfiaknĂĄl enyhe hĂłlyaghurut ritkĂĄn fordul elƑ, ezĂ©rt rĂ©szletes urolĂłgiai vizsgĂĄlat szĂŒksĂ©ges az esetlegesen fennĂĄllĂł, a gyulladĂĄst elƑsegĂ­tƑ tĂ©nyezƑk (prosztatabetegsĂ©gek, hĂłlyagkƑ, esetleg hĂłlyagrĂĄk stb.) tisztĂĄzĂĄsĂĄra.

FĂĄjdalomcsillapĂ­tĂłk, meleg ĂŒlƑfĂŒrdƑk, a hĂłlyagtĂĄj meleg borogatĂĄsa a gyĂłgyszeres kezelĂ©st hasznosan kiegĂ©szĂ­tik. Sok folyadĂ©k fogyasztĂĄsa szĂŒksĂ©ges, kerĂŒlendƑk azonban azok az Ă©lelmiszerek, amelyek a hĂłlyag nyĂĄlkahĂĄrtyĂĄjĂĄt irritĂĄlhatjĂĄk (alkohol, fƱszerek).

SĂșlyos, szövƑdmĂ©nyes esetekben hosszas, 3-4 hetes antibiotikus kezelĂ©s jön szĂłba. Gyakran visszatĂ©rƑ szövƑdmĂ©nymentes esetekben megelƑzƑ antibiotikus terĂĄpia lehet szĂŒksĂ©ges. NƑknĂ©l abban az esetben, ha egy Ă©vben több, mint 3 alkalommal lĂ©p fel hĂłlyaghurut, közösĂŒlĂ©s elƑtt – bizonyos gyĂłgyszerekbƑl – egyetlen tabletta bevĂ©telĂ©t javasoljĂĄk. TermĂ©szetesen ebben az esetben is rĂ©szletes urolĂłgiai vizsgĂĄlat szĂŒksĂ©ges a gyulladĂĄst elƑsegĂ­tƑ tĂ©nyezƑk felderĂ­tĂ©sĂ©re.

SzövƑdmĂ©nyek

A hĂłlyagot Ă©rintƑ bakteriĂĄlis fertƑzĂ©s a hĂșgyvezetĂ©ken keresztĂŒl felszĂĄllva, vesemedence-gyulladĂĄst okozhat. A fertƑzĂ©s a környezƑ kismedencei szervekre is rĂĄterjedhet, fĂ©rfiaknĂĄl prosztatagyulladĂĄs alakulhat ki.

 

Dr. Igaz IvĂĄn

EgyszerƱ szöveg

  • A HTML jelölƑk hasznĂĄlata nem megengedett.
  • A webcĂ­mek Ă©s e-mail cĂ­mek automatikusan kattinthatĂł hivatkozĂĄsokkĂĄ alakulnak.
  • A sorokat Ă©s bekezdĂ©seket a rendszer automatikusan felismeri.