A HIV (Human Immunodeficiency Virus) az ember ellenĂĄllĂłkĂ©pessĂ©gĂ©nek csökkentĂ©se ĂĄltal hozza lĂ©tre az alĂĄbbiakban rĂ©szletezett sĂșlyos tĂŒneteket. A többi vĂrushoz hasonlĂłan önĂĄllĂł anyagcserĂ©vel nem rendelkezik, a gazdaszervezetet hasznĂĄlja fel önmagĂĄnak reprodukĂĄlĂĄsĂĄra. KĂŒlönlegessĂ©ge abban ĂĄll, hogy a szervezet fertĆzĂ©sekkel szembeni vĂ©dekezĆ rendszerĂ©ben kulcsfontossĂĄgĂș szerepet jĂĄtszĂł fehĂ©rvĂ©rsejtek közĂŒl az Ășgynevezett T limfocitĂĄkat tĂĄmadja meg.
A HIV vĂrussal törtĂ©nĆ elsĆ talĂĄlkozĂĄs, vagyis a megfertĆzĆdĂ©s utĂĄn nĂ©hĂĄny hĂ©ttel ĂĄltalĂĄnos tĂŒnetek lĂ©pnek fel. Ezek a tĂŒnetek azonban (fejfĂĄjĂĄs, levertsĂ©g, hĆemelkedĂ©s, hasmenĂ©s, nyirokcsomĂł megnagyobbodĂĄs, hĂĄnyinger) nem specifikusak a HIV fertĆzĂ©sre, tehĂĄt innen a fertĆzĂ©s nem ismerhetĆ fel egyĂ©rtelmƱen.
A HIV fertĆzĂ©s veszĂ©lye abban ĂĄll, hogy a megfertĆzĆdĂ©s Ă©s a megbetegedĂ©s, vagyis az AIDS betegsĂ©g kialakulĂĄsĂĄig Ă©vek telnek el, ez idĆ alatt a HIV fertĆzött szemĂ©ly a vĂrust tovĂĄbb adhatja anĂ©lkĂŒl, hogy a fertĆzĂ©srĆl tudomĂĄsa volna.
KĂŒlönbsĂ©get kell tennĂŒnk a HIV fertĆzĂ©s Ă©s az AIDS között. A HIV pozitĂv szemĂ©ly a fertĆzĂ©st nĂ©hĂĄny hĂ©ttel követĆ 4-5 napos rosszullĂ©ttĆl eltekintve lĂ©nyegĂ©ben nem beteg, a fertĆzĂ©st Ă©vek mĂșlva követi a vĂ©dekezĆrendszer teljes leromlĂĄsa az Ășgynevezett szerzett immunhiĂĄnyos ĂĄllapot, az AIDS.
TĂNETEK
SzĂĄmos olyan tĂŒnet ismert, amely alapjĂĄn az AIDS gyanĂșja merĂŒl fel.
- KrĂłnikus fĂĄradtsĂĄg
- NagymĂ©rtĂ©kƱ sĂșlyvesztĂ©s
- FertĆzĂ©sekre valĂł fokozott hajlam
- LĂĄz
- NyirokcsomĂł-megnagyobbodĂĄs
- Hasmenés
- Ăjszakai izzadĂĄs
Ha a fenti panaszok huzamosabb ideig fennĂĄllnak Ă©s azok hĂĄtterĂ©ben egyĂ©b ok nem igazolĂłdik AIDS lehetĆsĂ©gĂ©re kell gondolni.
A FERTĆZĂS KĂRĂLMĂNYEI
A betegsĂ©g elsĆsorban nemi Ășton terjed. Az 1980-as Ă©vekben a betegsĂ©g csaknem kizĂĄrĂłlag a homoszexuĂĄlis fĂ©rfiakat Ă©rintette. Napjainkban elmondhatĂł, hogy a homo - Ă©s a heteroszexuĂĄlisok arĂĄnya csaknem megegyezik, tehĂĄt a betegsĂ©g mĂĄr nem a homoszexuĂĄlisok betegsĂ©ge. A szexuĂĄlis partnerek vĂĄltogatĂĄsa, a kondom nĂ©lkĂŒli nemi Ă©let a fertĆzĂ©s fĆ forrĂĄsĂĄt kĂ©pezi. A fertĆzĂ©s mĂĄsodik leggyakoribb Ăștja a fertĆzött vĂ©rrel törtĂ©nĆ Ă©rintkezĂ©s. Az Ă©rintkezĂ©s törtĂ©nhet fertĆzött vĂ©rkĂ©szĂtmĂ©nyekkel (vĂ©rĂĄtömlesztĂ©s), illetve az Ășgynevezett intravĂ©nĂĄs kĂĄbĂtĂłszer Ă©lvezĆk esetĂ©ben fertĆzött tƱvel. A fejlett orszĂĄgokban Ăgy hazĂĄnkban is a vĂ©rkĂ©szĂtmĂ©nyek HIV-re törtĂ©nĆ szƱrĂ©se teljes mĂ©rtĂ©kben megoldott, Ăgy a vĂ©rĂĄtömlesztĂ©s teljesen biztonsĂĄgos. A HIV fertĆzött anya gyermekĂ©t terhessĂ©g sorĂĄn, illetve anyatejjel fertĆzheti meg. NyĂĄl ĂștjĂĄn a fertĆzĂ©s nem
terjed. A HIV fertĆzött szemĂ©lyekkel törtĂ©nĆ szemĂ©lyes kontaktus (pl. kĂ©zfogĂĄs) a fertĆzĂ©st nem
viszi ĂĄt. A fertĆzĂ©snek fokozottan kitettek azok, akik partnereiket gyakran vĂĄltogatjĂĄk, azok, akik gumiĂłvszert nem hasznĂĄlnak, a homoszexuĂĄlis Ă©s biszexuĂĄlis fĂ©rfiak, azok a prostituĂĄltak, akik szintĂ©n nem hasznĂĄlnak gumiĂłvszert, az intravĂ©nĂĄs kĂĄbĂtĂłszer Ă©lvezĆk, azok a kĂłrhĂĄzi dolgozĂłk, akik fertĆzött vĂ©rrel lĂ©phetnek kapcsolatba. A megelĆzĂ©s legfontosabb eszköze a gumiĂłvszer hasznĂĄlata, illetve a monogĂĄm nemi Ă©let. EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi dolgozĂłk fokozottan ĂŒgyeljenek arra, hogy vĂ©rrel Ă©s testnedvekkel közvetlenĂŒl ne Ă©rintkezzenek, tartsĂĄk be a szĂŒksĂ©ges elĆĂrĂĄsokat (gumikesztyƱ, maszk viselĂ©se). IntravĂ©nĂĄs kĂĄbĂtĂłszerĂ©lvezĆk egyszer hasznĂĄlatos tƱvel törtĂ©nĆ ellĂĄtĂĄsa elsĆrendƱ fontossĂĄgĂș.
DIAGNĂZIS
A HIV fertĆzĂ©s laboratĂłriumi eszközökkel mĂ©g az AIDS kialakulĂĄsa elĆtt kimutathatĂł. A vĂrus elleni ellenanyag a fertĆzĂ©st követĆen nĂ©hĂĄny hĂ©tig mĂ©g nem mutathatĂł ki, biztonsĂĄggal tehĂĄt a HIV negativitĂĄs csak akkor mondhatĂł ki, ha a HIV szƱrĆvizsgĂĄlat kĂ©t egymĂĄst 3-4 hĂ©ttel követĆ idĆpontban negatĂv eredmĂ©nyt mutat.
KEZELĂS
Az intenzĂv kutatĂĄsok ellenĂ©re az AIDS jelenleg mĂ©g gyĂłgyĂthatatlan betegsĂ©g. A HIV fertĆzĂ©s korai felismerĂ©se esetĂ©n azonban bizonyos vĂrus elleni gyĂłgyszerekkel a betegsĂ©g kialakulĂĄsa eredmĂ©nyesen kĂ©sleltethetĆ. Tekintettel arra, hogy a vĂrus a szervezet vĂ©dekezĆ rendszerĂ©t betegĂti meg, a beteg szervezet fokozottan Ă©rzĂ©keny fertĆzĂ©sek kialakulĂĄsĂĄra. A legtöbb beteg fertĆzĂ©s vagy rosszindulatĂș daganat következtĂ©ben hal meg. A fertĆzött szemĂ©lyek influenza elleni oltĂĄsa a halĂĄlozĂĄst csökkenti. Az orvostudomĂĄny jelenlegi ĂĄllĂĄsa szerint a gyĂłgyĂthatatlan betegsĂ©g 5-15 Ă©ven belĂŒl halĂĄlhoz vezet.
Dr. Igaz IvĂĄn