A szĂŒrke hĂĄlyog napjainkra elterjedt kezelĂ©si mĂłdja, a hĂĄlyog eltĂĄvolĂtĂĄsa a szemorvosi tevĂ©kenysĂ©g leghĂĄlĂĄsabb rĂ©sze, hiszen a beteg lĂĄtĂĄsĂĄt az esetek 90-95 szĂĄzalĂ©kĂĄban kĂ©pes visszaadni, Ăgy fontos eszköze az önĂĄllĂłsĂĄg megĆrzĂ©sĂ©nek, a munkakĂ©pessĂ©g Ă©s Ă©letminĆsĂ©g javĂtĂĄsĂĄnak.A cataracta mƱtĂ©ti megoldĂĄsĂĄt, a hĂĄlyogszĂșrĂĄst mĂĄr az Ăłkori BabilĂłniĂĄban is ismertĂ©k. Az eljĂĄrĂĄs sorĂĄn az asszisztens leszorĂtotta a pĂĄciens fejĂ©t, mĂg orvosa egy tƱ vagy mĂĄs hegyes eszköz segĂtsĂ©gĂ©vel az elszĂŒrkĂŒlt lencsĂ©t kimozdĂtotta eredeti helyĂ©rĆl, ami Ăgy elsĂŒllyedt a szem hĂĄtsĂł-alsĂł rĂ©szĂ©ben.
Ez a fajta "operĂĄciĂł" valamivel tisztĂĄbb lĂĄtĂĄst eredmĂ©nyezett, Ă©s nĂ©hĂĄnyan visszanyertĂ©k a hĂĄlyog következtĂ©ben elveszĂtett lĂĄtĂĄsuk Ă©s munkakĂ©pessĂ©gĂŒk egy rĂ©szĂ©t.VĂĄndorlĂł hĂĄlyogszĂșrĂłk mĂ©g a XIX. szĂĄzadban is mindennapos jelensĂ©gnek szĂĄmĂtottak.
A XX. szĂĄzad a cataracta gyĂłgyĂtĂĄsĂĄban ĂłriĂĄsi fejlĆdĂ©st hozott. Korszakos jelentĆsĂ©gƱ volt a korĂĄbbihoz kĂ©pest a zĂĄrt tokos lencsekivonĂĄs technikĂĄja, amikor a szem elĂŒlsĆ felszĂnĂ©n ejtett mƱtĂ©ti seben keresztĂŒl az elszĂŒrkĂŒlt lencsĂ©t - tokjĂĄval egyĂŒtt - egĂ©szben eltĂĄvolĂtottĂĄk a szembĆl, majd a sebet zĂĄrtĂĄk. A kĂŒlönbözĆ sebkĂ©szĂtĂ©si Ă©s sebzĂĄrĂĄsi technikĂĄk kidolgozĂĄsĂĄval a mƱtĂ©tek biztonsĂĄga egyre nĆtt.
Az optikai rehabilitĂĄciĂłt kezdetben - az eltĂĄvolĂtott lencse törĆerejĂ©t pĂłtlĂł - erĆs (+10-13 dioptriĂĄs) szemĂŒveggel, esetleg a szem elĂŒlsĆ felszĂnĂ©re helyezhetĆ kontaktlencsĂ©vel oldottĂĄk meg. A lĂĄtĂĄsi rehabilitĂĄciĂłt - meglepĆ mĂłdon - a mĂĄsodik vilĂĄghĂĄborĂș forradalmasĂtotta. Az angol pilĂłtĂĄk szemĂ©be kerĂŒlt plexiszilĂĄnkokrĂłl (amelyeket nem sikerĂŒlt eltĂĄvolĂtani) kiderĂŒlt, hogy a sĂ©rĂŒlt szemek viszonylag jĂłl elviselik.
Riedly angol szemĂ©szorvos nevĂ©hez fƱzĆdik az a felismerĂ©s, hogy plexibĆl a szembe beĂŒltethetĆ mƱlencsĂ©t lehetne kĂ©szĂteni. A mƱlencsĂ©t kezdetben a szivĂĄrvĂĄnyhĂĄrtya elĂ©, az elĂŒlsĆ szemcsarnokba ĂŒltettĂ©k be.A kutatĂĄs azonban nem ĂĄllt meg. A tovĂĄbbiakban a mƱtĂ©ti technika fejlĆdĂ©sĂ©vel Ă©s az ezt elĆsegĂtĆ operĂĄciĂłs mikroszkĂłp kifejlesztĂ©sĂ©vel lehetĆvĂ© vĂĄlt a nyitott tokos hĂĄlyogkivonĂĄs Ă©s a mƱlencsĂ©nek az eredeti helyĂ©re, a hĂĄtsĂł szemcsarnokba törtĂ©nĆ beĂŒltetĂ©se. EnnĂ©l a technikĂĄnĂĄl a lencsĂ©t nem egĂ©szben tĂĄvolĂtjĂĄk el.
A mƱtĂ©t sorĂĄn az elĂŒlsĆ lencsetok meghasĂtĂĄsa Ă©s rĂ©szleges kimetszĂ©se utĂĄn a lencsemagot Ă©s a lencsekĂ©reg maradvĂĄnyait eltĂĄvolĂtjĂĄk, helyĂŒkre behelyezik a mƱlencsĂ©t, majd a sebet zĂĄrjĂĄk. A hĂĄlyogsebĂ©szet ezen mĂłdja ma MagyarorszĂĄgon szĂ©les körben elterjedt, hozzĂĄfĂ©rhetĆ, Ăgy minden cataracta miatt lĂĄtĂĄscsökkent beteg szĂĄmĂĄra biztosĂthatĂł a mƱlencse-beĂŒltetĂ©s Ă©s az optimĂĄlis optikai rehabilitĂĄciĂł, aminek tĂĄrsadalombiztosĂtĂĄsi feltĂ©telei is adottak.
Mivel a modern ember lĂĄtĂĄsĂĄt lehetĆleg azonnal szeretnĂ© visszakapni Ă©s a gyĂłgyulĂĄsi idĆt is a legrövidebbre szeretnĂ© csökkenteni, a fejlesztĆknek Ășj kihĂvĂĄsokkal kellett megbirkĂłzni. A megoldĂĄst az összehajlĂthatĂł, puha (szilikonbĂłl vagy lĂĄgy akrilĂĄtbĂłl kĂ©szĂŒlĆ) lencsĂ©k adtĂĄk. Ez a lencse lehetĆvĂ© teszi a korĂĄbbinĂĄl kisebb, ezĂ©rt hamarabb gyĂłgyulĂł mƱtĂ©ti seb kĂ©szĂtĂ©sĂ©t. A legĂșjabb, s egyre terjedĆ mƱtĂ©ti technika a phakoemulzifikĂĄciĂł. Ezen mƱtĂ©t sorĂĄn elegendĆ mindössze 2-3 mm-es sebet ejteni a szemen, amelyen keresztĂŒl a sebĂ©sz egy ultrahanggal mƱködĆ eszközt vezet be. Az ultrahang energiĂĄja aprĂł darabokra töri, mintegy elfolyĂłsĂtja a hĂĄlyogot, Ăgy a lencsemagot könnyen ki lehet szĂvni a mƱszer központi csövĂ©n. A beĂŒltetett összehajthatĂł lencsĂ©k vĂ©gleges alakjukat vĂ©gleges helyĂŒkön veszik fel.
A mƱtĂ©ti seb kicsisĂ©ge miatt varratokkal törtĂ©nĆ sebzĂĄrĂĄsra nincs is szĂŒksĂ©g. Ezzel a mĂłdszerrel a hĂĄlyogmƱtĂ©t gyakorlatilag ambulĂĄns mƱtĂ©ttĂ© egyszerƱsödött. A technika ĂĄltalĂĄnos elterjedĂ©sĂ©re azonban mĂ©g vĂĄrni kell. A mƱtĂ©t elvĂ©gzĂ©sĂ©hez elengedhetetlen kĂ©szĂŒlĂ©k rendkĂvĂŒl költsĂ©ges, de egyre több szemosztĂĄlyon megtalĂĄlhatĂł. Ugyanakkor az Ășj mƱtĂ©ti technika a szemsebĂ©sztĆl is speciĂĄlis tudĂĄst, gyakorlatot kĂvĂĄn.A phakoekmulzifikĂĄciĂł egyelĆre nem tudja teljesen kiszorĂtani a ma mĂĄr "hagyomĂĄnyosnak" tekintett nyitott tokos mƱtĂ©tet, hisz maga a mƱtĂ©t az Ășj technikĂĄval hosszabb ideig tart, ami egyes belszervi vagy mozgĂĄsszervi betegsĂ©geknĂ©l hĂĄtrĂĄnyt jelenthet, mĂĄsrĂ©szt kemĂ©ny lencsemag esetĂ©n megnĆ a komplikĂĄciĂłk veszĂ©lye.
A legjobb, ha a mƱtĂ©trĆl valĂł döntĂ©st a beteg szemorvosĂĄval egyĂŒttesen hozza meg. A döntĂ©snĂ©l figyelembe kell venni a beteg napi Ă©letkörĂŒlmĂ©nyeitĆl fĂŒggĆ lĂĄtĂĄsigĂ©nyĂ©t, a fennĂĄllĂł egyĂ©b betegsĂ©geket, gyĂłgyszer-tĂșlĂ©rzĂ©kenysĂ©get Ă©s a szĂŒrke hĂĄlyog ĂĄllapotĂĄt egyarĂĄnt. A tĂ©ma kapcsĂĄn el kell oszlatnunk egy fĂ©lreĂ©rtĂ©st, ami mĂĄr-mĂĄr kitörölhetetlenĂŒl befĂ©szkelte magĂĄt a köztudatba. A lĂ©zeres hĂĄlyogmƱtĂ©trĆl van szĂł.
A cataractĂĄt lĂ©zerrel ma sehol a vilĂĄgon nem gyĂłgyĂtjĂĄk! Amikor a laikusok errĆl beszĂ©lnek, minden bizonnyal az elĆbb rĂ©szletezett, ultrahanggal mƱködĆ phakoemulzifikĂĄciĂłra gondolnak. A lĂ©zernek a hĂĄlyogok kezelĂ©sĂ©ben - napjainkban - zöld hĂĄlyog esetĂ©n, ha a szem belnyomĂĄsĂĄnak normalizĂĄlĂĄsĂĄra vagy egyensĂșlyban tartĂĄsĂĄra a konzervatĂv (gyĂłgyszeres) kezelĂ©s nem elegendĆ, illetve a korĂĄbban mĂĄr cataracta mƱtĂ©ten ĂĄtesett szemben kialakult Ășn. utĂłhĂĄlyog esetĂ©n van lĂ©tjogosultsĂĄga.
Dr. Kabai Magdolna
szemész szakorvos
forrĂĄs: archĂvum
(Patika TĂŒkör â 020401)