A helyes szájhigiéniára nevelést nem lehet elég korán kezdeni. Már gyermekkorban meg kell tanulni a helyes fogmosási technikát, hiszen ezt egy életen át alkalmaznunk kell. A szakszerű fogmosás számos bajt megelőz, érdemes tehát odafigyelni fogaink ápolására! A helyes szájhigiéniához dr. Hoffer László, a Solydent Fogászati Rendelő fogorvosa ad hasznos tanácsokat cikkünkben.
A fogágybetegsĂ©g, orvosi nĂ©ven parodontitis (közismert nevĂ©n fogĂnysorvadás) a fogat körĂĽlvevĹ‘ szövetek baktĂ©riumok okozta gyulladásos megbetegedĂ©se. Korai jelei közĂ© tartozik az ĂnyvĂ©rzĂ©s, fokozott fogkĹ‘kĂ©pzĹ‘dĂ©s, valamint a kellemetlen lehelet.
A fogágybetegsĂ©get a szájban találhatĂł baktĂ©riumok megváltozott összetĂ©tele, bizonyos agresszĂv kĂłrokozĂł fajok felszaporodása okozza. Ezek forrása az eltávolĂtatlan lepedĂ©k, fogkĹ‘, mely a nem megfelelĹ‘ fogmosási technika, illetve a plakk eltávolĂtását megnehezĂtĹ‘ elállĂł tömĂ©s- Ă©s koronaszĂ©lek miatt alakul ki.
A megfelelĹ‘ szájhigiĂ©nia alappillĂ©rei: a fogkefe, fogkrĂ©m, fogselyem Ă©s a szájvizek. A hatĂ©kony fogmosást megfelelĹ‘ ideig tartĂł, rendszeresen vĂ©gzett Ă©s jĂł technikával párosulĂł tisztĂtással tudjuk elĂ©rni. Sokan hivatkoznak arra, hogy nincs elĂ©g idejĂĽk a körĂĽltekintĹ‘ fogápolásra. Reggel munkába sietnek, este fáradtak.
A legideálisabb termĂ©szetesen az lenne, ha minden Ă©tkezĂ©s után tudnánk fogat mosni. Ha nincs erre lehetĹ‘sĂ©g, reggel Ă©s este mindenkĂ©pp tegyĂĽk meg. A lefekvĂ©s elĹ‘tti fogmosást soha ne hagyjuk ki, mert Ă©jszaka a nyáltermelĂ©s csökkenĂ©se miatt kevĂ©sbĂ© Ă©rvĂ©nyesĂĽl a szájĂĽregben a nyál vĂ©dĹ‘- Ă©s tisztĂtĂł hatása, ezĂ©rt nĹ‘ a lepedĂ©kkĂ©pzĹ‘dĂ©s.
Hogyan mossunk helyesen fogat?
A legtöbben rosszul mosnak fogat, mert nem jĂłl mozgatják a fogkefĂ©t, Ă©s nem tisztĂtják meg a fogak összes felszĂnĂ©t – tehát a fogak kĂĽlsĹ‘, belsĹ‘, oldalsĂł Ă©s felsĹ‘ oldalait. ĂśgyeljĂĽnk arra, hogy fogmosáskor ne nyomjuk erĹ‘sen a fogakra a fogkefĂ©t. Körkörös mozdulatokkal haladjunk vĂ©gig az alsĂł Ă©s felsĹ‘ fogsorok összes felĂĽletĂ©n.
Az erĹ‘teljes, vĂzszintes irányĂş sikálást kerĂĽljĂĽk, mert hatására erĹ‘sen visszahĂşzĂłdik az Ăny Ă©s a fogak felĂĽletĂ©n vĂzszintes csĂkok jelennek meg a fogkefĂ©tĹ‘l. Ezek a bemĂ©lyedĂ©sek igen jĂł megtelepedĂ©si helyeket jelentenek a lepedĂ©knek. VĂ©gezetĂĽl a fogĂnyt is Ă©rdemes körkörös mozgással finoman átmasszĂrozni a fogak irányába. Ez ugyanolyan jĂł hatással van a fogĂnyre, mint egy jĂł masszázs az izmokra. A tökĂ©letes szájápolás Ă©rdekĂ©ben a fogmosást estĂ©nkĂ©nt fogselyem Ă©s szájvĂz használatának is kell követnie, mert a fogkefĂ©vel csak a kĂĽlsĹ‘, belsĹ‘ Ă©s rágĂłfelszĂneket lehet tisztĂtani.
Milyen az ideális fogkefe?
A legelĹ‘nyösebb fogkefe kicsiny fejjel rendelkezik Ă©s lekerekĂtett vĂ©gű. A szár legyen kĂ©nyelmes fogásĂş, csĂşszásmentes nyĂ©llel. Használat után a fogkefĂ©t ne tegyĂĽk se vĂzbe, se tokba, mert a sörtĂ©k között gyorsabban elszaporodnak a baktĂ©riumok Ă©s a gombák. Puha sörtĂ©jű fogkefĂ©t kĂĽlönbözĹ‘ Ănygyulladások esetĂ©n, szájsebĂ©szeti műtĂ©tek után ajánlatos használni. A fogkefĂ©t legalább 3 havonta cserĂ©ljĂĽk, mert ennyi idĹ‘ alatt elhasználĂłdnak, elkopnak a sörtĂ©k, Ă©s Ăgy csökken a hatĂ©konyságuk.
Mire jĂł a fogselyem?
Az ismert eszközök közĂĽl egyik sem annyira alkalmas a fogak közötti Ă©telmaradĂ©kok eltávolĂtására, mint a fogselyem! Vágjunk le kb. 50 cm hosszĂş fogselymet, Ă©s tekerjĂĽk fel bal Ă©s jobb kezĂĽnk mutatĂł- vagy közĂ©psĹ‘ ujjára Ăşgy, hogy kb. 10 cm selyem maradjon kifeszĂtve a kĂ©t kezĂĽnk között. MutatĂł- vagy hĂĽvelykujjunkkal megtartva vezessĂĽk a selymet kĂ©t fog közĂ©, Ă©s fűrĂ©szelĹ‘ mozdulatokkal hĂşzogassuk elĹ‘re-hátra a fogak tövĂ©tĹ‘l koronájukig haladva. Mozgatás közben ĂĽgyelni kell, hogy a fogĂnyt ne sĂ©rtsĂĽk meg!
A fogselymezĂ©st kiegĂ©szĂthetjĂĽk fogköztisztĂtĂł kefe, szakszĂłval interdentális fogkefe használatával. Feladata rĂ©szben lefedi a fogselyemĂ©t, azaz a fogak közti terĂĽlet tisztĂtására szolgál, de használhatĂłsága ennĂ©l szĂ©lesebb körű. A rögzĂtett fogszabályozĂł kĂ©szĂĽlĂ©kek alá is bevezethetĹ‘, Ăgy a fiatalok számára manapság elengedhetetlen higiĂ©niás segĂ©deszköz.
Noha a fogápolás a legtöbb ember számára egyĂ©rtelműen fontos napi feladat, ennek helyes mĂłdját csak kevesen ismerik. A fenti tudnivalĂłk segĂtenek abban, hogy a rendszeresen elvĂ©gzett fogmosással valĂłban a kĂvánt eredmĂ©nyt Ă©rjĂĽk el.
(Goodwill/Solydent)