A prosztatarákos betegeknél a gyógyulás, a tünet- és panaszmentes sokéves túlélés kilátásai kellően megválasztott és időben alkalmazott terápiás beavatkozások mellett igen jók.
A prosztatatokon belĂĽlre korlátozĂłdĂł, nyirokcsomĂł- Ă©s távoli áttĂ©tek nĂ©lkĂĽli rákos folyamat esetĂ©n műtĂ©ti kezelĂ©s alkalmazhatĂł. Ebben a kezdeti stádiumban a műtĂ©t a prosztata teljes eltávolĂtásával a beteg teljes gyĂłgyulását biztosĂthatja. EltávolĂtásra kerĂĽlnek az ondĂłhĂłlyagok Ă©s az ondĂłvezetĂ©kek ide tartozĂł rĂ©sze is.
A műtĂ©t velejárĂłja az utána Ă©szlelhetĹ‘, legtöbbször átmeneti vizelettartási nehĂ©zsĂ©g Ă©s a szexuális kĂ©pessĂ©g elvesztĂ©se. MindkettĹ‘ gyĂłgyĂthatĂł. Az elmĂşlt Ă©vtĹ‘l kezdve Magyarországon elsĹ‘kĂ©nt egyedĂĽlállĂł, kĂmĂ©letes sebĂ©szi beavatkozással, Ăşgynevezett laparoszkĂłpos műtĂ©ttel távolĂtják el a prosztatarákot Debrecenben. NyirokcsomĂł-áttĂ©tek gyanĂşjakor a radikális műtĂ©tet megelĹ‘zĹ‘en vagy vele egy idĹ‘ben, ugyancsak laparoszkĂłpos Ăşton eltávolĂtják a nyirokcsomĂłláncokat, szövettani vizsgálatra.
A másik gyĂłgyĂtĂł eljárás a sugárkezelĂ©s, ami törtĂ©nhet kĂĽlsĹ‘, illetve belsĹ‘ sugárzással, vagy ezek kombináciĂłjával. A belsĹ‘ sugárzás Ăşgy biztosĂthatĂł, hogy számos kis radioaktĂv tűt szĂşrnak a prosztata állományába, ahol közvetlenĂĽl fejtik ki hatásukat. A sugárkezelĂ©s hátránya, hogy nem tudják pontosan megállapĂtani, hogy a prosztatán belĂĽli rosszindulatĂş sejteket maradĂ©ktalanul elpusztĂtotta-e.
Amennyiben az elvĂ©gzett vizsgálatok alapján a prosztatarák helyileg elĹ‘rehaladott, azaz a prosztata tokján tĂşlterjedt, vagy távoli áttĂ©tek vannak jelen, esetleg a beteg nem egyezik bele a műtĂ©tbe, akkor tĂĽneti kezelĂ©shez folyamodnak. Teljes vizeletrekedĂ©s esetĂ©n átmenetileg katĂ©terrel megoldják a problĂ©mát, majd a hĂşgycsövön át elektromos kaccsal vagy lĂ©zerszállal kiszeletelik az akadályt kĂ©pezĹ‘ gĂłcot. KiegĂ©szĂtĹ‘ kezelĂ©sre van szĂĽksĂ©g azokban az esetekben, amikor a műtĂ©ttel eltávolĂtott anyag mikroszkĂłpos vizsgálata - a műtĂ©t elĹ‘tti vizsgálatokkal ellentĂ©tben - a tokon tĂşlterjedt folyamatot állapĂt meg, vagy a kivett kismedencei nyirokcsomĂłkban tumorsejtek vannak jelen. Ilyen esetekben is sugárkezelĂ©st vĂ©geznek.
A gyĂłgyszeres kezelĂ©s csupán tĂĽneti. A kezelĂ©s egyik lehetĹ‘sĂ©ge, hogy a prosztata sejtjeit vĂ©dik a herĂ©kbĹ‘l Ă©s a mellĂ©kvesĂ©kbĹ‘l származĂł fĂ©rfi nemi hormonok ellen, tabletták rendszeres szedĂ©sĂ©vel. Ezt kiegĂ©szĂthetik olyan kĂ©szĂtmĂ©nyek adásával, amelyekkel a herĂ©k hormontermelĂ©sĂ©t fĂĽggesztik fel. A gyĂłgyszeres kezelĂ©s helyett a herĂ©k műtĂ©ti eltávolĂtását is elvĂ©gezhetik.
Ezután változĂł ideig többĂ©-kevĂ©sbĂ© egyensĂşlyban tarthatĂł a beteg, bár számolni kell a gyĂłgyszeres kezelĂ©s mellĂ©khatásakĂ©nt jelentkezĹ‘ szexuális kĂ©pessĂ©g - merevedĂ©s - megszűntĂ©vel, az emlĹ‘k növekedĂ©sĂ©vel, valamint az idĹ‘nkĂ©nt jelentkezĹ‘ verejtĂ©kezĂ©ssel Ă©s elgyengĂĽlĂ©ssel járĂł hĹ‘hullámokkal, amelyek bizonytalanságĂ©rzĂ©st okoznak Ă©s rendkĂvĂĽl megrontják az Ă©letminĹ‘sĂ©get. Amennyiben a daganat nem Ă©rzĂ©keny a hormonellenes kĂ©szĂtmĂ©nyekre, vagy azok a kezelĂ©s közben válnak hatástalanná, Ăşgy gyĂłgyszerváltás szĂĽksĂ©ges.
Mint minden ráknál, a prosztataráknál is fennáll a kiĂşjulás veszĂ©lye, ezĂ©rt a beteg követĂ©se, ellenĹ‘rzĂ©se rendkĂvĂĽl fontos. Rendszeresen figyelik a prosztata specifikus antigĂ©n (PSA) Ă©rtĂ©ket, tapintással megállapĂtják a prosztata változását, amit ultrahangvizsgálattal egĂ©szĂtenek ki. A daganat kiĂşjulásának, illetve továbbfejlĹ‘dĂ©sĂ©nek jele lehet a PSA-szint emelkedĂ©se.
Kezelés nélküli megfigyelést idős, egyéb betegséggel is terhelt betegeknél alkalmaznak. Ha az idős beteg prosztatarákja kezdeti stádiumban van, az rendszerint nem is igényel kezelést, elegendő a beteg háromhavonkénti ellenőrzése. Az ilyen betegek prognózisa jó, élettartamuk sem lesz rövidebb, mint a hasonló korosztályba tartozó, de nem prosztatarákos férfiak átlagos élettartama.
forrás: archĂvum
(Patika Tükör – 050305)