Debrecenben már működnek a környezeti ellenőrzőrendszer mérőállomásai

Az átfogó környezeti ellenőrzőrendszer 16 komplex mérőállomása mellett két felszíni vízvizsgáló állomást is kialakítottak. A műszerek javarésze megkezdte a méréseket, már az alapállapotot is rögzítendő, még mielőtt a most épülő nagy ipari üzemek - a BMW autógyár, a Catl, az Eve Power, a Semcorp akkumulátorüzemek, az Eco Pro katódanyaggyár - megkezdik a termelést.

A város különböző területein elhelyezett mérő- és vizsgálóállomásokon öt területen - levegő, talaj, víz, zaj és biodiverzitás - végzik a méréseket a nap 24 órájában, az év minden napján.

Az átfogó környezeti ellenőrzőrendszer működtetésére az önkormányzat és a Debreceni Egyetem közös céget hozott létre. A józsai mérőállomás bemutatásán ott voltak a komplex rendszer kidolgozásában, működtetésében, az adatok értékelésében és felhasználásában részt vevő kutatók, szakemberek is.

Dombrádi Zsolt, a HUN-REN Atommagkutató Intézet (Atomki) igazgatója elmondta: az állomáson elhelyezett levegőellenőrző műszer percenként méri és negyedóránként összesíti a levegőben lévő szerves vegyületek, illetve a 10, 4, 2.5 és a 1 mikron alatti por mennyiségét, amiből - az ugyancsak mért időjárási adatokkal (a szél erőssége, iránya, páratartalom, hőmérséklet) korrigálva - lehet következtetni, hogy milyen a levegő a városban.

A szűrőkön összegyűlt pormennyiséget az Atomki laboratóriumában analizálják, amiből meg tudják állapítani, honnan származik a por és milyen az összetétele. Az Atomki-ban mintegy 50 elemet analizálnak, a por kémiai jellemzőit pedig a Debreceni Egyetemen fogják vizsgálni.

Stündl László professzor, az ellenőrzőrendszer elnökségének tudományos elnökhelyettese hozzátette: a levegőben szálló mikróbák mennyiségét és dinamikáját is tudják mérni. Átfogó mérésekkel "lecsapdázzák" a baktériumokat, vírusokat, gombákat, mindent, "ami pici és láthatatlan", meghatározzák a DNS-ét, amelynek eredményeként olyan mintázat jön létre, amiből következtetni lehet arra, "mi van körülöttünk, mi várható", ami az előrejelzés, az egészségügy, a megelőzés szempontjából nagyon fontos. A professzor kitért a felszíni és felszín alatti vízminőségi vizsgálatokra és a talaj folyamatos megfigyelésére is, amely információk alapján jó ajánlásokat tudnak adni a hatóságoknak.

Ehhez kapcsolódóan Tamás János professzor, a víz munkacsoport elnöke azt mondta, a rendszer az összes hidrológiai terhelést, a víz mennyiségét és minőségét negyedórás bontásban, 14 paraméterre tudja mérni. Ilyen átfogó manitoringrendszer nincs másik az országban.

Kocsi Dénes egyetemi docens arról beszélt, hogy a környezeti zaj paramétereinek mérése hét fix mérőállomást telepítettek a városban, és egy mobil mérőeszköz is a rendelkezésére áll. A hangszínkép-elemzésre is alkalmas műszerekkel pontosan kimutatható a zaj forrása, legyen az repülőgép, autó vagy egy ipari prés zaja.

Papp László polgármester fontosnak nevezte, hogy Debrecen gazdasági fejlesztése összhangban legyen a környezetvédelmi szempontokkal, hogy minden tekintetben betartassák a gazdasági szereplőkkel a környezeti hatásokra, emissziós értékekre vonatkozó szabályokat, kiemelve, hogy a tudományos megalapozottsággal kidolgozott, márciustól minden területen teljes kapacitással működő környezeti ellenőrzőrendszer garantálni fogja a debreceniek biztonságát.

 

(MTI nyomán)

GYÓGYTORNAPRAXIS.hu – Gyógyítás a teljesség igényével

Egyszerű szöveg

  • A HTML jelölők használata nem megengedett.
  • A webcímek és e-mail címek automatikusan kattintható hivatkozásokká alakulnak.
  • A sorokat és bekezdéseket a rendszer automatikusan felismeri.