A krĂłnikus vesebetegsĂ©g mára már nĂ©pbetegsĂ©gnek számĂt, amely a világ lakosságának mintegy 10%-át, azaz több mint 800 milliĂł embert Ă©rint. Noha az idĹ‘sek Ă©s a nĹ‘k között gyakrabban fordul elĹ‘, legnagyobb kockázatnak a cukorbetegek Ă©s a magas vĂ©rnyomásban szenvedĹ‘k vannak kitĂ©ve, az elĹ‘bbiek közĂĽl minden harmadiknak, az utĂłbbiak esetĂ©ben pedig minden ötödiknek van valamilyen vesebetegsĂ©ge. Évente milliĂłk halnak meg a betegsĂ©g okozta szövĹ‘dmĂ©nyekben: az elĹ‘rejelzĂ©sek szerint 2040-re a krĂłnikus veseelĂ©gtelensĂ©g lesz az 5. leggyakoribb halálozási ok világszerte.
A legtöbb ember tisztában van vele, hogy a vesĂ©ink legfontosabb feladata a felhalmozĂłdott salakanyagok, Ă©s a felesleges folyadĂ©k kiválasztása, amelyek a vizelettel egyĂĽtt távoznak a szervezetbĹ‘l, a megtisztĂtott vĂ©r pedig visszajut a keringĂ©sbe. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a vesĂ©k által termelt hormonok számos egyĂ©b funkciĂłt is ellátnak, pĂ©ldául segĂtenek a vĂ©rnyomás szabályozásában, a vörösvĂ©rtest termelĂ©sben, illetve támogatják a kalcium anyagcserĂ©t, amely fontos szerepet tölt be a csontok egĂ©szsĂ©gĂ©ben.
A veseelégtelenség vagy vesebetegség akkor alakul ki, amikor a vesék már nem tudják megfelelően ellátni ezen feladataikat, ezért működésük beszűkül. Ez a funkciócsökkenés azonban különböző mértékű és változó ütemű lehet, ami nagyban meghatározza a betegség kimenetelét és hatását az érintett mindennapi életére.
Az alábbiakban összegyűjtöttĂĽk a legfontosabb tudnivalĂłkat, amelyek segĂtenek a kĂłr korai felismerĂ©sĂ©ben Ă©s a kezelĂ©s mielĹ‘bbi megkezdĂ©sĂ©ben, hogy a beteg minĂ©l jobb Ă©letminĹ‘sĂ©gben, minĂ©l tovább egyĂĽtt tudjon Ă©lni a betegsĂ©ggel.
1. A korai krónikus vesebetegségnek nincsenek jelei vagy tünetei
Sajnos a korai krĂłnikus vesebetegsĂ©g legtöbbször tĂĽnetmentes egĂ©szen a kĂ©sĹ‘bbi stádiumokig, illetve komolyabb szövĹ‘dmĂ©nyekig, Ăgy ha az alábbi tĂĽneteket tapasztaljuk Ă©rdemes mielĹ‘bb orvoshoz fordulni: viszketĹ‘, száraz bĹ‘r, Ă©tvágytalanság, hányinger, indokolatlan fogyás, fáradtság, illetve a vizelet mennyisĂ©gĂ©nek eltĂ©rĂ©se a megszokottĂłl.
A későbbi szakaszokban a tünetek között jelentkezik még a folyadékvisszatartás következtében kialakuló ödéma a lábban és lábszáron, a légszomj, az izomgörcsök, az alvási problémák, illetve a kellemetlen szájszag.
2. A krónikus vesebetegség általában nem múlik el
A gyorsan, akár nĂ©hány Ăłra vagy nap alatt kialakulĂł vesebetegsĂ©get akut vesebetegsĂ©gnek nevezzĂĽk. Ilyenkor, ha azonnal megkezdĹ‘dik a kĂłrházi kezelĂ©s, Ă©s nincs más sĂşlyos egĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©ma, a veseműködĂ©s akár teljesen helyreállĂthatĂł.
Ha azonban a veseműködĂ©s visszafordĂthatatlanul károsodik, krĂłnikus vesebetegsĂ©grĹ‘l beszĂ©lĂĽnk. Ebben az esetben a megfelelĹ‘ kezelĂ©ssel betegsĂ©g romlása lassĂthatĂł Ă©s a tĂĽnetek enyhĂthetĹ‘ek.
3. A vesebetegség kezelhető - minél korábban diagnosztizálják, annál nagyobb az esély a hatékony kezelésre
A kezelĂ©s kialakĂtása a betegsĂ©g stádiumátĂłl fĂĽgg, a fĹ‘bb terápiás eljárások a következĹ‘k:
- Ă©letmĂłdbeli változtatások – az egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©se Ă©rdekĂ©ben, többek között az alkohol Ă©s cigaretta elhagyása, sĂłfogyasztás visszaszorĂtása, egĂ©szsĂ©ges Ă©tkezĂ©s, Ă©s tĂşlsĂşly leadása, rendszeres mozgás, Ă©s a nem vĂ©nyköteles gyĂłgyszerek tĂşlzott fogyasztásának kerĂĽlĂ©se ajánlott
- gyĂłgyszer – a krĂłnikus vesebetegsĂ©gre már elĂ©rhetĹ‘ek gyĂłgyszeres terápiák Ă©s az ajánlások is azt javasolják, hogy Ă©rdemes olyan kezelĂ©st választani, mely bizonyĂtĂ©kokon alapul a vesebetegsĂ©g progressziĂłjának kĂ©sleltetĂ©sĂ©ben; továbbá Ă©rdemes kezelni a magas vĂ©rnyomást, a diabĂ©teszt, vagy a magas koleszterinszintet is, mely a krĂłnikus vesebetegsĂ©g kiváltásának okai között szerepel, mivel segĂthet a tĂĽnetek enyhĂtĂ©sĂ©ben Ă©s a betegsĂ©g elĹ‘rehaladásának lassĂtásában
- dialĂzis – művese vagy vesepĂłtlĂł kezelĂ©s, amellyel megtisztĂtják a vĂ©rt a felhalmozĂłdott mĂ©reganyagoktĂłl, erre elĹ‘rehaladott krĂłnikus vesebetegsĂ©g esetĂ©n van szĂĽksĂ©g
- veseátültetés – szintén előrehaladott stádiumban alkalmazzák
4. A vesebetegség szűrése vér- és vizeletvizsgálattal történik
A rendszeres szűrővizsgálatnak kiemelt szerepe van, különösen a magas kockázatú csoportokban, például cukorbetegeknél vagy magas vérnyomásban szenvedőknél.
A krĂłnikus vesebetegsĂ©g korai felismerĂ©se meghatározĂł a betegsĂ©g hosszĂş távĂş kimenetele szempontjábĂłl, a diagnĂłzis felállĂtásához elegendĹ‘ lehet egy egyszerű vĂ©rvĂ©tel, valamint egy vizeletvizsgálat. Ezeket a házorvosnál elĂ©rhetĹ‘ Ăşn. nagylabor vizsgálat keretĂ©ben lehet kĂ©rni Ă©s mindenki számára javasolt Ă©vente megismĂ©telni.
5. A kezeletlen vesebetegség következtében a vesék végleg leállhatnak
Ha nem kezelik, a krĂłnikus vesebetegsĂ©g sĂşlyos egĂ©szsĂ©gĂĽgyi problĂ©mákhoz, pĂ©ldául szĂvbetegsĂ©gekhez Ă©s stroke-hoz vezethet. Amennyiben a vesĂ©k teljesen leállnak, a szervezetben felhalmozĂłdik a vĂz Ă©s a salakanyag, urĂ©mia alakul ki, ami akár halálos is lehet, ha a beteg nem kap azonnal dialĂzist, vagy nem törtĂ©nik veseátĂĽltetĂ©s.