A Semmelweis Egyetem kutatói a brit UK Biobank adatait felhasználva több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A magyar kutatĂłk nĂ©gy változĂł mentĂ©n vizsgálták a rĂ©sztvevĹ‘ket: nemĂĽk, negatĂv Ă©rzelmekre valĂł hajlamuk, testzsĂr-százalĂ©kuk Ă©s iskolázottságuk alapján sorolták Ĺ‘ket csoportokba. Ă–sszesen több mint 170 ezer nĹ‘ Ă©s csaknem 150 ezer fĂ©rfi adatait vetettĂ©k össze a UK Biobank adatbázisábĂłl.
Azt találták, hogy a magas testzsĂr-százalĂ©k Ă©s az alacsonyabb iskolai vĂ©gzettsĂ©g egyĂĽttesen nagyobb kockázatot jelent a depressziĂł megjelenĂ©sĂ©ben mindkĂ©t nem esetĂ©ben, a nĹ‘knĂ©l pedig ehhez hozzáadĂłdik a negatĂv Ă©rzelmek tĂşlsĂşlya (gyakori szorongás, lehangoltság, dĂĽh) is. Ezzel szemben a negatĂv Ă©rzelmeket ritkábban megĂ©lĹ‘, soványabb Ă©s iskolázottabb kutatási alanyok kevĂ©sbĂ© voltak hajlamosak erre a betegsĂ©gre.
Az EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a felnĹ‘tt lakosság 5 százalĂ©ka, körĂĽlbelĂĽl 280 milliĂł ember szenved depressziĂłban Ă©s hatására világszerte több mint 700 ezren követnek el öngyilkosságot Ă©vente. A depressziĂł "gyakori Ă©s sĂşlyosan megterhelĹ‘ pszichiátriai állapot", melynĂ©l sok esetben a gyĂłgyszeres kezelĂ©s hatástalan - Ărja a tanulmány. EzĂ©rt is sĂĽrgetĹ‘ a kutatĂłk szerint olyan megbĂzhatĂł Ăşgynevezett biomarkerek azonosĂtása, melyek a kĂĽlönbözĹ‘ terápiás igĂ©nyekkel rendelkezĹ‘ betegek alcsoportjait jellemezhetik.
"Azért választottuk a fenti változókat, mert a szakirodalomban ezeket külön-külön már összefüggésbe hozták a depresszió kialakulásával, de együttesen még nem vizsgálták őket" - magyarázta Eszlári Nóra, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerhatástani Intézet tudományos segédmunkatársa, a publikáció első szerzője.
"A legtöbb kutatás a depressziĂłs betegek már meglĂ©vĹ‘ tĂĽneteibĹ‘l kiindulva közelĂti meg a kezelĂ©si lehetĹ‘sĂ©geket. A mi cĂ©lunk az volt, hogy a betegsĂ©g kialakulása szempontjábĂłl rizikĂłt jelentĹ‘ tulajdonságok alapján csoportosĂtsuk az általános nĂ©pessĂ©g körĂ©bĹ‘l toborzott rĂ©sztvevĹ‘ket, akik között egĂ©szsĂ©gesek Ă©s depressziĂłsok egyaránt vannak. EzĂ©rt eredmĂ©nyeink a betegsĂ©g megelĹ‘zĂ©sĂ©ben is hasznosĂthatĂłk lehetnek" - tette hozzá.
A kutatĂłk arra is kĂváncsiak voltak, hogy a beazonosĂtott kockázati csoportokba tartozĂłkban van-e közös genetikai háttere a depressziĂłnak. Ilyen összefĂĽggĂ©st csak a nĹ‘knĂ©l azonosĂtottak, a fĂ©rfiaknál nem.
A nagyobb kockázati csoportba tartozĂł nĹ‘k (negatĂv emocionalitás, magas testzsĂr-százalĂ©k, alacsonyabb iskolai vĂ©gzettsĂ©g) esetĂ©ben az immunrendszer bizonyos gĂ©nvariánsai mutattak összefĂĽggĂ©st a depressziĂł kialakulásával. Azaz, ha egy, ebbe a rizikĂłcsoportba tartozĂł nĹ‘ a kutatĂłk által beazonosĂtott gĂ©nvariánsokat is hordozza, akkor nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel alakulhat ki nála depressziĂł.
Az alacsonyabb kockázati csoportba tartozĂł nĹ‘knĂ©l pedig a szaglĂłreceptorok egyes gĂ©nvariánsai Ă©s a depressziĂł között találtak hasonlĂł kapcsolatot. "Vagyis, ha egy nĹ‘nĂ©l a negatĂv Ă©rzelmek ritkábbak, a testzsĂr-százalĂ©ka alacsony Ă©s magasabb iskolai vĂ©gzettsĂ©ggel rendelkezik, illetve a szagláshoz kapcsolĂłdĂł bizonyos gĂ©nvariánsokat is hordoz, esetĂ©ben szintĂ©n nagyobb a valĂłszĂnűsĂ©ge a depressziĂł kialakulásának" - Ărták.
"Az már jĂł ideje ismert, hogy a depresszĂv tĂĽnetek Ă©s a szaglási funkciĂłk között kölcsönös, kĂ©tirányĂş kapcsolat lehet, sĹ‘t, lĂ©tezik szakirodalom az Ăşgynevezett szaglás-trĂ©ning hatásairĂłl is. A vizsgálati eredmĂ©nyek azonban megosztĂłk: egy korábbi tanulmány szerint depressziĂłs betegekben a szaglásterápia nem volt hatásos; más vizsgálatokban viszont demens betegek Ă©s enyhĂ©n depressziĂłs idĹ‘sek esetĂ©n javĂtott a tĂĽneteken" - Ărták.
A mi eredmĂ©nyeink segĂthetnek meghatározni azt az alcsoportot, ahol akár a depressziĂł kialakulásának megelĹ‘zĂ©sĂ©ben, akár kezelĂ©sĂ©ben, hasznos lehet ez a szaglástrĂ©ning - magyarázza Eszlári NĂłra.
A Semmelweis kutatĂłi szerint jelenlegi vizsgálatuk másik nagy elĹ‘nye, hogy a szokásos biolĂłgiai (genetikai, agyi kĂ©palkotĂł, elektrofiziolĂłgiai) jellemzĹ‘k helyett a csoportosĂtást könnyen Ă©s viszonylag olcsĂłn (kĂ©rdĹ‘Ăv, testzsĂr-mĂ©rĂ©s) felmĂ©rhetĹ‘ tulajdonságok alapján vĂ©geztĂ©k el. Amennyiben más kutatĂłcsoportok más mintákon is hasonlĂł eredmĂ©nyre jutnak, ez a megközelĂtĂ©s megkönnyĂtheti Ă©s költsĂ©ghatĂ©konyabbá teheti a betegcsoportok beazonosĂtását a jövĹ‘ben - olvashatĂł a közlemĂ©nyben.
(MTI)